şükela:  tümü | bugün
 • zamanında "prepare" kelimesine karşı kadim bir savaşa girmiş kişi.

  çünkü bu kelimeyi bu şekilde yanlış telaffuz edebilmek için (pripırey, prıperey) ya daha önceden hiç duymamış olmak, ya da bu kelimeyle kişisel bir husumet yaşamak lazım.

  daha önceden duymamış olamaz herhalde, avrupa birliği nezdinde türkiye'nin daimi temsilcisi sonuçta. di mi?

  ağlanacak haline gülen kişi.

  edit: ab'den sorumlu dışişleri bakan yardımcısıymış. uyarı için vitali daraselia'ya teşekkürler.
 • https://twitter.com/…tatus/1223560119532822528?s=21

  adam önündeki ingilizce metni okuyamıyor. bazı andavallar da adamı eleştirmeden önce cv’sine bakın diyorlar. neymiş efendim adam kariyer diplomatmış, ingiltere’de master yapmış falan... o zaman durum daha da fecaat. devlet bu adama yıllarca yatırım yapmış, binlerce dolar masraf yaparak mastera göndermiş ve adam hala dili sökememiş.

  bu kadar eğitimi taksimli sakız çiğneyen dayı alsa kağıdı bu adamdan daha iyi okurdu. devlet seni yüksek lisansa yurtdışına burslu olarak göndersin, yıllarca yurtdışına görevlere göndersin, sonuç olarak bm toplantısında lise hazırlık ingilizcesinden hallice konuş...

  adamın cv’si dolu olduğu için eleştirilmesine karşı çıkanlar bilal erdoğan’ın cv’sine baksınlar; harvard yazıyor. cv tek başına liyakat göstergesi değildir!
 • fatih tezcan'ın tweetini rt etmesiyle gözümde biten bakan yardımcısı
 • "ab başkanı" diye ünvan mı olur allah aşkına ya. hangi bürokratın aklına geldi böyle bir ünvan yaratmak.

  avrupa birliğine paralel devlet mi olduk yemin ediyorum anlamıyorum. ab komisyon başkanını biz mı atıyoruz?

  ab bizim mi değil mi şimdi onu söyleyin...*
 • ingilizce konuşma notunu okurken dilinin sürçtüğü videoyu izledim. ingiltere'de master yapmış ve hayatının büyük kısmını yurt dışında geçirmiş bir diplomatın daha aksansız konuşmasını beklesem de ingilizce bilmediği konusundaki eleştirileri yanlış buldum, çünkü orada gerçekten ingilizce bilmediği için değil, dili dolandığı için o kelimeyi telaffuz edemedi.

  asıl eleştirdiğim nokta ise şu. twitter hesabına bir bakiyim dedim bir şey paylaşmış mı bu olayla ilgili diye. bir ne ne göreyim, adam akıllı bir açıklama yapmak yerine, kendisini savunan her tweeti retweet etmiş panik halinde. atatürk düşmanı fatih tezcan'ı bile. yahu sen yılların diplomatısın, ne bu yeni ünlü olmuş ergen gibi seni övenleri retweetliyorsun, yakışıyor mu devlet adamına? ya hiç umursamayıp açıklama bile yapmaz yoluna devam edersin, ya da güzel bir üslupla durumu açıklarsın. iki eleştiride fatih tezcan'ın tweetine bile sarılacak duruma düşüyorsan, sen kriz anlarında nasıl soğukkanlı karar alacaksın?
 • yeni dışişleri bakan yardımcısı. sedat önal ve yavuz selim kıran ile birlikte bugün dışişleri bakan yardımcılığına atanan 3 isimden birisidir.
 • irak basra baskonsolosu iken tanistigimiz diplomattir. isid ciktigi zaman, bir gece ansizin baskonsoloslugun terkedilerek kuveyt'e kacilmasi muhtemelen sicilindeki tek ofsayt durumdur.

  bu tedbir talimati muhtemelen ahmet davutoglu'ndan gelmisti ama yine de kendisinin karsi cikip sehrini terketmemesi gerektigine inanirim ben. basra'nin o kadar zaruri bir durumu yoktu. isid gelemezdi, bunu biliyorduk. ancak yerel halkin turkiye hukumetine olan tepkisinden cekinildi. iste bu kritik noktada orada saglam durarak oradaki lokal dengeleri dost oldugumuza ikna etmesi gereken kisiydi.

  ayrica bu baskonsoloslugun kuveyt'e kacirildigi anda sadece basra'da onbinlerce turkiye vatandasi ne yapacagini bilemez sekilde devletinin ona sahip cikacagina inaniyordu. orada can havlindeki vatandaslarin, tv altyazisindan diplamatlarimizin sehirden kacirildigini ogrenmesi buyuk bir kaos yasatmistir.

  yolu acik olsun yine de. is bilmeyenler icinde yine iyi yetismis bir diplomattir. o zamanki hatasini gencligine vereyim.

  edit: yolu acik olsun dedim, hatasini tecrubesizlige verdim ama fatih tezcan gibilerin tweetlerini retweet yaparak kendini savunacak kadar kucuk dusunebilecegini tahmin etmezdim. ayinesi istir kisinin diyerek kendini savunma ihtiyaci duymamasi gereken bir pozisyonda zaten. gozumde daha degerli kalirdi. demek ki gencliginden degilmis hatalari, liyakatsizliktenmis derim ben de. yazik.
 • mükemmel ingilizcesiyle göz dolduran, dışişleri bakanlığımızın nadide isimlerinden birisi. gerisinin durumu da malum zaten.

  link
 • tanimam etmem ama ozgecmisne bakinca once fransizca sonra ingilizce ogrendigi anlasiliyor.

  bu iki dili de bilen insanlar ortak kelimelerde zorlanir, fransizlarin ingilizce konusmama inadi da bundan kaynaklanir.
  conversation gorunce konvörzeyşin yerine konverzasyon der gecer fransizlar. sonra dalga gecilir bir daha konusmak istemezler.

  prepare de latin,fransiz kokenli bir kelime.
  adamin onunde de turquie yaziyor belli ki fransa agirlikli bir toplanti.
 • faruk bey tartışmasız şu an hariciye'deki en liyakatli diplomatlarımızdan birisi. türkiye'nin avrupa ekonomik entegrasyonu'na üye olma yolunda en ciddi çabayı gösteren diplomatlarımızdan. hariciye'yi yakından takip eden herkes bilir.

  her ne kadar ulusal ajans'tan hibe alarak hak kazandığım erasmus öğrenci değişim programı'na italya konsolosluğu'nun vize vermemesinden dolayı yaşadığım mağduriyeti anlatmak için kendisine ulaşmaya çalışıp ulaşamamış olsam da işini iyi yaptığını düşündüğüm ve gerçekten türkiye'nin avrupa vizyonuna sahip olmasını isteyen bir diplomat. keşke sesimi duysaydı, erasmus için vize alamayan ilk ve tek kişi olmuştum ülkede.