şükela:  tümü | bugün
 • mustafa kemalin fikirlerinin dar görüşlü, resmin genelini göremeyip sadece küçük bir kısmına kilitlenmesini bilen kişilerce devrin şartlarından ve gerçeklerinden soyutlandıktan sonra günümüz şartlarına göre değerlendirilerek aldığı yeni görünümünün adı.
 • "kemalizm nedir?" sorusuna yanıt vermeyi ba$aranlar icin acıklaması zor olmayan bir$ey gibi duruyor kanımca. fasizan kelimesi icin "amacları dogrultusunda baskıcı, kendi bildigini okuyan - kendi dı$ında guc odaklarına ya$amı alanı bırakmayıp onları tehdit olarak algılayan, elitist" gibi bir tanım yaparsak ne ala; ha fasizm icin gereken o "halk" destegini (nazilerde tillahı var afedersiniz) kemalizm bulmu$ mudur? hayır, merkez- cevre diye kavramlardan bahsetmek dogru ise bu bakımdan, cevreye kar$ıdır hep merkez, ona baskı kurar, destegini alsa da olur almasa da. yolu bellidir, arkada$ları bellidir; olsa olsa o yolun daha az sancılı gecmesi icin "halk" ile kısmi bir orta yol bulur (cevre kendi icinden cıkardıgı du$unce ve ki$ileriyle o orta yolu arar daha cok).

  bir kez daha bakalım: (bkz: kemalizm)
  (bkz: tarihsel blok)
  (bkz: modernlesme)
 • kemalizm, doğası, takipçilerinin tarihsel demokrasi performansları, ortaya çıktığı zaman diliminin genel atmosferi nedeniyle, demokratik kemalizm, özgürlükçü kemalizm gibi kategorilerin varlığına izin vermeyeceğinden oksimoron sayılması gereken ifade. çünkü kemalizm doğası gereği çoğulcuğu kabul etmez.
  (bkz: atatürk milliyetçiliği)
  hasan cemal'in cumhuriyet gazetesinden atılma/ayrılma sebebi bir yazısında "özgürlükçü demokrasi" demesi (hiç alakası olmamasına rağmen), genel yayın yönetmeni midir, hangi karın ağrısıysa ilhan selçuk'un hayır "atatürkçü demokrasi" yazacaksın diye müdahale etmeye çalışmasıdır.
 • en temelinde vaat ettigi sey olumu gosterip sitmaya razi etmeye calismak'tir.

  oyle ya bir suru ic dusman, dis dusman, bolucu bilmem kimler, dinci bilmem neler, emperyalistler vs. varken, yani olum varken, biz birazcik demokrasiden, insan haklarindan, insan gibi yasayip insan gibi hizmet almaktan vs. feragat etmeliyiz. bu kadar buyuk tehditler varken fasimden baska bir sey de koruyamaz bizi zaten.