şükela:  tümü | bugün
 • normal olmak güzeldir. normali sevmek konfordur.

  deneyimlerim bana der ki;
  çok farklı olduğunu düşünenler varsa başta bunu olumlu olarak söylemelerine aldanma. senin farklılığın onların gözünde zayıflıktır. senin hasta ve kaybetmiş olarak görmeleri muhtemeldir.

  sana ilk baktıklarında gördükleri şey aslında görmek istedikleridir, sen o değilsin unutma. bunu onlara anlat, ben sizin baktığınız değilim, ben kılıfım değilim. zaten, farklılık mübah olsa, hilkat garibeleri saltanat sahibi olurdu.

  eğer farklıysan;
  sen, sadece sensin.
  sen, sadece seninlesin.
  sen sadece sana uygunsun bunu unutma,
  unutma ki umutlanma.
 • yan yana dizilmiş onlarca koşu bandı. hepsinin üzerinde birbiriyle yarışan ama aynı yerde duran kadınlar. aynı numara saç boyası, aynı marka ayakkabı, aynı kesim eşofman altı. hepsinin önünde aynı mp3 çalar, hepsi aynı şarkıyı çalar: "bu mp3 çalar değil, ipod!", "bu farklı".

  dolaplarda, pardon locker'larda aynı eşyalar. aynı çantaların içinde aynı cep telefonları. asla kullanılmayan yüzlerce fonksiyonu olan, aynı melodiyle çalan oyuncaklar. sahip olmak için aynı insanlarla aynı kuyruğa girilen, "farklı" telefon.

  menüleri birbirinden farklı, masaya konan yemek birbirinin aynı yüzlerce "farklı" cafe. aynı salatayı yiyen, aynı saç modeline sahip yüzlerce insan. adı farklı, huyu suyu, saçı sakalı aynı erkekler hakkında aynı dertleri yanan; isimleri farklı birbirinin aynı kadınlar. aynı diziyi izleyip, aynı şarkıyı dinleyip farklı olduğunu hisseden; buna rağmen kendini iyi hissetmeyen farklı kadınlar.

  herkesinkinden farklı gördüğü çocuğunu, herkesin göndermek için can attığı aynı okulda okutabilmek için çırpınan; kendisi yemeyen, çocuğunu herkesle aynı fast food zincirinde yediren; kendisi giymeyen, çocuğuna herkesle aynı kıyafeti alan aileler.

  aynı gün, aynı saatte, aynı kıyafetlerle aynı işin başına koşan, ve o işi yaptığı için "farklı" olduğunu düşünen aynı servisin yolcuları. aynı marka monitör ve klavyelerin başında, aynı mouse'ı oradan oraya döndürüp tüketilen aynı gençlik.

  aynı farklı insanlarda; aynı stres, aynı bunalım aynı depresyon. ve tüm bunları ortadan kaldırması için gidilen aynı doktor, yutulan aynı kimyasal leblebi.

  aynı malzemeyle yapılmış, birbirinin aynı bloklardan oluşan siteler. aynı mimari, aynı mutfak, aynı salon. aynı ebeveyn banyosunun aynı kabına sıçıp, kendini "farklı" hisseden binlerce insan.

  içiniz rahat olsun,
  hepiniz farklısınız.
 • farkli bir kisiden cikan sozler adama fazlaca koyar. "siz bana gülüyorsunuz, çünkü ben farklıyım.. ben size gülüyorum, çünkü hepiniz aynısınız.."
 • farklı olmak amacıyla başkasında olan farklılıkları taklit etmek gibi bir saçmalığa sebep olan şey.
 • olağan olandır. değişmek aslolan...aslı ise güzel bir kız.

  değişmek güzel ama diyalektikçe. karşıtınla birlikte, olağanla, sıradanla. geldiğin yere geri dönmek ama daha bereketli, her adım daha ileri. yoksa yandı gülüm keten helva.

  aksi, herkes badem bıyık oldu, herkes badem oldu. dindarım gençliğim, ziyan gençliğim.

  hele ki gençler; gençler farklı olmak zorundalar, kaçarı yok. gençsen...sensen...gel beri, isyan zamanı, fark zamanı, farkını alma zamanı.

  gençsen...farklı değilsen...ölmüşsün de ağlayanın yok.
 • güzel bir durumda olduğu zannedilirse dahi güzelliği kendine bile değil, yanılsamadan ibaret.

  'farklılığı' ortalama sınırları aşmışsa lanetlemiş kategorisine girer.
  iki ucu boklu deynektedir:

  -eğer kendimi gerçekliyicem derse yanlız kalır. mutsuz olur.

  -eğer sıradan taklidi yapıyım derse kendi kişiliğine ihanetten hiçbir zaman mutlu olamaz.

  farklı olmak siz özel yapıyor olabilir ama özel olmak kabul ve talep göreceğiniz anlamına gelmez.
 • mükemmeli sadelikle yakalayabilmek, gıybet etmeden dedikodu yapmak, dövüşmeden kavga etmek, sağ gösterip sol vuracakmış gibi yapıp kafa atmak... ayrıca (bkz: farklı ama uyumlu olmak) vb (bkz: tolero edilebilir farklılık limiti)
 • kalıplara sığamamaktır. adam elinde anakolundan kalma, plastik çember, üçgen, kare ve diğer seni sokmaya çalışacağı plastik boktan malzemelerle gelir. lakin senin o kalıplardan birine girmeyeceğini anladığında. sorun onun elindeki kalıplar değil de sen olursun.
 • farklı olmak kaybetmeye teşne olmak, işin aslı kaybetmeye hazır olmak demektir.
hesabın var mı? giriş yap