şükela:  tümü | bugün
  • ağırlık çalışma odaklı sporlarda, özellikle de vücut geliştirmeciler arasında yaygın; doğal veya ilaçlı klasman ayrımı yapma noktasında basit bir referans veren sistemin adıdır. biraz ayrıntılarına gireceğim.

şimdi özellikle vücut geliştirme sporuna yeni başlayanlar arasında en merak edilen şeydir ne kadar kas yapılabileceği. bu sporu doğal yollarla yani anabolik steroid, kür, hormon, s vitamini adına ne derseniz o illetleri kullanmadan normal beslenme düzeni ve sporunu yapan kişilere doğal vücut geliştirmeci veya natty denir. diğerlerine denmez.

bu ffmi dediğimiz nane de en çok bu ayrımı yapma noktasında referans olabiliyor. istisnaları da yok değil.

ffmi olayı, yıllara sari olarak özellikle genetiği çok iyi sporcular arasından seçilmiş örneklerle oluşturulmuş bir nitelendirme ve nicelendirme tablosudur. şu internet adresinden ffmi değerimizi ölçebiliriz. unit sisteme metric diyelim ki kilogram ve santimetre ile sonuç alabilelim.

buradaki tek esas mevzu yağ oranı tahmini. yağ oranını doğru ölçmek çok çok zor. makineler bile belli güvenilirlik oranında ölçerler. benim tavsiyem vücudunuzu tanıyın ve şu videoya göre kıyas yapın. emin olun daha doğru ölçmüş olursunuz.bu video da ayrıca spor yapan / yapmayan kişilerin yağ oranları ayrıştırılmış.

ffmi değerleri, 15 ile 32 arasında bir değer çıkabiliyor.

16 – 17: ortalamanın altında (sporla işi olmayan zayıf kişiler)

18 – 19: ortalama bir insan

20 - 21: ortalamanın üstü (bir kaç yıldır spor yapıyor)

22: mükemmel (5 yıldır hakkını vererek spor yapıyor)

23 – 25: o biçim ( saçları değirmende ağartmamış, her şeyi hatasız yapmış, neredeyse 10. yılında)

26 – 27: çok şüpheli (çok büyük ihtimal ilacı basmıştır)

28 – 30: şüphesiz (ilacı öyle bir köklemiş ki)

hiç spor yapmamış kişilerde bu değer 17 - 19 arası bir şey olmalı. vücut geliştirmede ilk bir kaç yılda bu oran en iyi ihtimalle 19, 20,20,5, 21, 21,5, 22...diye devam etmeli.

yani yukarıdaki tablo şundan dolayı çok sağlıklı veri vermez. örneğin birini analiz ediyoruz, 23 çıkıyor. ve biz buna doğal diyeceğiz ama vatandaşın en fazla 2 yıldır salona gittiğini, ve o derece kendini zorlamadığını biliyoruz. işte bu da şüpheli.

şimdi daha baba bir konuya geleyim. bana göre doğal vücut geliştirmenin tek yolu var, o da progresive overload. yani ağırlığı sürekli artırmak. özellikle birleşik hareketler çalışan kişilerin dünya çapında neredeyse standart bir ilerlemesi vardır. şu siteye girin. bildiğiniz değerleri yazın. mesela bir adam çıkıp da ben 3 yıl çalıştım 300 kg deadlift bastım derse içinizden hasiktir çekebilirsiniz. orada yıl yıl ne kadar ilerleneceği dahi net bir şekilde görülebiliyor. genetiği iyi ve kötü birey arasında 20 kg ya oynar ya oynamaz.

bu sistematiği geliştiren insanlar, steroid vb. gibi nanalerin henüz icat edilmediği yılları özellikle referans alırlar. mesela, bakıyoruz 1930 - 1950 yılları arasındaki vücut geliştirme şampiyonlarının değerleri 24-26 filan. günümüze gelince 31 'ler 32'ler zorlanıyor. bakın bunlar normal sporcular değiller. şampiyonlardan bahsediyoruz.

size moral bozucu bir şey söyleyeyim yeri gelmişken. doğal olarak öyle kafanızdaki tarzda kas yapılmıyor maalesef. bana göre vücut geliştirme bir steroid sporudur ve doğal yapılanına en fazla fitness diyebiliriz. mesela kendinize örnek aldığınız ve hatta "ben doğalım" diyen o internet ünlülerinin tamamı steroidli.

ve evet, yuri boyka, brad pitt filan da bazı filmlerden önce çok pahalı kürlere giriyorlar. çünkü çok kısa sürece yapıyorlar o ortalama / ideal vücudu. adamın zaten film çekmek için 5 yıl vücut çalışması lazım diğer türlü.

gel gelelim kendime. 10 yıl weighlifting (halter), son 3 yıl da powerlifting yapıyorum. 225 kg deadlift, 175 kg squat one raps'lerim var. ffmi değerim 21,8. yani daha 22 bile olamamışım.

ve diyelim bir ünlünün doğal mı değil mi olduğunu merak ettiniz. şu site size ziyadesiyle yardımcı olacaktır. maalesef idollerinizin çoğunun natty olmadığını göreceksiniz.
  • 5+ yıl fitness son 3-4 yıl strong lifts powerlifting ortaya karışık 190 - 90 kg 12 yag oranına 22 puan veriyor . yag oranı 13 - 14 de olabilir.. o zaman avarage a yaklaşıyoruz. 10 yıldır spor yapıyorum avarage dan hallicesin diyor. çay kaşığıyla tunel kazıyoruz yemin ediyorum.