şükela:  tümü | bugün
  • "kumarhaneleri açmanın zamanı geldi mi?" başlıklı bir yazı kaleme alan altaylı, "türkiye 1990’lı yılların ortasına kadar bir kumarhaneler cennetiydi. 5 yıldızlı otellere kumarhane açma izni verilmiş, tüm oteller bu haklarını kumar baronlarına devretmişti. neredeyse tüm kentlerde, büyük kentlerin tüm mahallelerinde dört bir yanımızı kumarhaneler sarmıştı" derken, "kumar baronlarının ilişkileri bir yandan bürokrasiyi çürütür ve kriminalleştirirken, kumarhanelerin fazlaca yaygınlaşması çok ciddi sosyal problemlerin de ortaya çıkmasına neden olmuştu. aslında bu sorunlar, medeni ülkelerde çoktan çözülmüş sorunlardı. doğru düzgün denetim ve bilinçli uygulamalarla kumarhanelerin yarattığı tüm sorunlar çözülebilirdi. ama biz yönetim anlayışı olarak denetleyici ve düzenleyici olmayı değil, yasaklayıcı olmayı daha kolay bir tercih olarak gören yapıda olduğumuz için kumarhaneleri yasaklama ve kapatma cihetine gittik" ifadelerini kullandı.

ülke için ciddi bir döviz, maliye içinse çok ciddi bir vergi kapısı olabilecek bir sektörün bir anda buharlaştığını belirten altaylı, kumarhanelerin yeniden açılmasını savunurken, şöyle dedi:

şu andaki en önemli ihracat kalemimiz turizm ve buradaki gelirleri attırmak gerek.

fiyatları arttıralım demek hoş ama boş.

bir anda arttırmak mümkün değil.

paralı turist çekelim demek, mevcut imajımız ve halimizle daha da zor.

yapılabilecek tek şey, mevcut turistin kişi başı harcamasını arttırmanın yollarını bulmak.

bunun en kestirme yolu da çok açık biçimde “kumar turizmi”.

böylece daha çok para harcaması muhtemel bir kitleyi türkiye’ye çekmek ve turizm hizmetinde çeşitlendirme yapmak mümkün.

buraları türk vatandaşlarına kapalı tutmak ve sadece yabancılara hizmet verecek şekilde yasallaştırmak çok da zor değil.

sistem baştan sağlıklı kurulursa, hem kumar gelirlerinden maliyenin ciddi para kazanması hem de bu kumarhanelerin lisans ihalelerinden önemli gelir elde edilmesi mümkün.

“bize uymaz” diyebilirsiniz.

benimki sadece bir öneri zaten

alıntı: tık
  • kumarhaneler akp döneminde yeniden açılırsa hiç şaşırmam. çünkü onlar için önemli olan paradır. yalnız böyle bir durumda yandaş medya hele dinci kısmı ne tür dans figürleri sergiler o da ayrı bir komedi olur herhalde...
  • bize uymaz.

türk vatandaşlarına kapalı tutacakmışız da yabancıya açık olacakmış. kapıda 200 liraya bakar o türk vatandaşın içeri girmesi.

ayrıca hükümetimiz sağolsun yabancılar para bırakacak derken , kumarhaneler 150 trilyon zarar etti deyip önce ülkenin parasını yabancılara peşkeş çekeriz, sonra da özelleştirip yandaşlara peşkeş çekeriz.
  • abdurrahim albayrak'ı kumara alıştıranın kim olduğu belli oldu. kumarın görüntüde 1 usd getirisi olursa 10 usd götürüsü olur. sakın ha! erbakan'ın en iyi icraatlerinden biridir türkiye'de kumarı yasaklamak.o günlere geri gitmenin manası yok.
  • şu tarz önermeleri yaparken çoğu zaman unuttuğumuz
    bir olay var:

(bkz: coğrafya kaderdir)

evet batı medeniyetleri kumarhanelerle birlikte gelen sosyal ve psikolojik sorunları çözmüş olabilir fakat bakacağımız yer batı olmamalı bu durumda.

doğu ülkelerini de ne hale getirdiğine bakmalıyız bence.

örneğin; çin, japonya, güney kore gibi ülkelere baktığımızda; kumarhane gibi önermelerin ne tarz sorunlar getirdiğini ve hala da açmakta olduğunu görebiliriz. eğer medeniyet diye bahsettiğimiz şeyler onlar gibi kabullenip pislik olmaksa eğer, benim cevabım hayır.

çünkü bizim insanımız, ortadoğu insanı bir yerde. istanbulda oluşan belki “medeni” diye sınıflandırdığımız şey, türkiye’nin diğer ucundaki insanı çok fazla rahatsız edebilir.

umarım bahsettiğim şeyi hepiniz anlamışsınızdır.

olay aslında yani biraz da:

(bkz: insan)

edit: ufak tefek virgüller bir şeyler
  • bu yazıyı kim yazdırtmıştır merak konusudur...

bayram değil seyran değilken böyle bir yazı yazmak rezilliktir. daha önce bu konu gündeme geldiğinde dogu anadolu bölgesinin minik bir las vegas haline dönüştürülmesi projesi vardı. aynı eski gap projesi gibi ama ortaya böyle ya da daha farklı bir proje önerisi dahi atmadan sadece hadi yaw kumarhağnee açmayak mııı şeklinde bir yazı yazmak...

neyse terbiyemi bozmicam...
  • bizde fakir zenginden daha çok kumar oynar o yüzden hiç gerek yok.
  • yazının başlarında yasaklamanın ne kadar yanlış bir yol olduğundan bahsedip, yazının sonunda kısmi bir yasak gelmesi gerektiğini savunan fatih bey'i dikkate alamıyorum ne yazık ki.
  • bu insanlar sorunu bir türlü anlamak istemiyor herhalde. sorun para girişi değil sorun para çıkışı , devletin harcama kalemleri ve suriyelilere harcanan milyar dolarlar ve çar çur edilen milli kaynaklar. yani kumarhane açsan ne olacak ? türkiye'nin ortasında kocaman bir kara delik var. herşeyi yutuyor. kumarhane açsan oradan sağlanacak gelirler yine çar çur edilecek. bir sene sonra tekrar aynı sorunlar baş gösterecek.

vergi adaletsizliği açısından türkiye'nin bir benzeri daha yok. türkiye'de toplanan vergiler , yapılan usulsüzlükler , gelir adaletsizliğini , saçma sapan özelleştirmeler , arap sermayedarların tecavüz edip bankaların kucağına bıraktığı türk telekom.. vs

düzeltilmesi gereken bunlar. kumarhane falan fasa fiso işler.
  • ne demek türklere yasaklayıp yabancılara açmak.

müstemleke miyiz biz ? sömürge ülkesi miyiz?

yabancıların uşağı mıyız bu ülkede ? atamızın verdiği mesajlardan bunu mu anladınız nihayetinde.

adama bak ya!

siz hiç hayatınızda kendini biraz bile gelişmiş kabul edip vatandaşına yasakladığı birşeyi yabancılara izin veren bir ülke gordunuz mu?

konu bağımsız olarak, türk vatandaşına yasaklanıp, gelen yabancıya serbest bırakılacak her şey türk insanının kendi kendini aşağılamasıdır; türk devletinin vatandaşını aşağılamasıdır.

edit: bir tanesi bana sığ falan demiş, ilgili şahsa istinaden cevabım ben sığ değilim sen sığırsın.

bu ülkede kumar oynanacaksa herkese serbest olmalı değilse de olmamalı, mesela ben almancıyım, oturum iznimi gösterip oynayabileceğim ama türkiye'de yaşayan adam oynayamayacak mı? ben de almanya'dan geliyorum hans da onun pasaportu alman ama benim pasaportum türk. ne olacak bu durumda. oynasam türkiye'deki itiraz edecek oynatmasan saçma olacak.

kendi insanı oynayamazmış. adamın bankada 10 milyon lirası var mesela yurtdışı vatandaşlığı yok diye oynayamayacak neden çünkü maaşını orada kaybeden gariban varmış. pasaport üzerinden kendi ülkemizde kendi insanımıza 2. sınıf insan muamelesi yapmayı vizyonerlik sanan sığırlarla bu ülke 1 adım ileri gitmedi, gidemez.