şükela:  tümü | bugün soru sor
 • samsunlu yağlı güreşçi. şu sıralar kocaeli büyükşehir belediyespor adına güreşmekte. bayram ertan'ın çırağıdır.

  2006 kırkpınar yağlı güreşleri'nde başaltı birincisi olmuştur. 2008'de çeyrek finale kadar çıkmış, bu turda yenişemediği yüksel kalay'a kura sonucu kaybetmiştir. bu sanıyorum fatih'in kariyerinde de kırılma noktası oldu zira son iki yıldır çok da tatmin edici sonuçlar alamamakta.

  - - -

  bio:
  ladik 09/05/1984 doğumlu ve ladik çok programlı lisesi mezunu olan fatih atli güreş hayatına ustası bayram ertan'ın teşvik ve himayesinde 1999 yılında ladik belediye spor kulübünde başlamıştır. fatih atli güreş hayatına, güreş hayatı kısa süreli olmasına rağmen ustası bayram ertan'dan öğrendiği yağlı güreşin tüm inceliklerini er meydanlarında uygulayarak, her güreşçinin 10 yılda geleceği dereceye 6 yıl gibi kısa bir süre içerisinde gelerek büyük bir başarı elde etmiştir. 2000 yılında edirne/sarayiçi'nde geleneksel olarak her yıl yapılan "tarihi kırkpınar yağlı güreşleri" nde deste küçük boyda çeyrek finale kadar gelmiş ve ilerisi için büyük umutlar vaat etmiştir. er meydanlarında cazgır kasım'ın dediği gibi "bu çocuğa dikkat edin" terimi fatih atli ile adeta sembolleşmiş ve de bunu hakkıyla da yerine getirmiştir 2001-2002-2003 yıllarında erise kırkpınar yağlı güreşlerinde çeşitli boylarda çeyrek finaller yapmıştır. 2004 yılında ilk kez katıldığı samsun'da yapılan türkiye serbest güreş şampiyonasında 97 kg.da yarı finale kadar çıkmıştır. 2005 yılına gelindiğinde ise yağlı güreşlerin adeta olimpiyatı olan tarihi kırkpınar yağlı güreşlerine iyi bir şekilde hazırlanarak çıktığı er meydanında büyük orta boyda en güçlü 7 rakibini yenerek 1. kürsüsüne çıkmış ve piyasada baş altı boyda güreşler tutmuştur. 2006 yılında yine kırkpınar yağlı güreşlerinde başaltı boyunda üstün bir performans göstererek bütün rakiplerini yenmiş ve 1. kürsüsüne çıkmıştır. bu aldığı dereceyle baş pehlivanlık derecesine yükselmiştir. baş altı birincisi olduktan, dolayısıyla baş pehlivan olduktan sonra mersin/ tarsus belediyesi'nden gelen transfer teklifini kabul ederek bu kulüpte güreş hayatına devam etmiştir. fatih atli'nın en büyük özelliklerinden biride ustası bayram ertan'dan öğrendiği güreş tekniğini rakipleri karşısında en iyi şekilde tatbik etmiştir. azmi, tekniği, kuvveti ve aklı sayesinde rakiplerine meydanları dar etmiş olup, güreş anında rakiplerini çok iyi okuyarak rakiplerinin tahmin etmediği güreş oyunlarını yaparak kısa sürede neticeye gitmiştir.ayrıca 2007 yılında yapılan plaj güreş dünya şampiyonasında 120 kiloda şampiyon olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiştir. 2008 de kırkpınarda çeyrek final yapmıştır..

  kaynak: www.serhatgokmen.com
 • 653. kırkıpınar yağlı güreşlerinde recep kara yı uzatmada yenerek finale çıkan samsun ladikli başpehlivan.
 • 653. kırkıpınar yağlı güreşlerinde finalde ismail balaban ı uzatmada yenerek altın kemerin sahibi olan başpehlivan.
 • yağlı güreşin sergen yalçın'ıdır. altın kemeri almasına rağmen hâlâ yeteneğine yazık olduğunu düşünenlerdenim. sergen örneğini verme nedenim de budur. nasıl sergen hem ulusal hem de uluslararası alanda tarihe geçebilecekken kendisine yazık etmiştir, fatih atlı da öyledir.
  umarım yağlı güreş hayatının ahir ömründe bir kemer daha kuşanır.
 • kendisine saçlarımı kestirmişliğimi var ladikte. dedesi de bizim köyde ki evimize çalışmaya gelirmiş. sağlam ve teknik bir güreşçidir.