şükela:  tümü | bugün
 • faydalanmak isteyenler icin http://www.farukbeser.com/
 • bir ara eşini, depremde ise sakarya'daki evini kaybetmiş akademisyen. iyi bir fıkıhçı. sade vatandaşa konuyu kavrayacağı şekilde anlatabilen, izah kabiliyeti yüksek, hitabeti güzel adam.
 • akıllı bir adam. o aklı da kullanan bir adam. bir sonuca ulaşırken gidiş yolunu da ayan beyan gösteren bir adam. zira vardığı sonucu var olan tek sonuçmuş gibi anlatmayabilen bir alim. şu şekilde:

  "ancak bir konudaki rezervimizi de burada zikretmeliyiz: bütün bu söylediklerimiz, ay´ın seyrinin bu işin uzmanlarınca tam olarak tespit edildiği ve onların bu tespitlerinin bize sağlıklı yollarla ulaştırıldığı esasına dayandırılmaktadır. bunlardaki hata elbette tartışılmaz değildir." (1)

  ister suudi arabistan'da olsun, ister iran'da, ister türkiye'de isterse fransa'da, ister abbasiler zamanında olsun isterse osmanlıda, devletin dine müdahelesinin dine geri dönülemez etkilerde bulunduğu, ve elbette taraflı olduğu, ama hep olduğu, bizim islam algımızın, bu müdahelelere göre de biçim bulduğu düşünülürse, aklını kullanan herhangi birinin "e heralde" diyceğini düşünebiliriz.

  ama öyle olmuyo işte din deyince, sanki kesinkes bir kurallar bütününden kesinkes söz ediyo hocalar alimler. herkes, yakın bir zamana kadar "evrensel" bilim söz konusu olduğunda tereddütsüz konuşmanın marifet sanıldığı gibi, bir konuda düşündüğünü göstermenin, düşünülmesinin öneminin, hatta bu konu konusunda varılan esas sonucun bu düşünüşün ta kendisi olduğunu es geçiyo. dinin önünün alınması gerektiğini düşünenler de, tıpkısının aynısını yapıyo.

  sırat ul müstakim doğru yol diye düşünülüyo, istikammette olmaktan söz etmek muallak kalırmış gibi. ne münasebet, matematikçiler de sınıfta gidiş yolunu göstermemizi isterken ille de, keşke sonucun doğruluğunun, doğru ahmet olmanın pek de bişey ifade etmediğini, yolun kendisi kadar etmediğini anlatıverselermiş bi zahmet. gerçi milli eğitimden geriye ne kalırmış bilemiyorum o zaman...

  (1) http://www.farukbeser.com/…ale.asp?islem=oku&id=314
 • seha neşriyat'tan yayımlanmış, kendisinin çeşitli toplantılar için hazırlanan bir tebliği olduğunu söylediği "fıkhi risaleler" isimli bir kitabı da vardır. tam mecelle tarzı gider, meseleleri yine klasik eski usüllere göre müctehidlerin görüşlerinden yola çıkarak ele alır ve (mecelle gibi) sonuçta hanefi mezhebi üzerinde kanaat kılar. "dar'ül harp'de cuma namazı kılınmaz" tarzı radikal çıkışları kabul etmiyor kitabında, zaten kitabının yayımlandığı yayınevinden anlaşıldığı kadarıyla kendisi iskenderpaşa cemaati ile yakın ilişkide birisi. ha ayrıca kitapta "enflasyon ve deflasyon" diye bir bölüm de ayırmış, burası biraz orjinal (çok orjinal, öyle orjinal ki bölüm 2 sayfa; e doğal, enflasyon-deflasyon meselesinden fıkıhçılar kitaplarında bahsetmedikleri için faruk beşer aynen alıntı yapacak birşey bulamamış, kendisi de işin içine girmeye yeltenmemiş.) ha şimdilerde arada edgar cayce tarzı iddialarda mı bulunuyormuş öyle bir şey (bkz: fb chelsea ye kezman in dovmeleri yuzunden elendi).
 • kadınlara erkekler hakkında namaz kılmayanı boşa, aldatanı ise boşama diye tavsiye vermiş. erkek namazını kılıp cümle aleme müslüman olduğunu ilan ettikten sonra karısını felan aldatabilir yani problem yok.
 • fethullah gülen'e uzaklığı ile bilinmez. halbuse birisi amerika'da, diğeri türkiye'de...
 • yurdumda bu adamın iki dudağı arasından çıkanları ciddiye alıp uygulayan insanların varlığı son derece düşündürücü ve bir o kadar üzücüdür. cahilliğin ve bağnazlığın sınırı yok maalesef.