• ne sikko bir dönemden geçiyoruz ya, fatih özgüven'e bile faşist, rezil falan deniyor. inanamiyorum buna ya!

cidden utanç verici bir nefret toplumu!

öyle güzel de bir özür metni ve tarihi yayinlanmis ki! daha o dönemde bu vahim hatadan dönmüş aslinda. ama muhattap yavsak olunca alevi/sünni farketmiyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/…-hata-haber-1534976

güner ümit'in turnike programi olmasa muntemelen ben de kizilbasin ne demek oldugunu 20'lerimin ortalarinda ogrenecektim.
  • alevi düşmanı sunni bir fanaktir. okumuş etmiş adam kızılbaş'ın ne demek olduğunu bilmiyormuşmuş. kızılbaş'ın ne demek olduğunu öğrenip bildiği halde çeviride neden kullandığını açıklamadığı halde yalakaları onu yine de savunurlar çünkü bu topraklarından çıkan her şey vebalıdır. niye yazdığını anlatmamış ama faşist yancıları hala kendisini savunabiliyor.
  • öss'de cikan paragraf sorularini bile
    çözemeyen dangalaklar tarafindan 25 yaşinda yaptigi bir hata için"bildigi varsayilan" ilan edilen, inanilmaz güzel sinema, sanat yazilari ve öykü kitaplari olan, demokrat ve bence oldukça da solcu yazar! benim sinema yazarliği gelişimime katkisi inanilmazdir.

simdi bu dangalaklara okudugumuzu anladik mi cevap verelim seklinde metin paylasiyoruz.

avukat ve edebiyatçı erdal doğan sosyal medya hesabından fatih özgüven’le çevirisi hakkında konuştuğunu duyurdu. doğan paylaşımında, özgü'in açıklamalarına yer verdi.

'geçmişteki bu hatamdan dolayı halen çok utanırım'
    özgüven'in açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

"nabokov'un 'lolita' isimli eserinin ilk baskısı benim çevirimle 1982'de can yayınları'ndan çıktı. hem bilgisizliğim hem cahilliğim nedeniyle sosyal medyada gündeme gelen o affedilmez, vahim hatayı yaptım. hemen bir sonraki baskılarda bu hatayı düzelttim. 1988'de iletişim yayınları'ndaki 2. baskı ve sonraki 22 baskının hepsinde doğal olarak düzeltilmiş biçimiyle çıktı. geçmişteki bu hatamdan dolayı halen çok utanırım.

yaklaşık 40 yıl önce yaptığım ve hiçbir mazereti olmayan bu vahim hatayı yazar dostlarımın uyarısı ile 2. baskıda düzeltmiştim. can yayınları 1982’deki o ilk baskısından sonra bir daha eseri yayımlamamıştır. geçmişte yapmış olduğum bu affedilmez bilgisizliğimden dolayı tüm alevilerden ve demokrat tüm duyarlı türkiye halkından tekrar tekrar özür diliyorum. halen de bu utancı taşırım.

yazar bu hatayi neden yapmistir?

bir mazareti yoktur. bilgisizligi ve cehaleti nedeni ile yapmistir. 80lerde atakoyde bir fanus (kendisine gore banliyo, kieslowski gibi goruor bence degil) icinde buyuyen ve ordan hep bati kulturu ile ilgili bir evren olusturmus 25yasindaki toy bir ogrencinin, kizilbasin hakketen bu kadar igrenc bir gonderme icerdigini bilmemesi bana oyle yuksek ihtimal geliyor ki.. evet belki de kendi kulturunu bilmemesi de bir hatadir ama o kadar guzel bir ozur metni ki.

ben zaten onun ozur metninde bunu net goruyorum da hani hatanin vahimliginin yuzu suyu hurmetine. bu kabaca bi herkes yapti, biz de yaptik ozuru degil.

ayni seyler murat belge icin soylenemez mesela, onunkisi mustemleke aydinligindan gelen bir cehalet.
  • 30 yıl önceki çevirisinde yaptığı bir hata yüzünden bugün linç edilen insan. gençliğinde bu hatayı yapmış, ilk baskı sonrası hatasının farkına varıp hemen düzeltmiş, diğer tüm baskılar bu hata olmadan basılmış. birisi sahafların birinden kitabın ilk baskısını bulup ifşa etmiş. adam bunun üzerine çıkıp bunun gençliğinde yaptığı bir hata olduğunu, farkına varır varmaz değiştirdiğini ve bunun için üzgün olduğunu söylemiş. ifşayı yapan adam da samimiyetinden tatmin olduğunu belirterek fatih özgüven'in özrünü paylaşmış.

ekşiye bakıyoruz: bu adam yaptığı hata için alevi düşmanı sunni fanatik ve faşist ilan ediliyor. akp'nin önüne gelene terörist demesiyle bu insanların önüne gelene faşist demesi aynı hastalıklı zihnin ürünü. solculuk bunların tekelinde istedikleri herkesi faşist ilan edebiliyorlar, şimdi bu zihnin iktidara geldiğini düşünün. akpden çok mu farklı olacaklar? bu ülkenin solcuları bile aslında sağcıdır. oturup bir öz eleştiri yapmalı herkes, insan hata yapar ve hatalarından pişmanlık duyarlar. günümüzde insan kimdir, nedamet nedir, affetme/bağışlama nedir bunlar üzerine düşünmek lazım. yoksa hepimiz küçük potansiyel tiranlar oluruz.
  • açıklaması zavallı, alevilerle ilgisini bilmiyormuş! ensest kelimesiyle ilgisini nasıl kurmuş söylemesi gerekirken "ay bilmiyordum" diye cambaza bak yapıyor.

kızılbaş kelimesi, bilinçsizce ensest olarak çevrilemez. kişinin büyüdüğü ortamı, özünü gösterir. ismi fatih olan birinin ensest kelimesini "kızılbaş" olarak çevirmesi çok beklenir maalesef.

"küçüktüm" falan demiş bir de, tabi, o kadar küçük ki can yayınları adına kitap çeviriyor (torpili kimse).

tanım: ahmet hakan'ın daha solcu görüneni.

not: ben kelime olarak alevi bilirdim, kızılbaş sonra duydum. mum söndü zırvalarını güner ümit'ten duymuştum (dindar olmayan sünni bir ailede büyüdüm, sapık fantezileri yoktu anlattıkları).
  • çok güzel bir yazı yazmış nbc ve zeki demirkubuz filmlerine dair:

https://www.k24kitap.org/kritik/iki-yazarimiz-4523
hesabın var mı? giriş yap