şükela:  tümü | bugün
  • odtü uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyesi. "hegelin uluslararası ilişkiler kuramı: dünya tini, devlet ve savaş" ve "rousseau ve uluslararası ilişkiler" başlıklı kitapları bulunmaktadır.
  • öğrenci ilişkilerinde oldukça olumlu ve yardımsever bir hocadır. öğrencilerini her konuda destekler ve onlarla sohbet etmekten, zaman geçirmekten çok hoşlanır. gizemli kariyerinde pek çok başarıya imza atmasına rağmen bunları alenen anlatmaktan kaçınır, mütevazıdır. dersleri biraz rutin olmasına karşın zaman zaman eğlencelidir ve en önemlisi; her görüşe/yoruma açıktır. bilumum konuları rahatlıkla tartışabilir, tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

zıttı için; (bkz: hüseyin bağcı)
  • insanı tarifsiz duygulara zerk eder.zekidir.kafası çalışan öğrenciyi bilir.lakin geyiğe meyillidir.sağı solu belli olmaz.bazen adamın kafası çok açık dersiniz,bazen de en faşizan tepkileri o verir. bir de bi fikri ya da durumu beğenmediğinde yada ondan hoşlanmadığında hemen yüzünü ekşitir.acaba hoca ne düşünmüştür ya da kolpayı anlamış mıdır diye kara kara düşünmenize gerek kalmaz.the royal tenenbaums daki gene hackmana aşırı derecede benzer.
  • international relations dergisinde henuz taptaze makalesi basilmis olan akademisyen. stratejik derinlik kavrami yerine hegemonik derinlik kavramini oneriyor. ona gore ikincisi sosyal yapiyi da goz onune aldigi icin ilkinden daha aciklayici bir kavram. yanliz makalenin daldan dala atlamasi, derli toplu olmaktan uzak olmasi bu guzelim kavrami heba etmis gibi duruyor. daha saglam bir sey olabilirdi. bir dahaki sefere diyoruz artik.
  • faruk yalvaç tarafından gönderilen cevap metni şu şekilde;

"haberlere konu olan olayın başlangıcı bir öğrencinin yaz okulunda aldığı notu beğenmeyip aleyhime bir imza kampanyası başlatmasıdır. bu kampanyada tarafımdan söylendiği iddia edilen ifadelerin ve bana yöneltilen suçlamaların gerçekle hiç bir ilgisi yoktur ve de olamaz. üniversitemizde bir öğretim üyesi olan teoman pamukçu yukarıda belirtilen imza kampanyasının afişini facebook sayfasında gerek öğrencilerim gerekse de diğer öğretim üyeleriyle paylaşarak kamu oyunda ve öğrencilerim nezdinde beni zor durumda bırakmıştır. ihtarıma rağmen bu haberlerin yayınını durdurmadığı için mahkemeye başvurmak zorunlu hale gelmiştir. açmış olduğum dava sonucunda 3. sulh ceza hakimliğinin 16/10/2014 tarihinde verdiği kararda, pamukçunun “internet adresinde yayımlanan içerikde” adımı kullanılarak “kişilik hakları”mı ihlal ettiği belirtilmekte, ve bu nedenle “bu adrese erişimin engellenmesi” öngörülmektedir. daha sonra yapılan itiraz üzerine asliye ceza mahkemesi ise facebook sayfasının kaldırılması ile ilgili bir başka karar vererek siteyi tekrar açmıştır. sitenizde yer alan haber bu ikinci karara ilişkindir. pamukçunun facebook sayfasında ismim, resmim, görevim gibi bilgiler kullanılmakta, ayrıca bu saldırıyı destekleyen ve tahrik eden (neden durduruldu?) ifadeler kullanılmaktadır. bu olaylar karşısında mahkemeye bir dava açmam ve adaletin tesisini istemem çok doğaldır. facebook sayfasının kapatılması veya açılması ile ilişkin olarak mahkemenin verdiği karara ise kimsenin müdahelesi söz konusu olamaz. bunlar mahkemenin kararlarıdır. saygılarımla kamu oyuna duyurulur.

prof. dr. faruk yalvaç "
  • mehmet teoman pamukçu tarafından aşağıdaki metin iletilmiştir;

"öğretim üyesi faruk yalvaç tarafından ekşi sözlüğe gönderilen yukarıdaki metin gerçek dışı iddialar içermektedir ve sürmekte olan bir dava dosyasındaki unsurları teamüle aykırı şekilde kamuoyuyla paylaşmaktadır.

olay şöyle cereyan etmiştir: 3. sulh ceza hakimliği’nin 16.10.2014 tarihinde verdiği facebook sayfama erişimi engelleme kararının kaldırılması için avukatım onur can keskin 24.10.2014 tarihinde 4. sulh ceza hakimliği’ne itirazda bulunmuş, mahkeme itirazı kabul etmiş ve 3. sulh ceza hakimliği’nin erişimi engelleme kararının kaldırılmasına kesin olarak karar vermiştir. bu karar ifade özgürlüğüne vurgu yapmakta ve yukarıdaki metinde iddia edildiğinin aksine facebook sayfası kaldırılmasına yönelik hiçbir ifade veya hüküm içermemektedir. en temel demokratik hakkımı kullanıp ımza.la internet sitesinde düzenlenen bir imza kampanyasına katıldım. benden önce kampanya metninin altına imza atan ve aralarında öğretim elemanlarının da bulunduğu 120 kişi gibi ben de kampanyaya imza verdim. ifade özgürlüğünün kutsal olduğunu, kullanılmasının tahrik anlamına gelemeyeceğini ve bu tarz bir suçlamayı kabul etmemin mümkün olmayacağını kamuoyuna saygıyla duyururum.

prof. dr. mehmet teoman pamukçu "
  • aklıselim(!) tombiş bi kızımızın aldığı nota canı sıkılınca hocaya homofobik demesiyle başlayan ve faşistlerin en büyük düşmanı olup kendileri gibi düşünmeyen herkese faşistlik yapan bir grup tarafından büyütülen karalama kampanyası yüzünden şuraya hocamı savunmak için entry yazmak bile o kadar saçma geliyor ki.. bi kere homofobik bir insan neden verdiği dersin içeriğine eşcinselliği eklesin? neden sınıfta sunum yaptırsın? faruk hoca öğrencileri tarafından çok sevilen, sayılan, alanında çok saygın bir hocadır ve onu bu şekilde yaftalayan insanlar adına çok utanıyorum. dersi alan başka öğrenciler tarafından olayın iddia edildiği gibi olmadığı açıklanmasına rağmen saldıracak bir hedef ararmış gibi hocamızın yakasını bırakmayan insanlardan şimdi de aynı hassasiyeti bekliyoruz. eşcinsellik hastalık değildir, homofobi bir hastalıktır, tüm lgbt bireyler canımızdır, bunu hep birlikte savunabiliriz, okey; ama hayatını bilime adamış, son derece açık görüşlü, nazik ve verici birisi olan hocamızın saygınlığına verilen zararı da beraber onarmamız lazım. umarım bütün bu saçmalıklara sebep olan insanlar tıpkı olayı başlatan atarlı kızımız gibi olayın sorumluluğunu üstlenirler ve yaptıkları hatayı düzeltirler. çünkü faruk hoca bunları gerçekten hiç hak etmiyor. eski bir "talebe"si olarak faruk hocayla tanıştığım için kendimi şanslı sayıyorum ve hocamla gurur duyuyorum.
  • çok enteresan bir şekilde hakkında yazdığım ikinci entry'nin silindiği odtülü akademisyen. eleştirel realizmle ilgisi olsa gerek. ya da hocanın muhteşem akademik kariyer ve başarıları etkili olabilir sanırım. yoksa kesinlikle sansürcülüğünün etkili olduğunu düşünmüyorum keza kim düşünebilir ki sorarım sevgili arkadaşlar. daha neler ya.

hakkında da birkaç haber yapılmış akademisyendir ayrıca. malum bilgi kaynağı olan bir yerde buluması gereken yazılar. o muhteşem cv'si de bulunsun, hakkında yapılan haberler de dimi ama. bu sayede birileri araştırma yaparken derli toplu şekilde tüm bilgilere ulaşabilir. zaten kutsal bilgi kaynağının da amacı bu değil midir? amme hizmeti yapmak amacıyla bizler buraya yazarız, insanlar da bunu okuyarak kişiler ve metalar hakkında iyi kötü yorumlar yaparlar. örneğin facebook hesabı kapattıran, tamamen nasıl nedir farazi bir örnek olarak, bir akademisyen hakkında okurken bu bilgiyi öğrenen insanlar onun hakkında çok liberal ve eleştirel olduğu, türkiye’de diğer akademisyenlere de örnek olacak biçimde mevcut düzeni sorgulayan, değiştirmeye çalışan, iyiyi adaleti, eşitliği hak ve özgürlükleri kendine ilke edinmiş birisi olduğu yorumunu içtenlikle yapabilsinler. işte o haberler efenim.

--- spoiler ---
    ankara 4. sulh ceza hâkimi deniz gül, facebook hesabına erişimin tamamen engellenmesini eleştiri ve ifade özgürlüğüne aykırı bularak özgürlükçü bir karara imza attı. prof. dr. mehmet teoman pamukçu, www.imza.la isimli internet sitesinde “odtü’de cinsiyetçi, homofobik, transfobik hoca istemiyoruz” isimli imza kampanyasına katıldı ve kampanya afişi isteği dışında kişisel facebook hesabında yer aldı. odtü öğretim üyesi prof. dr. faruk yalvaç kampanyanın kendisine karşı iftira ve hakaret içerdiğini savunarak, prof. pamukçu’yu savcılığa şikâyet etti ve facebook hesabını kapattırmak için mahkemeye başvurdu. önce kapatıldı sonra açıldı ankara 3. sulh ceza hâkimi, prof. yalvaç’ın istemini ele alarak, sadece şikâyet edilen içeriğe değil, gerekçesiz bir şekilde prof. pamukçu’nun facebook hesabının tamamına erişimin engellenmesi yönünde karar verdi. pamukçu, bu karara avukatı onur can keskin aracılığıyla itiraz etti. dilekçede, facebook hesabına erişimin tümden yasaklanmasının ifade ve haberleşme özgürlüğü başta olmak üzere tüm temel haklara aykırı, orantısız ve ölçüsüz olduğu ifade edildi. avukat keskin’in itirazını ankara 4. sulh ceza hâkimi deniz gül görüştü. yargıç gül, itirazı kabul ederek, facebook’a erişimin tümden engellenmesi kararını iptal etti. nurcan gökdemir - birgün
    --- spoiler ---

--- spoiler ---
    internette başlatılan “odtü’de cinsiyetçi, homofobik, transfobik hoca istemiyoruz” kampanyasına imza atan odtü öğretim üyesi prof. dr mehmet teoman pamukçu hem adliyelik oldu, pamukçu’unn facebook hesabı tümüyle kapatıldı. sansür ve cezayı isteyen şikayetçi de odtü’den prof. dr. faruk yalvaç’tı. yalvaç dilekçesinde söz konusu kampanya nedeniyle kendisine yönelik eşcinsel-lezbiyen ayaklanma beklediğine yer vermişti. bir imzayla başladı iki odtü hocası arasındaki tartışma, prof. dr. pamukçu’nun www.imza.la isimli internet sitesinde açılmış olan “odtü’de cinsiyetçi, homofobik, transfobik hoca istemiyoruz” isimli imza kampanyasına katılmasıyla başladı. olaylar şöyle gelişti: söz konusu internet sitesi, pamukçu’nun onayını almaksızın kendisinin facebook adresine otomatik olarak imza kampanyasının bağlantısını verdi. kampanyanın kendisine karşı iftira ve hakaret içerdiğini savunan odtü öğretim üyesi prof. dr. faruk yalvaç da bunun üzerine harekete geçti. pamukçu’yu savcılığa şikayet etti ve pamukçu’nun facebook hesabını kapattırmak için mahkemeye başvurdu. ankara 3. sulh ceza hakimi, prof. yalvaç’ın sansür talebini derhal işleme koydu ve kabul etti. daha önemlisi hakim, yalnızca ihlale neden olduğu iddia edilen içeriğe değil, prof. pamukçu’nun facebook hesabının tamamına erişimin engellenmesi kararı verdi. aihm, bu kararı sansür olarak niteler pamukçu’nun avukatı onur can keskin ise karara itiraz etti. itirazında, imza kampanyasının günler önce sonlandırıldığını hatırlatan keskin, facebook hesabına toptan engelleme kararının anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi. keskin, “facebook hesabının tamamına yönelik engelleme, diğer paylaşımlarını ve gelecekte yapacağı paylaşımları da engellemek anlamına gelecektir. aihm, gelecekteki içeriği bilinmeyen gazetelerin basımının yasaklanmasını sansür olarak nitelemiştir. bu bakımdan engelleme kararı, hakkın özüne dokunmaktadır ve orantısızdır” dedi. adnan keskin - taraf -
    --- spoiler ---

not: hesap uçunca yeniden eklendi.
  • uluslarası ilişkilerde eleştirel gerçekçi yaklaşımlar görmek isteyenlerin mutlaka takip etmesi gereken değerli bir akademisyen.