• yeni filmi the cut hakkında türkiye basını ne tepki verecek merak etmekteyim. bu topraklarda yaşayan hiçbir faal yönetmenin girmeyeceği bir topa girerek ermeni soykırımıyla ilintili bir film yapmış. fragmandan göründüğü kadarıyla renk tercihleri, kadrajlar fazlasıyla iddialı. yani vasat bir film de izleyebiliriz, başyapıt da...

velhasıl, bakış açısı doğrudur yanlıştır; ayrı mesele... cesaretinden dolayı kendisini tekrardan tebrik etmek lazım.
  • izlediğim 3 türk yönetmenden birisi. diğerleri de zaten nbc ile semih kaplanoğlu. hayatım büyük kısmında türk sinemasından ve aksiyon komedi tutkunu seyirci kitlemizden nefret ettim eski turk filmleri izleyen insanlarla dalga geçerdim hala da bazen geçerim.
    adını saydığım yönetmenlerle birlikte yüz akıdır sinemamızın. ayrıca the cut dolayısıyla tehdit edilmiş kendisi. cesaretinden ötürü biz de şimdiden tebrik edelim.
  • nobel'de ise yaradi, belki oscar'da da ise yarar diye ermeni somurusu yapan turk kokenli alman sinemaci. bakalim oscar almanin yolu ermeni diasporasindan geciyor muymus?
  • bir sonraki türkiye ziyareti için can güvenliği yoktur.

(bkz: #44721401)
  • kendisine ucuz bir yol seçen yönetmen. bu bakış açısını anlıyorum bir taraftan, dünya çapında bir üne sahip olmak kolay mı? sinema ve edebiyat tarihine baktığımızda pek çok 'kısa' yol var halbuki. işte fatih akın bu kısayolu, biraz geç de olsa, farketmiş.

edit: öncelikle tabu olan veya 'cahil' diye adlandırılan kesimin de savunduğu konularda, ana akım düşüncenin karşısında durmak zorunda değiliz, bunu kabul edelim.

herkes istediği temada film çekmekte özgürdür, ama bu ucuz yola kaçtığı gerçeğini değiştirmez. gerçekçi olalım ve altın ayı dışında ne kadar ses getiren bir yönetmen olduğunu tekrar düşünelim. kendisine ekstrem tepki vermek de doğru değil. nihayetinde ne kadar tepki gorurse belirli sanat çevreleri daha çok sahiplenecek ve , ironik olarak, sanatsal yönünden çok yarattığı sansasyon ile değer görecek.
  • iyi ki varsın dedirten yönetmendir.
  • beyaz bereleriyle fatih akin'i katletmek istiyormus gerizekali milliyetciler.

(bkz: milliyetçilerin fatih akın'ı ölümle tehdit etmesi)
  • almanya ve turkiye sinemasina yaptigi katkilardan dolayi hamburg film festivali'nde odule layik gorulen yonetmen.

(bkz: http://variety.com/…at-filmfest-hamburg-1201271368/)
  • (bkz: #44742901)
hesabın var mı? giriş yap