şükela:  tümü | bugün soru sor
  • inancınızı veya inanmadığınızı sürekli ileri sürmediğiniz sürece hiç bir sakıncası yoktur. zaten bilerek girdiğiniz ortamda, sosyal çevre yapmadan yıllarca barınabilirsiniz.

din temelli konular ortaya geldiğinde de bilmiyormuş gibi yaparsınız. aslında orada çalışmanızı gerektirecek sebep her ne ise, o sebebe ulaşınca da sessizce istifa edip gidersiniz.

denemekten zarar gelmez. en azından zamandan başka kaybedeceğiniz bir şey olmaz.
  • öncelikle inanç ile ideolojiyi birbirinden ayıralım.inançsız birisi olarak benim için sıkıntı olmaz ; çünkü sağda solda 'ben inanmıyorum' deme ihtiyacı hissetmem.adet yerini bulsun diye 'selamünaleyküm' diyene karşılığını veririm.ama işin içine ideoloji girdiğinde (akp destekçisi olan bir patron vb.) işler biraz daha zorlaşır : bu tarz insanların kanında hak yemek,hukuksuzluk vardır.mesela inşaat mühendisisin ve adam sana 'ihale için vereceğin fiyatı yüksek tut,nasıl olsa devlet ödeyecek'dedi.sen zannediyor musun ki söz konusu senin hak ve hukukun olduğunda bu herif onları gözetecek?ister istemez çatışma çıkar ; orada kalma nedeni de ekmeğin aslanın midesinde bile bulunamıyor oluşudur.

(bkz: hayırlı forumlar)
  • "parayla saranın* ideolojisi olmaz" mottosuyla yaşayan orospuların yaptığı şey.

tüm derdin paraysa yapabileceklerinin sınırı olmaz, aklın hayalin durur. bırak memuriyeti, bu tip fanatiklerden proje için bile iş almam.
  • ben çalışıyorum şuan belli başlı sıkıntılar oluyor, aşırı muhafazakar bir kurum her cuma sorun oluyor(doğrudan değil ancak dolaylı soruyorlar - neden gitmiyorsun ya da gel gidelim diye her cuma aynı, kendilerinden bir kişi gitmediği zaman dinsizmiş gibi davranıyorlar o kişiye, kim bilir benimle ilgili ne düşünüyorlar), ramazan ayı benim için işkence gibi geçiyor oruç tutmuyorum ve bunu ne birine söyleyebiliyorsun ne de öğlen yemek için izin alabiliyorsun, her şeyde allah adını kullanıyorlar, şükür ediyorlar, mesela ben öyle biri değilim... çıkarken - iyi akşamlar dediğim zaman cevap vermiyor çoğu, illa ki hayırlı akşamlar demem lazım cevap alabilmem için, açık kadın gördüler mi hemen kötülüyorlar benim de onları onaylamamı istiyorlar... 50 kişilik bir şirkette tek bir kadın çalışan var, bunlar karşısında tabi ki hiçbir zaman boyun eğmedim neysem o şekilde yaşamaya devam ettim, 2 yılın ardından alevi olduğumu öğrendiler, işimi iyi yaptığımı bilmeseler, aramızda 2 yıllık bir iş geçmişi olmasa belki de işten çıkartırlardı. tabi alevi olduğumu öğrendikleri zaman birçok saçma soru da sordular... sonuç olarak onların doğruları ile sizin doğrularınız aynı olmadığı zaman çeşitli sorunlar çıkıyor, mecbur kalmadıkça çalışmayın. şunu da söylemem gerekir zamanla iki tarafta birbirini kabulleniyor mecburen ve farklılıklardan konuşulmuyor bir süre sonra, çünkü yaşantılar ve inançlar çok farklı. zaten genelde iş yoğunluğundan dolayı , işten başka bir şey de çok nadiren konuşuluyor. (yazım-anlatım hataları için kusura bakmayın :))