şükela:  tümü | bugün
  • sıkça yanlış kullanılan kelimelerden birisi. malzemesi marka sahibi tarafından karşılanarak başka bir firmaya yaptırılan üretim demek olsa da halk arasında "sahte" ve "taklit" anlamında kullanılıyor.

benzer biçimde yanlış kullanılan kelimelerden bir diğeri için:
    (bkz: vasat)
  • başkaları için üretim yapmaktır. kim ne isterse,onların istediği şekilde yapmakla yükümlü olunan bir üretim biçimi. avantajları: genellikle hammadde ve malzeme alımına ihtiyaç duyulmaz bunlar zaten fason üretim yapacak işletmelere verilmiştir. ürünü pazarlama problemi bulunmaz. üretimde risk daha azdır. buna karşın fason üretim yapan işletmenin varlığını sürdürebilmesi için seri çalışmaları gerekir. bu yüzden belirli bir mesai süreleri yoktur ve işçi üzerine çok yük getirir. aynı zamanda fason üretimde kar azdır. üründe kaliteyi tutturma problemi görülür.
    genelde fason üretim yapan işletmeler küçük işletmelerdir. büyük işletmeler bunlara iş buyurur bunlar da yaparlar. ürünün tasarımı, kullanılacak malzemelerin seçimi, üretim akışı vs. gibi kafa patlatılması gereken faaliyetler fason üretim yapan işletmelerde görülmez. bu yüzden hep başkalarına bağımlıdırlar. körelmişlerdir. ama istisna olarak öyle büyük akıllı firmalar vardır ki fason üretim üssü olmuştur. kapasitesi fazladır teknolojisi iyidir. kafa patlatılması gereken kısımlarla uğraşmaz, sadece istenileni yapar ve iyi de para kazanırlar.
  • son krizin tekstildeki etkisinin en çok hissedildiği hizmet türüdür..düşen iş hacmi,arı silsilesiyle işçi çalıştıran bu işletmelerin belini bükmüştür.çoğu işçi çıkarmak zorunda kalmıştır.örneğin;ütü-paket,dikim yapan bir atölyenin ütü paket kısmı kısmen kapatılmış,oradaki işçilerin bir kısmı dikime verilmiş,bir kısmı da işten çıkarılmıştır.bunun gibi bir çok örnek mevcuttur.
  • kelimenin fransızcadaki asli manası "tarz", "biçim" dir.
  • tekstil ve otomotiv sanayi tarafından sıkça başvurulan bir üretim yöntemidir fason.
  • kesim, model.
  • (bkz: taşeron)
  • bulgarlar hava atmak ya da faca yapmak anlamlarinda kullaniyor..sanirim onlara da fransizcadan gecmis olmali..
  • argoda kalitesiz bi ürünü anlatmakta kullanilan sifat.. yan sanayi, dekman, dandik gibi.