şükela:  tümü | bugün
  • netflix'ten speedtest.net alternatifi

fast.com
  • karşılaştırma yapabilmeniz için sitenin hemen alt kısmına speedtest.net bağlantısını yerleştirmiş, mütevazı hız testi sitesi.
  • gördüğümde aklıma gelen ilk soru "ulan o domaine kaç para bayıldılar acaba?" olmuştur. speedtest.net'e rakip değildir. şuan için ping ve upload ölçmüyor. selam vermeden direkt ölçmeye başlıyor. testin ne zaman biteceğine dair bir gösterge yok.
  • speedtest'in sahibi ookla, onun da sahibi comcast.

çakal comcast müşterilerini kandırmaya bayılan bir şirket olduğundan speedtest belli servis saylayıcılarından gelenlere olduğundan yüksek hızlar gösteriyordu. netflix fast.com sayesinde müşterilerine gerçek hızlarını görmelerine olanak sağlamış oluyor. speedtest karşılaştırmasını da önererek müşterisini bilgilendirmeyi hedefliyor. mevzu bundan ibaret.

comcast müşterisiyim, fast.com'da 140mb/s çıkan bant genişliğim speedtest'te 155-160mb/s oluveriyor. bildiğin çakallık.
  • netflix "bize kızmayın. isp'nize kızın. bunu görmek için de işte biz de bi hıztesti yaptık. bunu yapın. sizin isp'niz size ne hız önerdiyse onunla kıyaslayın. buna rağmen sorun bizde ise yardımcı olalaım. ama sizin sip 150 mbit deyip 80 mbit hız veriyorsa bizim suçumuz ne!" diyerek bu siteyi açmış. yeni olduğundan sadece download falan var ama bence ileride tüm testleri dahil edebilirler. veya bilemem. belki etmezler.
  • speedtest'e güzel bir alternatif gibi duruyor. tek eksigi sadece download gösteriyor oluşu ve testin ne zaman bitecegi hakkinda bilgi vermemesi.
    artısı ise hizmetin netflix tarafından sağlanmasindan dolayı sayfayı kaplayan reklamların olmaması ve böylece sade bir arayüze sahip olması.
    anlaşılan o ki bu piyasa giderek kızışıyor.
    google da artık bu piyasada.
    simdilik abd'de sunduğu hizmet ile 'internet hızımı kontrol et' diye arama yapıldığında hicbir siteye yönlendirmeden internet hızınızı gösteriyor google
  • turknet kullanıyorum, internet hızımla ilgili;
    - download hızımda sorun yok,
    - speedtest.net’te sorun yok,
    - youtube’da 4k videoları bile takılmadan izleyebiliyorum,
    - fakat ne zaman netflix’te bir şey izleyecek olsam ve fast.com’da hız kontrolü yapsam internet hızımın süründüğünü (3 mbps) görüyorum.

fast.com nasıl ölçüm yapıyor diye okuyunca da “internet hızını hesaplamak için netflix sunucularından bazı indirme işlemleri yapar” cümlesiyle karşılaştım.
    yani netflix sunucularında sorun yok ama geri kalan her şey yalan olabilir öyle mi?!.
  • fast.com'un speedtest'ten daima dusuk cikmasinin sebebi servis saglayicilarinin speedtest.net'e giden trafige oncelik verip hizi yapay olarak yukseltmesi.

amerika bazinda anlatilacak olursa mesele soyle: speedtest'in sahibi ookla. ookla'nin sahibi de comcast. yani amerikanin en buyup servis saglayicilarindan biri. comcast ve diger servis saglayicilar her ne kadar kendi hiz olcme araclarini sagliyor olsalar da, butun dunyanin hiz olcmede speedtest'i kullandigini biliyorlar. bu nedenle bu adrese giden isteklere birincil oncelik verip sonucun normalden daha hizli olmasini sagliyorlar. bu arada kaldirtmayi neredeyse basardiklari net neutrality kuralinin etrafindan dolasarak netflix baglanti hizini dusuruyorlar. bu da fast.com'un hizini da otomarik olarak dusurdukleri anlamina geliyor. fast.com'un hizli sonuclar verebilmesi icin musluklari actiklarinda bu seferde netflix trafigine izin vermis olacaklar, ki bunu istemiyorlar.

yani bir nevi netflix fast.com araciligiyla isp'leri kendi silahlariyla vuruyor.
  • arkadas ben routerdan kontrol ediyorum speedtestte test yaparken de 300 goruyorum burda da 300 goruyorum.

fakat speedtestin testi bana kalirsa burdan daha guvenilir. iki testte yapildigi sure itibariyle belirli bir ortamalayi baz aliyor speedtestte 290-300leri gorurken fast 230-240 gosteriyor oysaki router 300u goruyor ve oylede devam ediyor ama fast test basindan sonuna ortalamayi aldigi icin dogru bilgiyi vermiyor(hani indirmeye baslarsiniz birden tam hizi gormezsiniz ya ondan bahsediyorum fast.com acilir acilmaz router 100-150-200-250-300 diye gidiyor).

yani is sanildigi gibi sadece ispler kaka degil bu adamlarda da bi yamukluk var.
  • kendi f.a.q'lerinden:

fast.com neyi ölçer?

fast.com, internet bağlantınızın o anki indirme hızını ölçer. küresel sunucular üzerinden dağıtımı yapılan belli başlı internet hizmetlerinden genellikle bu hızı alabileceğinizi gösterir.

fast.com neden sadece indirme hızı hakkında rapor veriyor?

internet üzerindeki içerikleri kullanan insanlar için indirme hızı en önemli unsurdur. bu yüzden fast.com'un çok kolay ve hızlı bir hız testi sunmasını amaçladık.

fast.com neden ping, bekleme süresi, seğirme gibi diğer ayrıntıları vermiyor?

fast.com, tüketicilerin kendi internet servis sağlayıcılarının sunduğu hızı test etmeleri için kolay bir yol sunar. sunulan hizmet, bir ağ mühendisinin analizi ya da teşhis amaçlı bir hız testi paketi değildir.

indirme hızı nasıl hesaplanır?

fast.com, indirme hızını hesaplamak için netflix sunucularından bazı indirme işlemleri yapar.

fast.com hız testi dünyanın her yerinde çalışır mı?

fast.com herhangi bir cihazın (telefon, diz üstü bilgisayar ya da tarayıcı özellikli smart tv'ler) dünyanın herhangi bir yerindeki internet hızını test edebilir.

netflix'in fast.com hız testi hizmetini sunmasının nedeni nedir?

üyelerimizin kendi internet servis sağlayıcılarının sunduğu internet hızını yaklaşık olarak ölçebilmeleri için basit, hızlı ve reklamsız bir çözüm sunmak istedik.
    ödediğim hızı almıyorsam ne yapabilirim?

fast.com ve diğer hız testlerinden aldığınız sonuçlar ödeme yaptığınız hızdan sık sık daha düşük çıkıyorsa, aldığınız sonuçlar hakkında internet servis sağlayıcınızla görüşebilirsiniz.

.