şükela:  tümü | bugün
 • istanbul; paris'ten, roma'dan berlin'den, new york'tan on kat daha güzel bir şehir olurdu.
 • istanbul'un adi istanbul olmazdi cevapli varsayim. duh!
 • tek güzel yanı, suriyelilerin istanbul sokaklarında olmaması olurdu.
 • -osmanlı devleti zamanla ya balkanlar'a ya da anadolu'ya yerleşmek zorunda kalırdı, buna göre de ya balkanlar'da asimile olur ya da anadolu ve orta doğu'daki ufak kavgalara gömülür, sömürgecilik çağı geldiğinde anadolu daha beter sömürülürdü.
  -bizans yaşamaya devam eder, belki de kendini yeniden tanımlardı, adamlar roma'nın devamı olarak bin yıl yaşamışlar şimdi.
  -coğrafi keşifler bilinenin aksine avrupalıların 13. yy'dan sonra gittikçe daha çok zaman ayırdığı hobilerinden biriydi, yani bu kadar çabuk keşfetmeye çalışılmazdı da, yavaş yavaş, sindire sindire gelinirdi, belki de teknoloji makası bu kadar açılmazdı.
  -rönesans ve aydınlanma çağı bu kadar muhteşem olamazdı, daha kısıtlı kaynaklarla ama daha özgür bir avrupa hayal edilirdi, ama avrupa kraliyet ve imparatorluklardan bu kadar kısa sürede sıkılıp önce demokrasi sonra da sosyalizm hayalinde yaşıyor olamazdı.
  -afrika'dan, hindistan'dan ve çin'den birer bölgesel güç çıkıp yeni bir denge yaratılabilirdi.

  aklıma geldikçe eklerim.
 • fetih marşı hiç yazılmayacaktı.
 • izmit'in nüfusu en az on milyon olurdu.
 • fatih iktidardan düşer ve yükselme dönemini başlatamazdı. anadolu siyasi birliğini ya sağlayamaz ya da çok sonraki yüzyıllarda sağlayabilirdi. göt kadar bir ülke olurduk.

  gibi olacaklardır.
 • ii. mehmet'ten sonraki bir başka sultan fetheder ve muhtemelen o fatih sıfatıyla anılırdı.

  ahmed mithat efendi tarih-i umumi'sinde istanbul'un fethinin osmanlı tarihinde mühim bir nokta olmakla birlikte askeri bakımdan çok da büyütülecek bir olay olmadığını, şehrin osmanlı toprakları ortasında bir ada gibi kaldığını, nüfusunun çok azaldığını, iktisadi bakımdan kendini ayakta tutabilecek gücü kalmadığını belirterek, bundan dolayı varlığını uzun zaman sürdürmesinin neredeyse imkânsız olduğunu, er ya da geç fethinin kaçınılmaz olduğunu yazar. son dönem osmanlı düşünürleri ve yazarları için istanbul'un fethi, tarihin doğal akışı içinde şartları büyük ölçüde olgunlaştığı için gerçekleşmiş önemli bir fetihti. fethin bugünkü efsanevileştirilmiş hali, 20. yüzyıl ortalarında muhafazakâr entelijansiyanın türk milliyetçiliği çerçevesinde geliştirdiği bir olgudur. (bkz: geleneğin icadı)

  edit: sonrası için de büyük bir farklılık olması güçtü. istanbul fethiten önce de, sonra da doğu akdeniz'e hükmeden büyük bir imparatorluğun başkentiydi. bir pagan kenti olarak kurulmuştu, 4. yüzyılda hıristiyan bir imparatorluğun başkenti olarak yeniden kuruldu, 15. yüzyılda yönetici sınıfının müslüman olduğu bir imparatorluğun başkentine dönüştü. 20 yüzyıl başında avrupa'daki imparatorluklar tasfiye edilirken de hükmettiği topraklarda yeni bir devletler düzeninin kurulmasıyla sıradan bir ulus-devlet metropolüne dönüştü. 20. yüzyıl sonunda devletler düzeni değiştiğinde bir kez daha bölgesel bir metropol haline geldi.

  şehre dışarıdan gelenler her zaman anıtsal binalarının ve genel görünüşününün büyüleyiciliğinden etkilenir, ancak şehrin içine girdiklerinde sokaklarla binaların pejmürdeliği karşısında bir şok yaşarlardı. seyahatnamelerin ezici çoğunluğunda bu şoku okumak mümkündür. 20. yüzyılda şehir kadim sınırlarının ötesine taşarak bir yağ lekesi gibi genişlerken ne kadar sağlıksız büyüdüğü tartışılmaz. doğu akdeniz ve ortadoğu havzasının bütün büyük şehirleri gibi bu kaderden kaçamamıştır. sonuçta uzaktan bakılıncaki etkileyiciliğiyle yakınına gelindiğinde yaşattığı hayal kırıklığı fazla değişmemiştir.
 • bir sonraki padişah, o da değilse ondan sonraki padişah fethedecekti.

  ayrıca; ''çok daha güzel bir şehir olurdu, bilimin, sanatın şehri olurdu'' diyen cahiller türemiş gene. sayın cahil arkadaşlarım, sultan mehmet o dönemde zaten tüm aydınları, bilim adamlarını istanbul'da toplattı. adam bilim alanında nasıl çalışmalar yaptı, bilime düşkünlüğüyle bilinen sultan mehmet'i kalkıp çok ama çok komikçe eleştiriyorsunuz.

  istanbul'un bu gün, bu halde olmasının sebebi türkiye ile alakalıdır, osmanlı ile değil. yüzyıllarca osmanlı'ya başkent olan istanbul o dönemde muazzamdı, şimdi bok götürüyor ortalığı. gezme amacıyla bile gidesim gelmiyor.

  kısacası osmanlı istanbul'u ile türkiye istanbul'unu karıştırmayın, kıyaslamayın.