şükela:  tümü | bugün
 • genellikle savunacak baska birseyi olmayanlarin savundugu anlamsiz kuram... (gerci savunanlar neden savundugunu bir kuram seklinde de ifade edemezler ya)
 • yurdumuzda da kol gezen bir takim salaklar grubunun ideolojisi.
 • en genel tanımıyla bi ideoloji adı...temel sawunduu gorusleri, icinde bulunulan ırkın ustunluu we bunun oteki toplumsal alt gruplara (kliklere), zor we baskı yoluyla kabul ettirilmesidir...bu yuzden, fasist dewletler, uluslararası arenada oldukca saldırgan bi tutum izlerler...
  dunya siyaset tarihindeki en iyi ornegi kesinlikle, mussolini zamanı italyadır...mussolini iktidarına karsı cıkan butun ic we dıs gucler yok edilmistir...
  80'lerin basından itibaren ise fasizm farklı bi yapıya burunmeye baslamıstır...artık ilk we en onemli hedef, ic guclerdir, cunku dıstaki somurgeci we yayılmacı gucler, fasist goruslerin yayılması icin en buyuk destei yapan gucler olmuslardır...ozellikle tek kutuplu dunyada bu boyle dusunulmek zorundadır...ayrıca, 80'lerde dogup, 90'larda gelisip bugunku sewiyesine ulasan bu yeni fasizm anlayısında klasik fasizme gore bircok deisiklikler de mewcuttur...ornegin, sistemin kendini fasizm diye adlandırması (oyle olduu halde), imkansız otesi biseydir...bir baska farklılık, yeni fasizmin cinayet we katliamlarını genelde gizli we bir sebebe (hayali de olsa), baglamasıdır...mussolini zamanında italyada yapılanları hatırlamak ne dediimi anlamak icin yeterlidir sanırım...
  sonuc olarak soylenmesede su anda dunyaya hukmeden yonetim sistemi...
 • italyanca bir grup halinde bulunan tahıl demetin verilen fasi den türemiştir.zira mussolininin partisi fasist parti, bir güç altında bir arada tutulan italyan halkını simgelemek için bu şekli amblem ve isim babası olarak seçmişti partisine.türkçemizde buna benzer bir kelime vardır.
  o da horomdur.
  horon denen karadeniz oynu yine buna benzer bir teşbihten adını almıştır.eğer mussolini laz olsaydı, horonizm olacaktı bu ideolojinin adı.
 • kuramsal olarak açıklamak gerekirse bir insanın kendi varolu$unu içgüdüsel bir biçimde default kriter olarak ele alıp o kritere uymayanlara fiilen ya da dolaylı yollardan saldırması da fa$izm olarak tabir edilen olgunun türevlerinden olduğuna göre ; her fa$izm kontentli aksiyon kendi kar$ıt hareketini yaratacaktır.yoketme ve varolmaya dayalı bir rekabetin antisi ve antidotu yoktur kanımca,demekki sonsuza kadar kapı$malara sahne olacak galaksinin sebebiyet-i mukaddesi fa$izmdir, sürekli bir olu$ biçimidir..

  insanlar arası dü$manlığın genetik hafızaya da dayalı olduğu dü$ünüldüğünde olmu$ ve olacak hiçbir yoketme ve yokolma durum veyahut olu$unun haksız ve gayrı-doğal olmadığının da görüleceği kanaatindeyim..

  neticede varolu$ biçiminize gösterilen tahammülsüzlük aynı $ekilde kar$ılanmazsa,tepki gören davranı$ ve olu$ biçimi varlığını daha güç $artlarda sürdürebilecektir..daha ilkel olan daha içgüdüsel davrandığı için de ondan daha ileride olan üstün insanlar bundan zarar görecektir. o sebeple ilkellere uygulanacak vah$etin de bence hiçbir mahsuru yoktur ve özellikle ya$adığımız ülkenin de gen-etik temizliğe ihtiyacı vardır..

  tek ba$ına voltran olabilen ile on ki$i bir araya gelip anca voltranı olu$turabilen cisimler arasında ciddi platform farklılıkları olduğunu ve aynı yeryüzünü payla$mamaları gerektiğine inanıyorum.bu inancımın adının da fa$izm olduğunu sanıyorum...

  (bkz: kabile sava$ları)
 • toplumun benzerliklerini one cikartip belli bir tip yaratan bir yonetimdir. butun toplumu ayni tip insandan olusturup o tiplerin destekleyecegi bir yonetim olusturulur. genelde diktatorluktur, halkin cogunlugu ayni tip insan oldugundan muhalefet yoktur. benzerlik temasi birlik ve beraberlik icin kullanilir. insanlar degisik amaclar icin birlestirilip birey halinde degil grup halinde kullanilir. yonetim gucunu tek tip insan olusturulmasindan aldigindan o tipleme uymayan her bireyi yok etme ya da baski altina alma yoluna gider. genelde irk onemli bir birlestirici oge oldugundan irk kullanilir o yuzden genelde fasist yonetimler irkci olmuslardir. ama bu sart degildir. mesela son zamanlara kadar ki iran da yeterince fasisttir, irk yerine din kullanilmistir.
 • fascism is capitalism plus murder
  'upton sinclair'
 • herşeyi reddedenin nihayette varacağı yönetim şekli...
hesabın var mı? giriş yap