şükela:  tümü | bugün
 • sevindirici gelişme. akp eliyle 12 defa kapatılmaya ve susturulmaya çalışılan sendika.org haber sitesinde yer alan haberi aşağıda paylaşıyorum:

  "halkevleri genel başkan yardımcısı nuri günay yazılı bir açıklama yayımlayarak, “ödp, htkp başta olmak üzere birleşik haziran hareketi bileşenlerine açık çağrımızdır: faşizme karşı birlik zamanıdır” dedi.

  halkevleri genel başkan yardımcısı nuri günay, darbe girişiminin ardından 18 temmuz’dan itibaren sosyalist güçlerle bir dizi temasta bulunduklarını ve akp faşizmine karşı sosyalistlerin ortak bir mücadele cephesi örmesi gerektiğine dair önerileri paylaştıklarını belirtip ortak mücadele çağırısını yineledi.

  günay, faşizme karşı ortak mücadele olanaklarını güçlendirme amacıyla destek verdikleri 20 kasım kartal mitinginde de bu önerinin bir karşılığı olduğunu gördüklerini belirterek, sosyalist harekete çağrılarını bir kez de kamuoyuna açık olarak tekrarlamak istediklerini söyledi.

  günay açıklamasını “faşizme karşı omuz omuza” eski bir slogan değil en geniş kitlelerin beklentisini, çağrısını ifade etmektedir, sosyalistler bu çağrıya kulak tıkamamalıdır” cümlesiyle sonandırdı.

  halkevleri genel başkan yardımcısı nuri günay’ın açıklamasının tam metni:

  faşizme karşı birleşelim!

  darbe girişiminin ardından -18 temmuz’dan itibaren- akp faşizmine karşı sosyalistlerin bir araya gelmesi ve ortak mücadele cephesi örmesi gerektiğine dair önerilerimizi, bu amaçla düzenlediğimiz ortak toplantılarda dile getirdiğimiz görüşlerimizi bir kez de kamuoyuna açık olarak tekrarlamanın gerekli olduğuna inanıyoruz.

  20 kasım kartal mitingi, akp faşizmine karşı mücadelenin ancak sosyalistlerin birleşik önderliğiyle kitleselleşebileceğini ve hedefine ulaşabileceğini bir kez daha göstermiştir.

  ödp, htkp başta olmak üzere birleşik haziran hareketi bileşenlerine açık çağrımızdır: faşizme karşı birlik zamanıdır.

  her gün yeni bir faşist saldırı dalgasıyla karşılaşıyoruz. bu saldırılar arızi değil, sistematiktir. hedefi gündelik veya dönemsel değil, uzun erimlidir. düzen içi, mezhepçi, şovenist, emperyalist politikalarla arasına mesafe koyamayan siyasetler bu saldırıyı durduramaz. ancak sosyalistlerin önderliğindeki bir mücadele cephesi bu saldırıyı püskürtüp, laik, kamucu, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ülke kurabilir

  akp’nin diktatörlük kurma hedefiyle gerçekleştirdiği saldırılarını sendikal ve mesleki örgütlerin çabalarıyla ile durdurmak olası değildir. politik iddiası olan sosyalist öznelerin adlı adınca inisiyatif alması gerekir. faşizme karşı bir direniş programı ortaya koyup hayata geçirebilecek, cephesel niteliğe sahip bir mücadele birliği sosyalistler tarafından kurulmalıdır. mitingler ve diğer eylem ve etkinlikler ancak bu koşulda faşizmi durdurma niteliği kazanabilir. çağrımızdır: faşizme karşı sosyalistlerin politik güç birliğini yaratalım.

  “faşizme karşı omuz omuza” eski bir slogan değil en geniş kitlelerin beklentisini, çağrısını ifade etmektedir, sosyalistler bu çağrıya kulak tıkamamalıdır.

  nuri günay
  halkevleri genel başkan yardımcısı"

  sendika.org
 • iyi fikir.

  ama o arada faşizm de armut toplamıyor.

  (bkz: antikoagülan/#33577202)

  .
 • doğru bir tespit ama bu noktada iki hususu vurgulamak lazım: bugün tüm sosyalist/komünist partilerin kapatıldığını düşünelim. örgütlü olan ne kadar insan varsa aynı cephede toplanacaktır. birbirine çok yakın çizgilerde ayrı partilerin olmaya devam etmesi (elbette bir kural değil ama) faşizmin elini zayıflatmanın tam tersi bir etki yaratmıyor mu? ikincisi, yalnızca sokakta (cadde, miting alanı vs. anlamında) bir araya gelmenin pek de radikal bir değişime yol açmadığı gezi'den çıkarılması derslerden biri değil mi? elbette, 10 bin örgütlü insanın sokakta toma ve polis karşısındaki tavrıyla 50 bin örgütsüz insanın tavrı bambaşka olacaktır. burada kastetmeye çalıştığım bir araya gelme mekanlarının yatay-dikey anlamda çoklaştırılması. jakoben devrimi aynı zamanda nasıl birahanelerde örgütlendiyse, yalnızca politize edilebilecek her mekan değil, aynı zamanda siyasetin bildiğimiz anlamda (devletin toplumsal siyasete-toplumsal siyasetin devlete müdahalesi anlamında) girmediği bağımsız karakter taşıyan yerlere de girilmeli, denge tersine çevrilmeli.
  meyhaneden çıkıp elimizde rakı şişesi polisin kafasını patlatalım demiyorum tabi. ama bu tür mekanların da dahil olmak üzere bildiğimiz siyasallaşmanın tersine bir dinamiğin yaratılması gerekiyor (gerektiği zaman baskılardan korunabilmek için).