şükela:  tümü | bugün
 • insanoğlu işlediği suçlara kılıf bulmakta ziyadesiyle mahir bir canlıdır. hatayı başkalarında aramak, özde aramaktan çok daha kolay gelir çünkü. her insan "öz eleştiriye" büyük önem atfeder aslında. fakat pek azı bunu hayata geçirir...

  fast food camiasının bu denli palazlanmasına kökleşmesine "dış mihraklar" deyip de geçmek 'kolaycılık' olur bakın dostlar. zararlı olduğunu bile bile sigara içen insanlar gibi, yanlışlarda olduğumuzu bile bile gidip yiyoruz işte bu şeyleri... önce teşhisi doğru koyalım.

  coca-cola, pizza, hamburger, tost, kızarmış patates, ketçap, mayonez ve lezzet artırıcı soslar, mısır/patates cipsleri, waffle, kumpir, dondurulmuş gıdalar... bunların hepsi aslında birer seçim. bizlerin seçimi. acıkınca düşen kan şekerini dakikalar içerisinde tavan yaptıran, doyurmayan ancak doyduğunu sandıran, ağız sulandıran, dopamin ve seratonini tez elden tavan yaptıran, net bi biçimde "bağımlılık" yapan gözde besinler...

  fast food girdapına kapılmış milyonlara aldırış etmeden, evden işe çantasında bir şeyler taşıyan hanımlar beyler de yok değil hani... sağlıklı beslenmek sandığınız kadar zor değil aslında. kararlı olmak burada mühim olan husus.

  bim, migros, şok, ucz market her yerde. bunlar sağlık demek, protein demek... dışarıda köfte, hamburger, lahmacun, pizza, tavuk döner yemek falan midemi bulandırıyor inanın benim. "marka" diye akladığımız, içimizi ferahlattığımız kuruluşlar dahi ne rezilliklere imza atıyor, okuyor görüyoruz işte hemen her gün burada. maliyeti 5 lira etmez şeylere 15 lira vermeyi bırakın, kendinize bir iyilik yapın ve bu "tıkınma" aparatlarından ivedi vazgeçin.

  o gün bisikletle sarıyer sırtlarındaki bir köye gittim. 40 km yol yapmışım, köpek gibin acıkmışım da affedersin! seçenekler, martı etinden tavuk döner, domuz etinden cızbız köfte, at etinden adana dürüm. adana dürüm 10 tl. 10 tl'ye adana dürüm mü olur amk! negzel zehirliyorlar vallahi milleti! çok da susamışım. girdim bir markete, 1.5 litrelik ayran, koca bir dilim hollanda peyniri, fırından da susamlı simit.

  1.5 litrelik ayran 3.45 tl (sıvı ve tuz ihtiyacı)
  hollanda ertime peyniri 4.95 tl (protein ihtiyacı)
  simit 1.5 tl (karbonhidrat ihtiyacı.)
  total toplam: 10 tl.

  tercih sizin! 10 liraya katır etinden adana dürüm mü makul, yoksa basit birer kahvaltı mı?

  bu, istanbul'un en ücra, en sikko yerlerinden biri idi bakın. şehir merkezinde işiniz daha da kolay! yeter ki üşenmeyin! yeter ki "yaw siktiret" demeyin!

  fast food pişmanlıktır, uzun vadede şişmanlıktır!