şükela:  tümü | bugün
 • akim kalmış 9 mart darbe girişiminin kahramanlarındandır, muhsin batur ile birlikte. cuntacı sol kanattan siviller ile (bkz: doğan avcıoğlu) (bkz: ilhami soysal) 1971 yılında sol/kemalist tonda bir darbe planlanmışken ve görev dağılımı bile yapılmışken faruk gürler ve muhsin batur son anda saf değiştirmişler, 12 mart cuntası tarafına geçmişlerdir. ve zaten mahir kaynak gibi tipler tarafından başından beri izlenen sol darbeciler de açıkta kalmışlardır. hemen peşine 12 mart darbesi gelecek, faruk gürler bir süre daha adından bahsettirecektir.
 • 12 mart 1971'de hükümete muhtıra veren ordu, mart 1973'te yapılması gereken cumhurbaşkanlığı seçimiyle çankaya köşkü'ne de hakim olmak istiyordu. bu iş için faruk gürler uygun görüldü. henüz altı ayını doldurmadığı genelkurmay başkanlığından ayrılan faruk gürler, cumhurbaşkanlığına aday oldu. ama meclisten yeterli oyu alamadı ve adaylıktan çekildi. 6 nisan 1973'te, fahri korutürk, türkiye'nin 6. cumhurbaşkanı oldu.
 • orgeneral gürler; 1913 yılında istanbul'da doğdu. 1929 yılında kuleli askeri lisesi'ni, 1931 yılında topçu asteğmen rütbesi ile harp okulu'nu , 1933 yılında topçu sınıf okulu'nu bitirdi. 1939 yılına kadar çeşitli topçu birliklerinde batarya takım komutanlığı yaptıktan sonra, 1939 yılında girdiği harp akademisi'ni 1942 yılında bitirerek kurmay oldu. 1959 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde ve napoli'de görev yaptı. 1959 yılında tuğgeneral, 1962 yılında tümgeneral, 1963 yılında korgeneral ve 1966 yılında orgeneralliğe yükseldi. tuğgeneral rütbesi ile harp okulu komutan vekilliği, harp akademileri komutan vekilliği, tümgeneral rütbesi ile msb müsteşar vekilliği ve 15 nci kolordu komutan vekilliği, korgeneral rütbesi ile 5 nci kolordu komutanlığı ve kara kuvvetleri kurmay başkanlığı görevlerinde bulundu. orgeneral rütbesinde msb müsteşarlığı, genelkurmay ii nci başkanlığı ve 2 nci ordu komutanlığı yaptı. 28 ağustos 1970 tarihinde kara kuvvetleri komutanlığı'na atandı. 29 ağustos 1972 tarihinde atandığı genelkurmay başkanlığı görevinden 5 mart 1973 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

  ingilizce, fransızca, italyanca bilir. evli üç çocukludur.

  23 ağustos 1975'de vefat etti. cebeci şehitliği'nde toprağa verildi

  kaynak: www.tsk.mil.tr
 • 12 mart paşalarındandır. cumhurbaşkanı olabilmek için askerliği bıraktı ancak süleyman demirel politik bir vücut çalımıyla fahri korutük'ü seçtirdi. faruk paşa yediği bu kazık üzerine kahrından öldü derler.
 • esasen cumhurbaşkanlıgı koltuguna oturamamasının nedenlerinden biri de secimden hemen once havacı paşa muhsin batur'la ters düşmesidir.iki paşanın ittifakına kimse dayanamıyordu, zira en ufak bir hamlede muhsin paşa jetlerini uçururdu yalnız batur destegi cekip de jetler uçmayacak mesajı gelince, demirel'in de çakallığıyla genelkurmay'dan istifa eden paşa kendini açıkta bulacaktı.
 • can dundar kose yazisinda bu kisinin cumhurbaskanligi adayligi hakkinda soyle yazmistir:

  "...

  ikinci örneği bülent ecevit anlatmıştı.
  bu olaydan 12 yıl sonra...
  yıl: 1973.
  12 mart'ın kudretli generali faruk gürler, genelkurmay başkanı oldu. cevdet sunay'ın boşalttığı cumhurbaşkanlığına aday olmak için istifa etti. kontenjan senatörlüğüne atandı.
  ordunun adayıydı. seçimine kesin gözüyle bakılıyordu. aleyhte haberlere sansür konmuştu. seçilmezse askerin yeniden darbe yapacağını ima eden "bir gece ansızın gelebilirim" şarkısı dillerdeydi.
  seçimin yapılacağı 13 mart günü ecevit meclis'e geldiğinde etrafın silahlı askeri birliklerce kuşatıldığını gördü. içeri milletvekilleri ve gazeteciler dışında sivil giyimli hiç kimse alınmıyordu. parlamento koridorları yüksek rütbeli subaylar ve öfkeli generallerle doluydu. koridorda rastladıkları milletvekillerine, gürler'e oy vermeleri için baskı yapıyorlardı. ecevit, tanıdığı bir general tarafından telefonda ölümle tehdit edildi.
  oturum başladığında izleyiciler arasında genelkurmay başkanı ve tam 52 general vardı. tankların şehre girmek için emir beklediği söylentisi yayıldı.
  bu ortamda oylamaya geçildi.
  milletvekillerinin önünde birbirinden beter iki seçenek vardı:
  iki yıl önce meşru hükümeti deviren askerlerin adayını seçmek... ya da seçmeyip yeni bir müdahale için askere koz vermek...
  sonuçlar açıklanınca herkes şoke oldu:
  ap'nin adayı, gürler'e büyük fark atmıştı.
  ap ve chp'liler silahlı baskıya direnmişlerdi.
  ecevit'i ertesi gün genelkurmay'a çağırdılar. eşiyle helalleşti. ama gidince genelkurmay başkanı org. sancar hiç ummadığı bir şey duydu:
  "meclis şahsiyetli davrandı. biz cumhurbaşkanlığı seçiminden elimizi çekiyoruz. istediğinizi seçin."
  bu, meclis'in 12 mart rövanşıydı.
  ..."
  http://www.milliyet.com.tr/…06/20/yazar/dundar.html
 • (bkz: our boys)
 • süleyman demirel 'e duyduğum toplu iğne başı kadar olan sempatimin tek nedeni.
 • geçtiğimiz günlerde kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuş, koca elli, altın kalpli, tekirdağ anadolu lisesi'nin en değerli hocalarındandır.
  toprağı bol olsun. seni özleyeceğiz...
 • genelkurmay başkanlığı'ndan 1 sene dolmadan ayrılmıştır. 12 mart 1971 muhtırasından sonra, ordu 1973'te yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde çankaya köşkü'ne de hakim olmak ister. bu iş için ise faruk gürler uygun görülür. genelkurmay başkanlığından ayrılır, ki daha bu görevde altı ayını doldurmamıştır ve cumhurbaşkanlığına aday olur. işler burada karışır. süleyman demirel, attığı politik bir çalımla bunu engeller ve faruk gürler tbmm'den yeterli oyu alamaz akabinde adaylıktan çekilir.

  6 nisan 1973'te, fahri korutürk, türkiye'nin 6. cumhurbaşkanı olur. faruk gürler'in aday olduğu bu cumhurbaşkanlık seçimler ordunun meclis üzerindeki baskısının en güçlü hissedildiği dönemlerden biridir. meclisin askerler tarafından kuşatıldığı, gürler'in seçilmesi için vekillerin tehdit edildiği gibi sözler hala söylenmektedir. tabi bu seçimlerim hezimeti gürler'i etkiler. gürler en büyük hayallerinden biri olan genelkurmay'lık makamını terk etmiştir ve geri dönmesi mümkün değildir çünkü. bu olaydan sonra gözler önünden çekilir bir kaç yıl sonra da vefat eder.
hesabın var mı? giriş yap