şükela:  tümü | bugün
1093 entry daha
  • güya özyönetim ilan ediyor aklınca. tez vakitte kayyum atanması dileğiyle.
  • türkiyede sosyalizmin=kürtçülük olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. yazık.
  • doğru ama gereksiz bir harekettir.
    tam bilmiyorum ama belediye meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran hdp'nin komünist başkana attığı bir kazık olduğunu düşünüyorum.
    son derece üretim ve iş odaklı biri olan başkanın bu polemiği açmak isteyeceğini sanmıyorum.
    bugüne kadar dersimde belediye hep hdp'nin olmuş ama hiç bu işe girişmemišlerken şimdi akp'nin istanbul'da yaptığı gibi komünist başkana yaptırıp popüleritesini düşürmek istiyor olabilirler.

sonuç olarak ilk başta söylediğim gibi. aslında yapılan şey doğrudur. çünkü o yöre halkı oraya her zaman dersim demiş ve siz resmi olarak ne isim verirseniz verin her zaman da dersim diyecektir. bir takım akp zihniyetli akp muhalifleri isterse dersim denmesinin yasaklanmasını dahi düşünebilir. ama bu gerçek değişmeyecek.

gereksiz çünkü yapılabilecek çok daha önemli işlerin boylesine siktiriboktan bir konunun gölgesinde bırakılmasına çanak tutulmuştur.

sonuç itibariyle memleketde gerizekalı çok. sen onca güzel iş yaparsın ama bu gerizekalı kesim hiçbirini önemsemez dersim ismine takar.
    ha birde kayyum tehlikesi cabası.
  • şimdiye kadar yaptıklarıyla kiminin açık açık kiminin içten içe sevgisini kazanmıştı şüphesiz. ama bu olmadı başkan. gerek yoktu yani. yapacağın onca önemli şey dururken.
  • evet, kendisini, ideolojisini severim. ama, türkiye cumhuriyetine bağlı bir il'in adını değiştirmek sana düşmez sayın başkanım. bu yaptığın hareketle 20 kişi kazandıysan, 200 kişi kaybettin kusura bakma.
  • siyaset yapma iş yap.
  • kemalistiliği ve atatürkçülüğü sikimsonik bir şehir ismine indirgeyen atatürkçüler çok rahatsız olmuş anlaşılan.

bu ülkede mustafa kemal'e ve onun değerlerine en büyük darbeyi dinciler falan değil işte bu sığırlar vuruyor.
  • rupert murdoch’un sahibi olduğu fox tv de , ismail küçükyaya’ nın sunuculuğunu yaptığı çalar saat programına 2550 tl lik montuyla katılarak propaganda yapan ve ilk icraatı farsça gümüş kapı manasına gelen dersim ismini türkçe olan tunceli’nin yerine kullanmaya çalışan komünist belediye başkanı. fellini filmi değil. yurdumdan insan manzarası.
  • tanım: türkiye cumhuriyeti devletine genel tehdittir. devletin kanun ve yasalarını dikkate almayan, ortadan kaldırmak,hiçe saymak gibi eylemler içerisinde olan tunceli belediye başkanı.

bu kişi ile ilgili entri girmekten,tanım yapmaktan ya da hakkında olumlu/olumsuz konuşmaktan hep kaçındım. tanımıyorum,nedir ne değildir bilemem dedim. tunceli belediye başkanı seçildikten sonra ise aydınlanma yaşadım. teşekkür ederim.

tunceli belediye başkanı seçildikten sonra yaptıkları çok dikkat çekici ve masum değil. evet dikkat çekici ve masum değil. şöyle ki;

binanın duvarlarını yıktırdı. (halk ile aramızda engel yok. biz komünistiz ve bu halk ile bir olmayı gerektirir. bu yıkılan duvar, şehri beraber yöneteceğimizin mesajıdır, adımıdır.) evet bu ilk adımı masum görünüyor ama değil,ilerleyen satırlar da değineceğim.

tunceli ismi kaldırıldı, dersim oldu. (kendi içinde)

kürtçe ve zazaca resmi dil belirlendi. (belediye içerisinde, evrak vs.)
    ...

benim yukarda belirttiklerim son 1 ay içerisinde yapılan değişikliklerdir.
    yaptığı sosyal değişiklikler çok masum ve zararsız gelebilir ama değil! ilgili kişinin yaptığı her şey bizim devletimizin işleyişine ve oturmuş/belirlenmiş sistemine aykırı. eylem içinde olduğu konular ve sunduğu/sığındığı "komünizm",bizim devlet sistemine ters gelen değişiklikler sunuyor.
    ilginç geldi,desteklendi, şans verildi ama kendisi devlet için tehlike olmaya başladı. ilgili kişi kanun ve yasa bilmediğini,anayasayı tanımadığını isim değişikliği ve getirilen dil değişikliği ile gösteriyor. meydan okuyor. bugün kendi içinde ''kural" adında yaptığı değişikler zamanla kanun,yasaya evrilecek. halkına dayatılacak. 3-5 yıl sonra ''tunceli belediyesi","dersim komünist yönetimi"ne dönecek/evrilecek. ve halk arasında böyle adlandırılacak. ülke geneline yayılacak,bu değişikliğin ülke genelinde kabul görmesini talep edecek..
    radikal değişiklikler kolay olmaz. insanları büyük değişime yavaş yavaş hazırlarsın ve önce beyin olarak hazırlarsın. ürününü satmadan reklam yaparsın,ucundan biraz tutturdun mu da dünya genelinde bile satabilirsin. o yolu açarsın. bu konuda öyle; attığı adımlar devlet içinde kabul görür ve engellenmez ise ilerde ayrılıkçı bir talep geldiğinde,bu konuda başta batı olmak üzere dünya genelinde destek alması hiç zor olmayacak. örnekleri var ve taleplerini destekleyecekleri " faal" düzen mevcut olacak!
    batılı devletler için o zamanki mevcut durum yeter; komünizm,sosyal devlet,kendi isimlerini değiştirdiler ve anayasa/kanunları vs var. onlar sadece yönetim biçimi olarak değil,millet olarak bile farklılar. kürtler. kürtler ve türkler çok farklı, türkler kürtlere zulüm ediyorlar vs.. olmayan şeyleri de gerçeklerin arasına sıkıştırdın mı dikkat çekmez, tadından yenmez..
    e rusya ve onun arka bahçeleri de destekler. mevcut duruma göre rusya kapalı kapılar ardından bunu yapar ama mutlaka bize aykırı olacak bir şey yapar...
    neyse.

kısaca: ilgili kişinin yaptıkları devleti hiçe saymak,kanunlara yasalara aykırı hareket etmektir.
    şu bir gerçek;hiç kimse 1 günde devrim yapmıyor! 1 günde devrim kararı almıyor! zamana yayıyor, yavaş yavaş işliyor, ve sonunda da biz farklıyız diyerek kanlı yol aracılığı ile kabul ettiriyor.

devletin güçsüz düşmesi,bir karışıklık vs gibi durum yaşandığı zaman ilgili kişinin yapacağı açıklama hemen hemen şu olacaktır:
    'biz tunceli belediyesi olarak komünizmi benimsedik ve bu şekilde yönetiyoruz. bizim şehrimizin ismi dersimdir. bizim kendi düzenimiz işleyişimiz,kanun ve yasalarımız var ve bunlar bağlı olduğumuz devlete tamamen ters/zıt bir yönetim biçimidir. e biz şehrin adını değiştirdik,kürtçe ve zazacayı resmi dil olarak belirledik, belediye imkanları ile bugünleri düşünerek özel kişileri silahlandırdık ve uluslararası profesyonel eğitim veren x oluşumundan gerekli eğitimleri aldırdık. hazırladık.(tahmin/hissetmek)
    biz bu insanları iç-dış güvenlik olarak kullanacağız. polis/asker vs olarak ayıracağız,bir düzenleme yapacağız...'

tekrar söylüyorum: kimse 1 günde devrim yapmıyor. uzun ve ciddi bir hazırlık sürecinin sonunda eyleme geçiliyor. ilgili kişinin yaptıkları ön hazırlık/altyapıdır! bu tehlikeli ve devleti hiçe saymaktır! bu eylemleri normal değil,öyle gülüp geçilecek değil,hafife alınacak durumlar hiç değil!

temel attı. düşüncelerini yavaş yavaş hayata geçiriyor, zamanla sistemini oturtacak,halka "biz bağlı olduğumuz ülkenin tamamen zıt bir yönetim anlayışı ile yönetiliyoruz ve daha iyi olabilmemiz için bağımsızlık gerekiyor." mesajı verecek. destekleri toplayacak ve olmaz ya oldu diyelim, 4-5 cephede savaşıyoruz ve güçsüz düşmeye başladık; "biz artık bir devletiz,sonunda meyvelerini aldık ve zaten işleyiş olarak mevcut olan düzeni resmiyete döktük." içeriği olan bir mesaj ile bağımsızlık ilan edilecektir. yapılanlar o günün hazırlığıdır, çağrıştıran şey budur.

şu başlık altına bakıyorum ne güzellemeler yapılmış, ne güzellemeler.. ne övgüler edilmiş,ben zannetmiyorum hayatında olan insana ya da aile üyelerine öyle iltifatlar etmiş olsun...
    ilgili kişi atatürk cumhuriyetini hiçe sayıyor, atatürk'ün adını verdiği "tunceli" ismini yok sayıyor ve kendi içinde tamamen kaldırıyor. bizim çok aşırı atatürkçü yazarlarımız bunu görmüyor,görmek istemiyorum. neden? çünkü kabul etmese bile o sempatizan! "atatürkçü değil tamam, atatürk'e aykırı eylemlere giriyor ama o bir solcu" diyor! atatürk'ün ilkelerini benimsemiş bir insanın bu adama destek verip üstüne hiç eleştirmemesi ancak "sol fanatizm" ile açıklanabilir.

not: silahlandırılmış kısmı iddia bile değil, girdiği eylemlerden yola çıkarak "bunu bile yapmıştır/yapıyordur/yapacaktır." diyorum. isim değişikliği ve dil değişikleri;kanun ve yasa/anayasa hazırlamaya kadar gider gibi gözüküyor. arttıyorum; iyice her yeri araştırılsın,ilgili belediye 'sözde' ülke olursa falan kullanacağı renklerinden simgesine kadar bez parçası belirlenmiştir.
    bir şeyler bulunabilir.

son söyleyeceğim ise tekrar içeriyor:türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak ilgili kişi ve kurumlardan rica ediyorum. şahıs ve belediyesi hakkında iyi ve "detaylı" bir araştırılma yapılsın. onun düşünceleri ve eylemleri,ilerde yapabilecekleri hakkında fazlasıyla bilgi veriyor.

edit:
    ek olarak;
    tutarsız bir insandır. söyledikleri ve yaptıkları birbiri ile zıttır. halkçı,milletçi sıfatı ile başkan seçildi ama yaptığı ilk işlerden biri de yaklaşık 10 kişiye istihdam sağlayan ve 1000den fazla kişinin karnını doyurduğu,yemek aldığı aşevini kapatmak olmuştur. o aşevi kayyum zamanında yapılmış,faaliyete geçmiştir. kapatılma nedeni de sanırım budur,halk ile beraber yöneteceğiz diyen birinin ise büyük ve düşündürücü çelişkisidir...
  • derhal kayyum atanması gereklidir.
488 entry daha