• aynı olmayı becerdikten sonra yapılması gereken eylem ...
  • bu çağda farklı olmak için sıradanlaşma derdinde olmayacaksın. herkes farklı olucağım diye, herkes herkesleşti. sıradan düz bir insan görsem koşup sarılıcam öyle bir özlem...
  • farklı olmak, toplum seni bu yüzden görmezden geliyor. ne kadar üstüne gidersen bu farklılığın seni biraz daha dışlayacaklar. farklı olamadıkları için onlarla aynı olmanı istiyorlar. bir ağacın diğerlerinden fazla uzayan dalı hep daha dikkat çekici olmuştur.

ağacın uzun dalını imrenerek değil kıskanarak seyredecek diğer dallar. daha gür, daha olgun olduğun için seni istemeyecekler sığ, güneşsiz alanlarında. onların güneşini kapattığını düşünüp erkenden yok olman için ellerinden geleni yapacaklar.

böyle zamanlar senin için olgunluğun zirvesi olacak ama onlar bunun farkında değil. gücünü onlardan, onların o iğrenç bakışlarından alacaksın. "sen farklısın" "sen bir ucubesin" diyecekler.

mutluluğun zirvesine çıktığın bir ortamda senin yüzüne bakarak "biz" diyecekler. sen hiç bir zaman o "biz" cümlesinin içinde olamayacaksın. hep "sen" olacaksın. bu yüzden onlara duyduğun bu nefret.

en acısı da onlar gibi olmak için kendi dallarını kesmeye başlayacaksın. çünkü yalnızlıkla korkutacaklar seni. vazgeçtiğin her hayal onlara daha çok yaklaştıracak seni. onlar gibi olurken gerçek benliğinden soğumaya başlayacaksın.

kendine karşı beslediğin nefret büyüyecek. sonra kalabalıklar içinde mutsuz olmaya başlayacaksın. onlar amacına ulaşmış olacak. sense her yalnız kaldığında nasıl bu hale geldiğini düşünüp ucuz yalanlara sarılacaksın.

artık sen de herkes gibisin. ne eksik ne fazla. toplumun dayattığı yargılara bağlı kalmak oldu artık bütün amacın bu hayatta. tekrar o yalnızlığı göze alamadığın için.

bir gece, okuduğun bir kitap, dinlediğin bir şarkı ya da izlediğin bir film senin en büyük yaranı kanatacak. durup "ben ne yapıyorum" dediğin an en dipte olacaksın.

hayat o gece senin için tekrar başlayacak. bol şans. her nerede ve nasıl yaşıyorsan.

https://www.youtube.com/watch?v=ctzrhq_ch5e
  • biri için diğerlerinin aynısı olmamak. sadece aykırı olmak anlamında değil, biri için özel/farklı olmak.

sanırım beklenti bu oluyor genelde ikili ilişkilerde.
    en basit esnaf muhabbeti bile buna dayanır. bana kaça olur? neden çünkü ben özelim senin için.

ya da okul veya iş hayatında. aslında herkese böyle yapılıyor da bana şöyle. neden çünkü hoca/patron beni seviyor.

ilişkilerde de benzer bir durum var. onun için farklısın, farklı olmalısın. senin için değişmesini beklersin. sana farklı bakmasını, seni farklı bir yere koymasını.
  • toplum tarafından dışlanıyorsanız, insanlar sizinle konuşurken suratınıza anlamaz anlamaz bakıyor, yer yer küçümsüyorsa, biliniz ki farklısınız. farklı insan sevilmez. anlaşılmaz çünkü. farklılık görüntü vs ile olmaz. çok normal görünen bir insan farklı olabilir.
  • "bir gün seni korumak için burada olamayacağım. kendini korumak zorundasın, seçimler yapmalısın, kim olduğuna karar vermelisin, ne olmak istediğine. bu dünya farklı olanlardan hoşlanmaz, markus. kim olman gerektiğini başkalarının söylemesine izin verme."

güzel bir oyundan bilgece bir replik. farklı olmak..bir makinenin dişlilerine çomak sokmak gibidir. görüşlerin sevilmez, yaşamın sevilmez. sen onları öyle kabul etsen de onlar hiçbir zaman seni kabul etmez. ailede başlar, iş yaşantısında pik yapar.

ama aynı replikteki gibi boyun mu eğmeli yoksa kim olduğunu başkalarının söylemesine izin vermemeli mi? boyun eğdiğinde sıradan bir hayatın içinde makinenin diğer dişlileri gibi yaşar gidersin, kendilerini pohpohlama üstüne kurulu olduğu için sistem, sen de pohpohlanır gidersin. diğerindeyse bir başkaldırı var ve her başkaldırının da bir bedeli var.

ama o bedeli seviyorum.
  • kimsenin cesaret edemediğine, cesaret edin.
    kimsenin söylemediğini, söyleyin.
    kimsenin düşünmediğini, düşünün.
    kimsenin başlayamadığını, bitirin.
    herkes neşe içindeyken, kenera çekilin.
    diğer herkes alay ederken, siz etmeyin.
    ve her yer karardığında ışığı getiren siz olun!

lothar zenetti
  • bu yanlış anlaşılmış bir olgu. yanlış anlamaktanda çok insanların kıçıyla algıladığı bir mesele. esasında kapitalizmin neoliberalizmin buna etkisi büyüktür reklamlarda çünkü siz buna değersiniz diyorlar eee ne yapsın millet. bu başlığın en beğenilen entryside buna örnektir kapitalizmin oluşturduğu farklılık şablonunu tamamen hayat tarzı yapan insanlar eleştirilmişti ki bende %100 katılıyorum buna.
    farklı olmanın asıl ve asil yolu kendin olmaktır. zaten seni oluşturan bütün bileşenler annen baban doğduğun muhit memleketin bulunduğun çoğrafya çevrendeki insanlar. her insan bazı koşulların bir araya gelmesiyle oluşuyor ve bu koşullar zaten herkesten farklı insan kendi olarak zaten farklı. bu asıl yoldu, simdi asil yol var.
    maslowun ihtiyaçlar hiyerarşisinde bir piramit metaforu kullanılır temelden özele giderek incelen bir şablon piramidin zirvesinde kendini gerçekleştirmek vardır. kendini gerçekleştirme kendi özünü seni sen yapan değerlerin olmasıdır.
    insan çok boyutlu bir varlık. bazı durumda sevgi yumağı bazı durumda gestapo subayı olabilir ya da suyu çıkarılsa da (bu herkesin illa bir işi iyi yapabilecek olma argümanı hem doğru hem yanlıştır. doğrusu böyle bir şey vardır yanlışı herkes her insan böyle değildir tamamen oksijen israfı, kısıtlı dünya kaynaklarının verimli kullanılması adına itlaf edilmesi gereken insan sayısı da hayli fazla) bazı alanlarda olağanüstü yetenekli olabilir bir işi süper yapıyordur, işte kendini gerçekleştirme budur senin iyi olduğun alanları keşfetmek ve bu alanlar üzerinden toplumda kendine yer edinirsin. birey olursun bir olursun kendini gerçekleştiren insan zaten biriciktir farklı olma çabasında olmasına gerek yoktur çünkü zaten farklıdır ve bunu asil bir yolla kendisi olarak başarmıştır.
  • bence kendiniz olun. başkasının selamına , konuşmasına , gülmesine takılmayın.
    kendiniz olduğunuz da farklı olursunuz.
  • farklılık tanıımı değişir fakat ülke coğrafyasında yalnız olmak anlamına gelir.
hesabın var mı? giriş yap