şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazen beni işkillendiren durum.
  ya bizim neye nasıl tepki vereceğimiz önceden hesaplanıyor ve ona göre bazı olaylar geliştiriliyorsa. biz de bilmeden onların istediği doğrultuda hareket ediyorsak. mesela şu an doların yükselmesiyle kime nasıl tepki vereceğimiz, ne kadar dolar alacağımız bile hesaplandı biz tam da istediklerini yapıyorsak? mesela "türkiye'de cemaat ve tarikatları bitirmenin tam zamanı, milletin fetö' ye olan nefretini buraya kanalize etmeliyiz." demişlerse ve biz de ülkeye zararı mı var faydası mı demeden hepsinin üstüne gidiyorsak? belki de türklerin tarikatlara sempatisi biliniyor ve bazı tarikatlar bizzat onların eliyle kurulduysa? ya şu an evanjelistler, cıa, mossad yarın bizi hangi konuda yönlendireceklerini düşünüyorlarsa? birazdan aşağıya "kendinizi o kadar da önemsemeyin." diyecek kişi bilmeden onlara hizmet ediyorsa? veya beni aktroll karatroll diye yaftalamak da onların planıysa?
  bir toplum nasıl ayrıştırılır nasıl iç savaş çıkartılır onların uzmanlık alanı.
 • sinirlenmeden düzgünce açıklama yapmaya çalışacağım.

  bu tepkiler ancak süregelen olayların doğal sonuçları ve yan etkileridir. hak hukuk adalet ekonomi dibe çökmüşken tepkisiz kalıyorsan zaten senin var olmanın pek de bir anlamı yok.

  diyelim ki ortada bir oyun var. belirli devlet kademelerine gelmiş kişiler senin kadar düşünüp anlayamıyorsa ya da anlamasına rağmen çözemiyorsa onların da orada durmaya hakkı yok.

  ellerinde plan program dahilinde çok sıkı çalışan organizasyonları var. gündelik siyaset peşinde olan bir hükümet 50 senelik planı olan bir devlete karşı koyamaz ancak bu kez başımızda 3-5 senedir olan bir hükümet de yok.

  kısacası dediğinde tek bir haklılık payı bile yok.
 • bazılarının mantığına göre 3 kasım 2002 seçimlerinde akp'ye ov veren herkesin yaptığı şey.
 • farkında olursan sorun yok. kendi cümlende cevap var zaten "farkındalık" önemli. doğrular kesindir de ona buna göre değişmez, yaşanılanlar algıya göre değişebilir. adalet, ekonomi, bilim, sanat, zanaat vs okursak, öğrenirsek, uygular ve üretirsek o zaman bilincin, algın bağımsız olur. istatistikler içinde bu grup da var ancak bu grup yüzdelik olarak 50'i aşarsa manipülasyonları imkansız hale gelir. algı oyunlarının farkında olmak gerrekir ama istatistiğin bir parçası olunduğu ve reflekslerinin hesaplandığı doğrudur.