şükela:  tümü | bugün
  • kendi gözlerimle gördüğüm şeydir efendim. ben faşizmin içinde yaşadım. tamam, adamlar eğitmsiz, 2017 dünyasına adapte olmayı reddediyorlar ve sömürülmek en büyük arzuları. ama kendilerini geliştirip ülkeye bir katkı sunmuyorlar. bunların olduğu yerde tek tiplik hakim, bayağılık ve kokuşmuşluk had safhada. kendinden aşağı ırkları dışlarken, kendinden üstün "ırkların" faşistlerinin de bunu aşağı ırk genellemesine soktuğunu unutması yanı sıra, çaresizce arkadaş ortamında "beni övropada üstün ırklara benzetiyorlar şekerim" açıklamaları da aşağılığın dibine vurmuşluğunu yansıtmaktan bir şey değil.

bir etnik kökenin komple "kriminalize" olarak nitelendirilmesi saf faşizmdir. faşizm ise uygar dünyanın -yani senin dilinle "üstün ırkın"- gözünde en büyük barzolukların, hanzolukların - ve en önemlisi- suçların başında gelir. ol sebepledir ki sözcüklerimize ve tespitlerimize dikkat etmek, zaten kutuplaşmış olan bir bölgede insanların okuyup bilgi edinmeye çalıştığı bir mecrada nefret tohumları eken ve kime hizmet ettiği belirsiz ahmakların gazına gelmemek, ayrıştırmalardan çok çekmiş bir toplum için yararlıdır.
  • fikirlerin, "ırkçılık" tepkisine karşı önlem alınmış halini içeren başlık.
  • özellikle kürt faşizminin yükseldiği, kürt göçü alan şehirlere bakınca ortaya çıkan durum.
  • doğrudur, "çok çocuk yapalım bu bölgeyi biz sahiplenelim" demek, köy basıp adam öldürmek, göçle yerleştiği yerlerde yol kesip araçlardan haraç kesmek gibi faşist ve ırkçı eylemlerin bol olduğu şehirlerin iflah olmamasıdır.

kürt fularlılar hepsinden komik yemin ediyorum. hem terörden vazgeçmeyeyim hem de entel olayım diye belin kırılacak.

türkler ya da başkası fark etmez; biz ülke olarak zaten bir ahlaki çöküntünün içindeyiz. fakat kürtlerin bu fular merakı da aşırı özenti kardeşim; bu kadar da güldürmeyin kendinize. karşındakini "önce insan" olamamış diye eleştirirken senin de aslında önce insan olamadığının farkına varamıyorsun.