şükela:  tümü | bugün
  • istanbulun fethinden sonra yapilan ilk selatin camiidir.
  • camii ilk olarak fatih sultan mehmet tarafindan sinan i atik diye bilinen yusuf atike yaptirildiktan sonra 300 yil ayakta kalmistir. istanbulda meydana gelen buyuk depremle tamemen yikilan fatih camiini sultan ucuncu mustafa mimar tahir agaya insa ettirmistir.
  • donemin kallavi bir sehircilik hareketi olan fatih kulliyesi'ndedir. ilk cami 1463 ile 1771 arasinda kulliye ile beraber insa edilmistir. insa edilen arazinin yeditepe'den biri oldugunu ve uzerinde oniki havari kilisesi ve konstantin'in mezarinin kalintilarin bulundugunu ekleyelim. osmanli mimarligi acisinda bir gecis yapisi olarak nitelenir. zira bir osmanli camisindeki ilk yarim kubbe burada mihrab onunde kullanilmistir. yani mekan kurgusu olarak girer girmez yaklasik 20m capinda oldugu tahmin edilen bir kubbe, kubbeyi mihrab yonunde yasiyan bir yarim kubbe, ve yan neflerde kubbe hizasinda ikiser, yarim kubbe hizasinda birer minik kubbe ile dusunebiliriz. bu mekansal kullanim enlemesine dikdortgen klasik islam camisinden merkezi planli klasik osmanli camisine dogru bir gecis olarak gorulur. dis gorunus olarak edirne camilerine daha cok benzedigi tahmin edilen cami 1766 depreminden sonra buyuk olcude yeniden insa edilmistir. bugun gorulen cami mimar tahir aga tarafindan tasarlanmis, donemi geregi klasik 4 yarim kubbeli osmanli camisi tipinden etkilenmis bir barok camidir.
  • önemli kişilerin cenaze namazlarının kılındığı cami.
  • ilk versiyonun yapılışı 7 sene süren, ilk darbeyi 1509 depreminde* aldıktan sonra 1557 ve 1754 depremlerinde de ağır hasarlar görmesine rağmen hep tamir edilen, sonunda dayanamayarak 1766 depreminde* büyük kubbesi tamamen çökmesi ve duvarlarının da büyük ölçüde zarar görmesiyle 1767 yılında orjinalindan farklı bir biçimde tekrar inşa edilerek günümüzdeki şeklini alan camii...
  • bulunduğu yerde bizans döneminde aziz havarriyum kilisesi varmış.
  • turgut özal ın cenaze namazının kılındığı cami.önemli cenazeler sıklıkla burdan kaldırıldığı için büyük kalabalıkları yada polis gruplarını çevresinde gördüğümüzde pek şaşırmadığımız cami.
  • fatih camii olarak bilinen bu külliyenin tamamlanması on yıldan daha uzun bir zaman almıştır. istanbul'un dördüncü tepesi üzerinde oturur. sekiz medrese, bir tıbbiye, bir hastane, bir tımarhane, bir ilkokul, bir imarethane, bir düşkünler evi, bir kervansaray, bir hamam ve biri 2. beyazıt'ın annesi gülbahar, biri de fatih için yapılmış iki türbe bulunur içinde.
  • cami yüzyillardir süregelen tahribatlardan dolayi 1990li yillarin sonlarina dogru cökme asamasina gelmistir. fevzipasa caddesine bakan tarafina 2 metre yüksekliginde malta'dan fatih postanesinin hizzasina kadar destek yapilmistir. (bkz: komik) zannimca, ilk ciddi depremde bu önemli camii büyük ölcüde yerle bir olacaktir.