şükela:  tümü | bugün
 • fate stay night da anlatılan savaşın öncesindeki savaşı anlatan seri olacaktır. haliyle ana karakterler emiya nın babası , illyasviel in annesi , rin in babası falan olacaktır.

  --- spoiler ---

  sırasıyla hizmetkarlar:

  saber : kral arthur
  archer : gilgamesh
  berserker : sir lancelot*
  caster : gilles de rais
  rider : iskender
  assasin : hasan sabbah
  lancer : diarmuid ua duibhne

  * xerxes in uyarısıyla berserker in kimliği eklenmiştir.
  --- spoiler ---
 • animesi bugün itibariyle başlamıştır.
 • opening theme 'i lisa tarafından söylenen oath sign isimli muhteşem parçadır.
  saber ile berserker (opening sırasında ucundan görüyoruz) ve saber ile archer arasındaki savaşlara çok yakışacağını düğündüğüm , insanı gaza getiren bir şarkı.
 • ilk sezonundaki tüm mantık hatalarını silip atan, senaryo, karakter ve çizimleriyle uzun süre benzerini bulamayacağınız seri.

  --- spoiler ---

  servants:
  saber - ablamız ilk sezondakinin birebir aynı. sadece bu sezon daha çok konuşuyor.
  berserker - ilk sezondaki sadece öldürmeye odaklı mitolojik canavar yerine yine öldürmeye odaklı mitolojik bir şovalye bulunuyor. tek fark ilk sezondaki biraz daha laftan anlıyordu, şimdiki bildiğin katatonik şizofreni.
  rider - sonunda isminin hakkını vermişler. ilk sezonu izlerken ne alaka diyordum. şimdi tarihe adını yazmış büyük iskender bulunuyor. sezonun en sempatik karakterlerinden.
  assasin - bu da ilk sezonda gündüz gözüyle ortada gezen ismini vasat karşılayan bir tipti. 2. sezonda maşallah yıldızlı çelenkli bir suikastçi olarak karşımıza çıkıyor. beğendik kendisini.
  archer - ilk sezondaki karizmatik, adil, demokratik abimizin yerine herkese teras kattan bakan megaloman gılgamış abimiz geri geliyor.
  lancer - etrafı küllüm o. çocuklarıyla çevrilmiş, hastalıkta ve sağlıkta kendisini pompalamaya hazır bir dünya eş dostun gazabına uğrayan, kaderinde ..ilmekten başka birşey yazmayan, izledikçe göz yaşlarımızı tutamadığımız zavallı abimiz. üstelik ilk sezondaki kaypak karakterinin yerine şimdiki şovalye ruhunu da katarsak... of ulan çok kötü oldum. lancer sen bizim herşeyimizsin. yeni serinin banko krakteri.
  caster - ilk sezon da o. çocuğuydu, şimdi de o. çocuğu. tek farkı cinsiyet değiştirmiş. çocuk katili pezemenk.

  masters:
  tokiomi tosaka (rin'in babası) - baba esirgeme kurumu olsaydı eğer, kapısına ilk bırakmalık şahsiyet olurdu sanırım. insan kendi çoluğuna çocuğuna bunları yapar mı şerefsiz.
  emiya kiritsugu (shiro'nun babası) - oğlunun aksine bu da yine şerefsizin önde gideni. ulan bu bir önceki nesil ne berbatmış.
  waver velvet - hırsının bokuna bu işlere karışan pırıl pırıl delikanlı. rider ile güzel bir ikili olmuşlar.
  kariya mato - rin'in babasının şerefsizlikleri yüzünden camiaya karışan temiz kalpli, pis suratlı kardeşimiz.
  ryunosuke uryu - caster'dan daha fazla kafayı kırmış olan kanan susamış karakter. baktıkça tiksiniyoruz.
  kayneth archibald - "dünya kadar malın olacağına fındık kadar .. olsun" sözlerini kanıtlayan kardeşimiz. nasıl da harcadı kendini gözden çıkarmış nişanlısı uğruna aslan gibi lanceri. sinirden hala ellerim titriyor.
  kirei kotomine - işte aslında ilk sezondaki dark vaderımızı bu hale getirenlerin tosaka ile kendi babası olduğunu öğrendiğimiz, zamanında özünde gerçek güzellikleri barındırdığını görmüş olduğumuz abimiz.

  --- spoiler ---
 • müthiş bir anime. soundtrack'leriyle, olay örgüsüyle, epikliğiyle ve o mindfuck sonuyla tam bir şaheser.

  (bkz: masterpiece)

  şiddetle önerilir.
 • izlenmesi gereken efsane anime. kurgu olsun, grafikler olsun, dövüş sahneleri olsun hayran olmamak elde değil. akabinde urobuchi gen fanı olabiliyor insan.

  --- spoiler ---

  ahh lancer...

  --- spoiler ---
 • hakkında yazacağım her şey yetersiz kalacak ama yazmadan edemedim. ilk 15 bölüme kadar klasik bir shounen edasıyla giderken nasıl oldu da 15'ten sonra böyle duygu nirvanası yaşatan anlatılamaz bir şeye dönüştü bilmiyorum.

  --- spoiler ---
  kariya'nın yeğenleri için çektiği acılar ve geri dönülemez bir yola sapması... değer verdiği üç insandan biri olan sakura'nın sevgisinden men duruma düşerek ölüp gitmesi... ölürken düşlediği mutlu tablonun bir parçası olan aoi tohsaka'yı kendi elleriyle boğması...

  kiritsugu'nun bütün kederlerini ve kaybettiği yakınlarını adadığı kase tarafından adeta ihanete uğraması... içinde belki de herkesten daha büyük bir insanlık sevgisi barındırmasına rağmen kimsenin onu anlamamış olması... kızını bir daha hiçbir zaman göremeyecek oluşu...
  --- spoiler ---

  bu iki karakter, dizi tarihinde gördüğüm en iyi yansıtılmış karakterlerdendi. bu karakterleri yaratan kim bilmiyorum ama kendisi de büyük sıkıntılar yaşamış olmalı ki onların kederlerini içimize bu denli hissettirerek işleyebilsin.

  son olarak şu müziği bende ayrı bir yer edinmiştir diyerek bitireyim.
 • senaryosu gen urobuchi’ye ait olan serinin yönetmeni ei aoki.

  2006 yılında yayınlanan fate/stay night serisinin ardından 2011 yılında yayınlanan fate/zero birçok izleyiciye göre ilk seriden daha başarılı. kurgusuyla da (fate/stay night’dan öncesini anlattığı için) daha önemli. hatta 2014-2015 sezonunda gelen fate/stay night unlimited blade works serisinden bile daha kaliteli.

  urobuchi etkisinin her bölümünde hissedildiği (diğer serilerin yazarı urobuchi değil) bir yapım olan fate/zero diğer tüm serilerin içinde daha karanlık, daha olgun ve ayakları daha sağlam basan bir seri olarak öne çıkıyor.

  konusu ise kısaca; 60 yılda bir yapılan büyücüler arası kutsal kase savaşları başlamak üzeredir. kaseyi kazananın her istediğinin kayıtsız şartsız yapılacağına inanılır. kase büyücüler arasından yedi kişi seçer ve bu yedi kişi kendisine toplamda yedi sınıfı olan kahraman ruhlardan (saber, archer, lancer, rider, caster, assassin, berserker) birisini çağırma hakkına sahiptir. hizmetkar olan bu kahraman ruhlar tarihe adını yazdırmış geçmişten kişiler ya da gelecekten kişiler olabilir. çağrıldıktan sonra hizmetkar ve efendisi arasında yapılan anlaşma sonucu kahraman ruh dünyaya bağlanır ve efendisine bağlayıcı olarak üç komut büyüsü verilir. böylece efendi ve hizmetkar anlaşması yapılmış olur. yedi efendi ve yedi hizmetkar olan seride bolca kılıç savaşları görsek de asıl olay tamamen taktiksel saldırılar üzerinedir. efendilerin birbirlerini öldürme girişimlerinin yanında yapılan kısa süreli ateşkes anlaşmaları seride zaman zaman entrika rüzgarları estirse de akıl oyunları sayesinde izleyiciyi derinden etkileyebiliyor.

  mutlak iyilik ve mutlak kötülük üzerine başarılı sözler söyleyen serinin diğer urobucher yapımlarından ayrılan tek yanı, bu sefer kahramanların ölmesi gerektiğinin bilince olmamız oluyor. zira kase’yi bir ikişinin kazanabilmesi için diğer tüm hizmetkarların ölmesi gerekiyor. her nekadar ölümlere hazırlıklı olsak da urobuchi bizi yine hazırlıksız yakalamayı başarıyor. hem seriye farklı bir soluk getirdiği için hem de serinin alt metinlerini başarıyla dolduruyor.

  bu arada; yuki kajiura elinden çıkma ost albümü mutlaka ama mutlaka dinlenmeli.

  çok var ama iki örnek vereyim ost'lerin ne kadar iyi olduğunu anlayın;
  a man in black --> https://www.youtube.com/watch?v=dvtz0qwpv04
  battle is so strong --> https://www.youtube.com/watch?v=_ma0z3wmbpm

  not: gen urobuchi'nin en iyi 5 animesinden birisidir. diğerleri için ---> http://www.birdizihaber.com/…inin-en-iyi-5-animesi/
 • ara ara açıp izlediğim muhteşem anime.bana göre fate/stay night tan daha güzel olan anime serisi . seriye ilk fate/zero ile başlamanızı tavsiye ederim.arada canım sıkıldıkça riderın saber a verdiği kral olmakla ilgili ayarı izlerim.anime tarihinin en sağlam ayarlarındandır bana göre.yine archer bu seride daha iyi bir karakter kibirli kötü ama daha adil bir karakter.assassin en zayıf halka ustası her ne kadar kotomine kirei olsa da tohsakanın salaklığı yüzünden hiç etkisi olmamıştır bana göre .caster ise yine işe yaramazdı.lancer ise çok farklı bir konu kiritsuguya çok sövmeme sebep olmuştur.berkserker işte bildiğiniz çılgın ona birşey demeye gerek yok .velhasıl başyapıt bir anime izlemek isterseniz şiddetle başlamanızı öneririm