şükela:  tümü | bugün
 • yamulmuyorsam cermen kültüründe baharin gelisiyle bi alakasi olan festivalimsi karnavalimsi sey. umzug adi ile de gorulebilir bazi yerlerde.

  karnaval filan dediysek rio gelmesin akliniza. bir cok sey gibi, almanlarin gunduzden bira icmeye baslamak icin bulduklari sebeplerden biridir sadece. pek bir espirisi olmaz. komik komik giyinmis, bira icip höyküren 50 yas ustu alman amcalari bolca gorebilirsiniz.
 • çok ilginç de bir gelenek söz konusudur. şöyle ki:
  evli, bekar, dul, bakir ayrımı olmaksızın en bi' zıpır erkekler boyunlarına kravatlarını dolarlar ve kendilerini gece gece karnavala verirler. hoşuna giden erkeği gözüne kestiren hatun kişi de gelir kravatını bir güzel keser. ha sonra nolur hatun ile er kişiler o geceyi nasıl geçirirler bilinmez. eğer pek değerli kravatı kesik beyefendi evli ise, eve kravatı o halde döner mi, yedek kravat mı taşımaktadır cebinde bu durumlar için, bu konular muamma.
 • oruç ya da pehriz yapmaya başlamadan önce yapılan festival. en çok katılım köln'de oluyormuş. bu sene 2 milyona yakın katılımcı bekliyorlardı.

  katılımcıların bir kısmı arkalarında çektikleri arabalarda kasa kasa bira taşıyıp aleme akıyorlardı. bazı kızlar önlerine çıkan herkese sarılıp öpüyorlardı.

  kimilerinin üzerinde geleneksel kıyafetler, kimlerinde ise abartı makyajlar ve akla hayale gelmeyen kostümler ile maskeli baloları andırıyorlardı.
 • (bkz: kölle alaaf)
 • katolikler kutlar.tek hatırladığım küçükken yüzümüzü boyayıp garip kostümler giydiğimizdi.
 • stockholm'ün en ünlü caz kulübünün adı.
 • (bkz: fasing)
 • avusturya'da da aynı adla kutlanan karnaval.
 • 2 gün önce köln'de katıldığım karnaval, herhalde hayatımda sarhoş olduğum en erken vakitti. ama şu ana kadar yaklaşık 1 ay süren almanya erasmus maceramda en çok eğlendiğim gündü. herkes sabahtan akşama kadar içiyor ve çeşitli kostümlerle eğleniyor, gelen geçen birbirine şakalar komiklikler yapıyor. özellikle konser bittiğinde gece olduğunda ortada o meşhur alman disiplini diye birşey kalmıyor, bütün şehir sarhoş halde, kimileri şarkılar söylüyor, kimileri oyun oynamaya çalışıyor. tam anlamıyla fantastik bir eğlence.
 • "narri narro" diye bagiran cadilar, cuceler, eski zaman korku hikayelerinde gecen yaratiklarin bir gecit seklinde sehirde dolasip cocuklara seker attigi bazen de korkuttugu karnavaldir. an itibariyle evimin onunden gecitteler ve bu soguk havaya ragmen oldukca kalabalik bir kitle tarafindan takip ediliyorlar, ozellikle cocuklarin cok ilgisini ceken bir kutlama diyebiliriz.

  daha detayli bilgi icin suraya ve suraya bakilabilir.

  bu aksamdan itibaren katolik hristiyanlar paskalya bayramina kadar et, alkollu icecekler ve diger hayvansal gidalardan uzak duracaklari bir cesit perhize basliyorlar. gunumuzde bunu yapanlarin sayisi oldukca azalmis olmasina ragmen hala gecerli olan bir durum.

  bu perhiz oncesi gerceklestirilen karnaval ya da fasching kutlamasinin en bilinen ornegi köln'de gerceklesmesine ragmen, guney almanya'nin irili ufakli pek cok yerlesim biriminde benzer kutlamalara rastlamak mumkun.