şükela:  tümü | bugün
  • 4.0 civarındaki lastik genişliğiyle kar, kum gibi zeminlerde batmadan ilerleyebilmek için tasarlanmış bisiklet türü.
  • ekşide olmaması ile beni şaşırtan başlık. bisiklet dünyasını az çok takip eden biri olarak söyleyebilirim ki;

kış şartlarında şehir içi ulaşımlarda kullanılmak üzere dizayn edilmiş

lastik tabanı 4 inc ve üzeri olan 26 inc ve 29 inc gibi teker büyüklüklerine sahip görüntüsü şekil kral bisikletlere verilen isme fat bike deniliyor.
  • esasen karlı veya kumlu zeminlerde tekerin kaymaması için tasarlanan fakat şehir içinde de iyi sayılabilecek bir performans sunan lastik tabanı 4 inç ve üstünde olan kalın tekerli bisiklet tipi.

edit: imla
  • bisiklet dünyasında son yıllarda gelişen bir moda akımı gibi görünse de aslında son derece ''versatil'' ve sağlam bisiklet türüdür. göründüğünden çok daha hafif ve konforludur. kar ve kum zeminler dışında bozuk yollardaki performansı ise mükemmele yakındır.
  • tasarımı şu olan bisiklettir.

karda kışta kullanıma uygundur. lastiklerin yüzey teması fazla olduğundan kara ya da çamura saplanma fazla görülmez. ama yine aynı sebepten daha fazla efor harcatır.

çoğunda amortisör bulunmaz çünkü kalın lastikler engebeyi az da olsa absorbe edebilir.

2017 itibariyle fiyatları 1250-1500 türk lirasından başlıyor.
  • şehir kullanımı açısından konuşacak olursak, kısa mesafelerde ve düz yolda fazla enerji harcamayı göze alıyorsanız kullanılabilir denilebilir. fakat bu kalınlıktaki bir tekerle dik bir yokuşa denk gelirseniz, ömrünüzden ömür çalacaktır. sonuçta dağ bisikleti ve yol bisikleti karşılaştırıldığında harcayacağınız enerji arasında yaklaşık %15-30 gibi bir fark mevcut. fat bike kullanınca kaybı düşünün bir de...
    yol ve dağ bisikletiniz varsa ve görüntüsünden hoşlanıyorum diyorsanız, normal koşullarda ikinci veya üçüncü tercih olabilecek bir bisiklet türü kanımca.
  • izmir'de dahi kullananını gördüğüm bisiklet türü. bir bisiklet dükkanında da vitrin ürünü olarak da görmüştüm. sanırım esas kullanım amacıyla kullananlar dışında meraklıları da çok.

ayrıca fatbike başlığıyla birleştirilmesi gereken başlık.