şükela:  tümü | bugün
 • dün kaleme alınan ve artık türkiye'de bittiğine inandığım bir faşistlik örneği üzerine başlattığım kampanya. işte o örnek:

  (bkz: öğretmenlerin başörtüsü ile derse girmesi/@karanliktan korkan vampir)
  (bkz: #75678597)

  sene olmuş 2018, başka milletler mars'a nasıl koloni kurarız tartışmaları yaparken faşist laik kemalistler kırk senedir yaptıkları gibi kadınların kıyafetleriyle uğraşmaya devam ediyor. bu başlığı açarken amacım kimseyi ötekileştirmek değil. bir insan laik olabilir, kemalist olabilir, bunlarla bir sorunumuz yok. ama bunların başına "faşist"lik sıfatı gelince, ruhu faşist olunca artık tahammül edilecek sınırı aşmış oluyor. mesele sadece dindar insanlara yapılan baskı da değil, bunların gizliden ya da açıktan iktidarda olduğu tüm yıllarda kendileri gibi düşünmeyen herkesi dışlayıp ötekileştirdiler, yaşam hakkı tanımadılar. kimlere ayrımcılık yaptılar:

  - piercingli, dövmeli, saçı uzun erkeklere,
  - piercingli, dövmeli, saçını boyatan kadınlara,
  - mini etek giyen kadınlara,
  - başörtüsü takan kadınlara,
  - sakal uzatan veya cübbe giyen erkeklere,
  - sarık takan erkeklere,
  - poşu takan kürtlere, alevilere,
  - komunistlere, sosyalistlere, anarşistlere,
  - ülkücülere,
  - dekolte giyen kadınlara,

  iki gün önce de malum, sakallı sıradan bir adama saldırı gerçekleşmişti.

  (bkz: 2 nisan 2018 atatürk havalimanı laikatak nöbeti)

  belli ki ne kadar müsamaha da etsek, ses de çıkarmasak, ufak tefek zorbalıklarına göz de yumsak bazı zorbalar eğitilmiyor. demoratik hakları benimseyemiyor. insan haklarını özümseyemiyor. artık türkiye'nin rahata ermesi ve seksen yıldır ektikleri bu kutuplaşma tohumlarının, ayrımcılıkların bir sonucu olarak iktidara gelen akp'ye karşı da etkin ve sağlıklı bir muhalefetin gelişip güçlenebilmesi için faşist, zorba, kemalist ve laik olarak kendini tanımlayan ama kendi gibi düşünmeyen herkesi sistemin dışına iten bu yaratıklardan kurtulmalıyız.

  asla çocuklarımızı bu tipler eğitmemeliler ki türkiye bu kısır ve saçma çekişmeden kurtulsun. laik-dindar, kürt-türk, alevi-sünni, vb ayrımcılıkları artık bir son bulsun.

  vallahi ciğerimiz soldu, bıktık bu faşistlikten. yeter.
 • sen ve senin gibi troller, umarım ama gerçekten tüm ciddiyetim ve samimiyetimle söylüyorum, umarım, hayatınızın büyük çoğunluğunu çok büyük maddi ve manevi düzelmesi mümkün olmayan acılarla geçirirsiniz. umarım, üremezsiniz ve zehirli dna'nızla yeni nesilleri zehirlemezsiniz. umarım aldığınız troll maaşlarıyla yemek yerken boğazınıza bir şey saplanır, nefessiz kalıp ölüp gidersiniz...
 • arkadaş 50 senedir ülkeyi yönetiyorsunuz.
  müslümanlar sizin kadar ekmeğini yememiştir bu başörtüsünün be.
 • biz ne çocukların beynini siyasal islam safsataları ile yıkayacak öğretmenler, ne de çocukların beynini saf bir kemalizmle yıkayacak öğretmenler istiyoruz. bizim istediğimiz çocukları düşünebilecek şekilde eğitebilecek öğretmenler. elbette ki laik eğitim düzeni içinde.
 • hay hay !
  sıcak mil nerede ?
 • o zaman öğretmenleri göreceğin okullara gitme furkan. zaten -bence- zamanında da okula gidememişsin sen, görmüş olduğun bir şey yok, yine göremeyeceksin, bir şey fark etmeyecek.
 • laik olmayan bir insan öğretmenlik yapamaz.

  bu soruyu üniversitede inkılap tarihi dersine giren hocama sormuştum. laiklik neden geldi ve laiklik dinsizlik midir şeklinde.

  hocanın yanıtı beni çok etkilemiştir.

  "evladım bizdeki laiklik fransızca'daki gibi tam karşılığı değildir. ben burada derse geliyorsam kimin müslüman kimin ateşperest, kimin ermeni kimin türk, kim çorumlu kim ankaralı diye soramam. laiklik budur. laiklik, toplum içinde herkesin renginin yanı olmasıdır. laiklik, inanç ve görüşleri kendi içinde serbest yaşamaktır. laiklik, din karşıtlığı değil bilakis kişinin mensup olduğu inancın ibadetlerini rahatça yerine gitirebilme hürriyetidir" şeklinde bir açıklama getirmişti.

  ayrıca hocamız 60'lı yaşlarda olduğu için epey (bize göre) hayat tecrübesi olduğu için bir çok perspektiften olaylara açıklama getirmiş, özellikle de hitabetinin çok iyi olmasından dolayı mıdır bilmem tüm sınıfı etkisine almış 80-100 kişilik amfide kimse de zıddı bir görüşü ne derste ne de çıkışta aramızda konuşmamıştık.

  özetle, laiklik ne faşizmdir ne de dinsizlik. laiklik kişi hak ve hürriyetlerinin inanç ve görüşlerinin yasa çerçevesinde korunmasıdır.

  edit: imla.
 • cocugunu subyan mektebine gondermekte, sonra da homeschooled yapmakta serbest olan veli beyani sanirim. sanirim diyorum zira basligi acan kisinin entrysi gozukmuyor bende.