şükela:  tümü | bugün
 • ilaç içeriğindeki etken maddelerin yapı ve aktivite ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır. eczacılık fakültelerinin en çekilmez ve en zor dersleridir. dersleridir diyorum çünki dört dönemlik yani eczacılık fakültesinde okuyorsanız ömrünüzün en azından iki yılı bu iğrenç dersle uğraşmakla geçer. yan etki olarak her bakılan yerde karbon, oksijen, azot vs. atomları görülür. insana ezber alışkanlığı kazandırır. öyle ki bir süre sonra okuduğunuz şey aşk romanı bile olsa ezberlemeye çabaladığınızı farkedersiniz.
 • ömür törpüsü bitirme dersi. depresyon sebebidir, intihar eğilimli kişilik bozukluğu yaratır, basit bir vizesinde bile yüzlerce formül ve sentez ezberlenir, saç beyazlatır, diş döker, ülser yapar.
 • sanki her dönem bir tane alırken geçebilmiş gibi yaz okulunda iki tane birden alarak salaklık ettiğimi an itibariyle anladığım ders..ve sınava 12 saat kalmış olmasını göz önüne alarak (bkz: aglamak istiyorum sayın seyirciler).
 • marmara eczacılıkta farmakognozi ve fitoterapi almamış eczacılık öğrencileri için öğretim hayatının en zor dersi olduğu sanılan derstir;oysa ki...fakat cidden de zordur.bir dönem çok fazla çalışırsanız her tarafı benzen halkalarıyla görürsünüz,kuyruğunu ısıran yılan olursunuz..
  (bkz: benzen)
 • rüyada koşan karbonlar,köprüden geçen oksijenler,kavga eden benzen halkaları görülmesine neden olan kabus!
 • uzun süre çalıştıktan sonra bünyenin isyan ettiği, gözünü kapattıkça benzen, imidazol, fural vs halkaları görmene neden olan eczacılık fakültesidersi.
 • bunu yapabilen, geçebilen insanlara hayret etmeme sebep olan derstir efendim. kesinlikle insan işi değil. sakın bana yapan nasıl yapıyorla gelmeyin. bir çözebilsem bu dersi zaten çift dikiş gitmezdim*. iki dönemdir bu dersten mağdur olma nedenimin yanlış çalışma yöntemi izlediğimden kaynaklandığını finale 11 saat kala farketmiş bulunuyorum. öncelikle en baştan başlayıp sırayla konu konu çalışmak yerine sınavda konu ve puan dağılımlarını öğrenmek daha önemli sanki. sonra isimlendirme, yapı, sentez, metabolizma, yapı-etki ilişkileri*, sınıflandırma ve genel olarak ilk baştaki farmakoloji bilgilerini sınıflandırıp kendinize önemli gelenlerini ayıklayıp çalışmak geçmek için yeterli olurmuş gibi geliyor bana. hadi bakalım hayırlısı diyor canım ilaç moleküllerimle boğuşmaya dalıyorum*.

  edit:yeterli olmuyormuş. kaldım da...
 • hacettepe eczacılıkta sınav dönemlerinde 120 ustunde sentez ezberleyemeyenin yada yırtık olmayanının geçemedigi ders
 • farmasotik kimya l , farmasotik kimya ll , farmasotik kimya lll yetmezmiş gibi bir de dördüncüsünü çıkardılar bu meretin. beş yıllık okuyanlara sabirlar diliyorum. nasıl dilemeyim, "sınavdan hemen once son baktıgım sentez cıktı da onu yapıp geçtim" diyen hocalarımız var. el insaf yahu...
 • dört senelik okuyanların da dört dönem aldığı, öğrenebilmek gibi bir kavram içermeyen, görsel hafıza isteyen, azıcık da şansla geçilen bi derstir kendileri. bu okul uzarsa bi bundan uzar zaten. farmakolojiymiş,teknolojiymiş yalan bunlar... adamı kanser de eder,sinir hastası da... ne zaman ki gördüğünüz her nesneyi bir aromatik yapıya benzetir,adını da doğru söylersiniz; işte o zaman bu dersi geçersiniz.. allah sabır selamet versindir..