şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eczacılık fakültesi eğitim hayatında öğrencileri perişan eden yüzlerce sayfa notu olan ve herşeyin sorulma ihtimali taşıdığı, başta ilaç üretimi ve hazırlama teknolojileri olmak üzere, ilaç yapımı için gerekli ve gerekebilecek her türlü bilgiyi öğrenciye sunan 2 yada 4 dönemlik olarak okutulan bir derstir.

  birde laboratuvarı vardır ki evlere şenlik :) öğrenciler "tekno" da derler ona.

  okul uzatır, adam delirtir, uykusuz bırakır yıpratır...
 • (bkz: farmakoloji)
 • fabrikada staj yapmak isteyenlerin notunu yüksek tutması gerektiği derstir.. gayet kolay bir ders gibi görünür, aldanmamak gerekir, ay ne guzel geçti sınavım en az 90 alırım derken 70 aldığınıza şükrederiniz...
 • hacettepe üniversitesinde laboratuvar sınavları pratik ve kura usulü yapıldığından, öğrencilerin, sınav anına kadar onlarca preparat arasından en iyisini, en kolayını çekebilmek için sürekli dua etmelerine neden olur.
 • ilaclarin fiziksel kimyasal ve farmakokinetik ozelliklerini inceleyen ve kontrollerinin yapılmasını saglayan, ilaclarin kullanım sekillerini gelistiren bilim dali. ayrıca eczacilik fakultesinde, laboratuvari en eglenceli gecen derstir.
 • biyolojik etkinliği olan, doğal ve sentetik etken maddelerin fiziksel, kimyasal ve farmakokinetik özelliklerini değerlendirerek ilaç olarak tasarlanmasını amaçlayan ve bu ilaç formülasyonlarının hazırlanmasındaki bilimsel esasların endüstriye uygulama yöntemlerini belirleyip geliştiren bilim dalı.
 • eczacılık teknolojisidir. kullandığımız ya da gelecekte kullanacağımız bütün ilaç şekillerinin formülasyonlarının geliştirildiği bilim dalıdır. laboratuvarları zevklidir - tabi zevkler ve renkler tartışılmaz, neresi zevkli bee diyenler çıkabilir-
 • farmasotik teknoloji kürsüsü veriri bu dersleri. formuler isimli kitabı mutlaka kullanırsınız. labaratuvarlarda o kadar şey hazırladıktan sonra sınavda hoca tendürdiyot hazırlayın der. mal gibi suyla hazırlarsınız. yapamayanı geçirmez, haklıdır da.
 • laboratuvarına giren öğrencilerin "bugün nemlendirici yaptım !" "bugün tüy dökücü krem yaptım !" diyerek okulda fink attıkları, ankara üniversitesi eczacılık fakültesinde üçüncü ve dördüncü sınıflarda okutulan, alınan duyumlara göre gayet fantastik olan bir ders.
 • hayatımda gördüğüm en gereksiz ayrıntılarla, en saçma sapan işlerle dolu laboratuvardır.. şöyle ki, oturmak yasaktır.. hayatımda gördüğüm en enteresan kural.. hatta çok yorulduğu için bi tabureye ilişen insanlar oturmak yasak diye uyarılıp yerlerinden de kaldırılabililer.. sonra, ilacı yapması yalnızca yarım saat sürer, ama bir ilaç için en az 4 kez hocadan imza alma zorunluluğu olduğu için genelde bu süre iki, üç, dört.... katına çıkar.. onu da geçtim, özenle rapor yazmanız gerekir, çünkü bu laboratuvarda mavi tükenmez kalem harici kalem kullanamazsınız ve raporda yapacağınız basit hatalar (anlamlı rakam sayısı, harf hataları) raporun dolayısıyla preparatın geri gelmesine neden olur.. sonra ilacı yapıp şişeye boşalttıktan sonra şişenin ağzına pileleri eşit aralıkla olacak ve eşit açılarla aynı yöne bakacak şekilde pelur kağıdı geçirmeniz, bunu iple bağlamanız ve bu ipi arka kısımdaki etiketin arkasından geçirmeniz gerekmektedir.. bu arada sözlüler vardır, genelde en az bir kere tekrar edersiniz bu sözlüleri.. sinirlenirsiniz, yorulursunuz, üzülürsünüz, küfredersiniz.. ama uzun gün bitip de saat beş olduğunda genelde hissettiğiniz tek şey bacaklarınızdaki ağrıdır.. farmasötik teknoloji teoride ilaç yapmayı öğretmesine rağmen laboratuvarda en az yaptığınız şey ilaçtır.. dehşetle bitmesini beklemekteyiz..