şükela:  tümü | bugün
 • uzaydan dünyaya, milisaniye aralıklarla gelen, yüksek frekansa sahip radyo dalgalarına verilen isim.

  ilk olarak 2001 yılında avusturalya'daki parkes observatory gözlem evindeki the parkes radio telescope'u tarafından keşfedilmiştir ve frbs'lerin çoğunun gözlemi bu radyo teleskop tarafından yapılmıştır. radyo dalgaların kaynağının bilinmemesi, 'akıllı varlıklar tarafından gönderilen bir mesaj mı' diye de yorumlanmıştır. hakkında daha da çok teori bulunmaktadır.
 • 2016 mart ayında samanyolu galaksisi dışında kaynağı bilinmeyen bir yerden 10 tane sinyal alan bilimcilerin geçtiğimiz günlerde aynı yerden ,her bir sinyalin güneşin ürettiği 1 günlük enerjisiyle aynı güçte olduğu, 6 sinyale daha rastlaması karmaşaya neden oldu.
  bilindiği gibi frb sinyallerinin, iki nötron yıldızın çarpışmasıyla kara deliğin oluşması sırasında ortaya çıktığı görüşü hakimdi.
  aynı noktadan farklı zamanlarda gelen sinyaller kara deliklerin ortaya çıkış hikayesiyle çelişiyor; ancak bilimciler bu sinyallerin iki nötron yıldızın çarpışmasıyla bir alakası olmayabileceğini, kaynağının bir gök cismi olabileceğini belirtti.
  bununla birlikte dünya dışı varlıklarla ilgili bir bulguya henüz rastlanmadı.
 • yakın zamanda alınan sinyallerin yorumlaması yapılmış ve tekrar eden bir şekilde gelmelerinden ötürü yapay oldukları tahmini öne sürülmüş. oldukça sıcak olan bu patlamaların (sıcak derken, 10^37 santigrat derece gibi bir sıcaklıktan bahsediyorum) yapay bir şekilde (ve bu sıcaklıklardan zarar görmeyen bir yapı tarafından) üretilmesi ve bunları üreten teknoloji her neyse, bu işlemi tekrarlayabilmesi çok büyük önem taşıyor. bu teknolojinin ne işe yaradığı konusunda da yıldızlar/galaksiler arası iletişim/ulaşım sistemi olabileceği söyleniyor. nerden geliyorlar nereye gidiyorlar bilinmiyor, zaten bunların hepsi bir teori ama eğer varlarsa bizden çok daha ileri bir teknolojiye sahip oldukları kesin.

  bir dünya dışı zeka arayışı (search for extraterrestrial ıntelligence) projesi olan breakthrough initiative'in finansal desteğini veren moskovalı yatırımcı* ise aynı zamanda facebook, spotify ve twitter'a da destek veriyor, adamın kafası da ayrıymış.

  her neyse, hepimiz ayvayı yedik mi yoksa kendi kendimizi mi korkutuyoruz bilmiyorum ama heyecanlıyım. o kadar ileri canlılar bizi napsın tabi bu da bir bakış açısı ama bilemiyosun ki işte.
 • bu garip radyo dalgalarını inceleyen bir ekip 231. amaerika astronomi toplantısına bir rapor sunmuş.
  tahminleri bu olgunun sıra dışı derecede güçlü manyetik alanı olan ölü bir yıldızdan kaynaklandığı yönündeymiş.
  tek bir atışta ortaya çıkan enerjinin güneşimiz tarafından bir günde yayılana eşit olduğu söyleniyor ki, çok yani.

  bbc haberi