şükela:  tümü | bugün
 • olur da bir gün uluslararası gazetecilik dersi alırsanız, sizlere hikayesi anlatılacak iran doğumlu ingiliz the observer gazetesinin eski muhabirlerinden.

  22 mayıs 1950 iran doğumlu olan bazoft'u önemli yapan kariyerindeki zıplayış aynı zamanda da onun ölümüne sebep olmuştur.

  iran - ırak savaşı dönemi sonrası kürdistan bölgesinde yapılacak bir oylama günü bağdat yakınlarında bir fabrikada meydana gelen patlama sonucunda ölen 700 kişi bazoft'un ilgisini çeker ve buradan büyük bir hikayenin çıkacağını düşünür. patlamanın nasıl olduğunu ve nedenini sorgulayan the observer muhabiri farzad bazoft ingiltere'den ırak'a geçer ve dönemin ırak yönetimini sağlayan saddam hüseyin'den izin alarak olay yerinde araştırma yapmak ister. önce onay verilip sonrasında geri çekilen karara rağmen gizlice fotoğraf ve toprak örneği alan bazoft, ingiliz bir hemşirenin şoförlüğünde havalimanına varır ve uçağa binemeden yakalanılarak hapse atılır. türlü işkenceler sonrası ifadesinde "casusluk" yaptığını itiraf eder ve saddam hüseyin'in emriyle 31 yaşında idam edilerek cezalandırılır.

  idam kararı verildikten sonra dönemin ingiliz yönetimi thatcher, başlarda bu olayı kınayacak ve bu vahşi rejime karşı bütün ilişiğini kesecek gibi görünse de kısa bir zaman sonra the sun gazetesi sür manşette "asılan adam bir hırsızdı" adlı haberi yayınlayacaktır. olaydan yıllar önce bir kamu binasından 500 pound çalan öğrenci bazoft, gerçeği açığa çıkarmak uğruna 31 yaşında asılarak idam edilen bir gazetecinin önüne geçmiştir.

  "eski işkenceci" olarak anılan saddam ile thatcher yönetimi arasındaki karlı işin zarar görmemesi için kurban edilen bir gazetecinin bu hikayesini ise avusturalyalı gazeteci john pilger'ın distant voices adlı kitabında yer almasının ayrı bir önemi ise; bazoft'un ölümü beklerken okuduğu bir kitabın altına eklediği nottu:

  heroes (pilger'ın cesur ve fedakar gazetecileri listelediği başka bir kitabı...)
  " observer'dan farzad bazoft, ırak'taki birçok insanın ölümüne sebep olan "büyük patlama" hakkındaki gerçeği söylemeye çalışan muhabir, tutuklandı. büyük baskı ve korku altında yalan itirafta bulundu ve casuslukla suçlandı. o da bir gazeteci."

  21. yüzyılda ırak'lı bir komutanın itirafıyla suçsuz olduğu itiraf edilen bazoft'un hikayesini merak ediyorsanız john pilger'ın distant voices london: vintage books 1992 yayını kitabını okuyabilirsiniz.