şükela:  tümü | bugün
 • modern zaman şehir insanının hatası.
  canı sıkılıyor bu insanın, farklı olmak istiyor,
  (aslında zaten farklı ki herkes birbirinden)
  sonra biçimine yansıtıyor bunu;
  tavırlarına, giyimine...
  eee ne oluyor?
  onun gibi düşünmüş başkaları da, özgün düşünememiş bizimki yine.
  nasıl düşünsün ki, aynı tv aynı hava aynı tava...
  biçimsel farklılığı evet bir yere kadar yapıyor(süper).
  sonra kendine benzeyenlerle kendine göre bir elit yaratıyor
  (oh yalnızlıktan da kurtuldu)
  ama içindeki sıkıntısı bitmiyor
  çünkü farklı olmayı istiyordu
  olamadı.

  bu sebepten tarih tekerrür ediyor. gerçekten farklı bir şey olunca ancak devrim oluyor.
 • herkes gibi olmamak ya da girdigi ortamda "ay ne farklısın"ı duymak steyen insan modelinin uygulamaya calistigi durum. farklı olmak namına, kendindeki pek çok şeyi değiştirmeye yonelik eyleme giren kişi, aslında bu değşiklikleri de bir yerlerden, birilerinden, bilinçaltına itilmiş bir kitap ya da filmden...vs esinlenerek uygulamaya calismaktadir ki, zaten o zaman da bu esinlenilen seylerle aynilastiginin farkinda degildir o an. karsisina kendinin aynisi ciktiginda da tekrar bir farklilasmaya gitmek ister ve sonunda yine eski kendine doner ister istemez...

  (bkz: kısır döngü)
 • söyleyecek daha çok şey var bu konuda.
  adam, adı osman olsun, kendini farklı hissediyor. sonra o farklılığını anlayabilen birileriyle tanışıyor, ki onların anlayabileceğini de onların da mor bere takmasından çıkarsamış. ve bunlar böyle böyle bir grup oluyorlar farklılığı savunan. ama içlerine kendilerinden farklı kimseyi almıyorlar. osman'ın içindeki sıkıntı hiç geçmiyor, çünkü öncelikle kendinin sıradan biri olduğunu farketmek aşaması var önünde. herkesle ortak yönlerinin farkına varmadan ulaşamaz ki özgünlüğüne(ah osman). ama osman küçümsemeyi sürdürüyor kendi gibi olmayan sıradan insanları, ötekileştirmediği insanlardan da sıkılıyor. peki osman nasıl kurtulur?
  "ben farklıyım" kibrini yenerek.
 • "hipermarketlerdeki parfümleri üstlerine boşaltan çapulcular, sübyancı berberler, arka koltuk müptelası liseli kızlar, farklı olmak uğruna aynı marka ayakkabılarla ortalarda gezen caddenin tikky çocukları, birbirinden farklı yüzlerce karakter, figüran, dublör belki de. ama hepsini ortak noktada toplayan bir payda var: kahraman olma arzusu."

  büyük patron
 • umut sarıkaya'nın hammadde olarak kullandığı insanların yönelimi.
 • gözlerinin etrafını simsiyah boyayıp simsiyah giyinen küçücük kızlar... sürüden ayrı olmayı isteyip başka bir sürü oluşturanlar...
 • (bkz: ugg)
 • bu güne kadar hakkında bu kadar laf edip de tek kelime yazmamış olmak bir yana dursun, çok doğru bir tespittir.

  sebebi, farklı olmaya çalışan ama olamayan arkadaşlarımızın, farklı olma arayışını standart - seri üretim ürünler ile sürdürmelerinden olur. evet, sen de, şile bezi pantolon giyen rastalı arkadaşım.

  vücut modifikasyonları zaten saçla oyna, dövme yaptır, piercingten burnuna abide dik, farklı olabilecek şeyler değiller. çünkü, motiftir neticede.. ne kadar farklı da olsa metod aynı.

  ha diyeceksin ki kaç milyon insan var, nasıl farklı olucam.

  git annenin elini öp, hayır duasını al. onun için herkesten farklısın, bunun kıymetini bil, keyfini sür..
 • kendisinin kim oldugnu bilmeyen, tek basina kalmayi beceremeyen insanlar toplulugudur. dusunmekten ve yaratmaktan cok, izlemeyi ve konusmayi severler. bicimci olanlarin sevdikleri dedikodu programlari ve populer basin, kendini biraz daha entellektuel gorenlerin de sevdikleri tartisma programlaridir. bicimci olanlar daha eglenceliyken, bilgili oldugunu dusunenler gayet sikicidir.