şükela:  tümü | bugün
 • ferdi tayfurun utanıyorum filminde canlandırdığı sapık tecavüzcü manyak naci karakteriyle bir fenomen ışığı yakarken , emsalleri (tecavüzcü coşkun, cek nikılsın... gibi) kadar devamlılık gösteremediğinden olsa gerek pek de bilinmeyen, tanınmayan aktör. halbuki kısa kariyerinde zirve yaptığı manyak naci karekteri izleyici oturduğu yere mıhlıycak , galeyane getirecek, isyan ettirecek kadar unutulmaz bir performans sergilemiştir. burda muhakkak avrupa veya amerika film endüstrisinden arak olduguna kanaat getırdıgım guclu senaryonun da etkısı var. ferdıden şantajla para kopartan çetenin elemanlarından olan naci paraya tamah etmeyip daha sonra bireysel eylemleriyle ferdinin hanımına defalarca zorla sahip olurken mutlu bir yuvayı yıkıp geride maktul bir anne harap bir baba ve erken boşalmaya meğilli bir evlat bırakıyordu.

  intikam için manyak nacinin izini süren ferdi, beklenmedik bir telefonla nacinin yerini öğreniyordu. naciyi ispiyonlayanlar da filmin başında şantajla ferdinin parasını söğüşledikleri çete arkadaşlarından başkası değildirler. ya evet. nacinin manyaklıklarında onlar da bıkmış "iyi dinle arkadaş naci blablabla adresinde, git onu bul. biz hırsız olabiliriz ama katil değiliz" gibi şık bir telefonla ferdiye gereken ipucunu verirler.

  filmin en vurucu sahnelerinden biri de ferdinin naciyi buldugu bu son sahnedir. ferdi naciyi gizlice takip ederken, naciyi " gel bak sana bebek aldım , al sana seker canım, bak bebek surda ozlem " diye 7-8 yaşlarında bir kız çocuğunu civardaki bir kaba inşaatın içine çekmeye çalışırken görür iyice tiksiriz ibneden. naci ve küçük kız inşaata girdiklerinden ferdi artık yapması gereken için harekete geçer peşlerinden dalar. dur ulan manyak herif bırak kızı diye çıkışır. bu noktada manyak naci bir ters köşe daha yapar, " olmaz özlem benim sevgilim, bırakmam" diye kıza sarılırken izleyenlere hastalıklı zihninden şaşırtıcı bir kuple daha göstererek yine şaşırtır.

  kız bir şekilde nacinin elinden kurtulup kaçarken ferdi ceketini dolayarak gard aldıgı koluyla eli çakılı manyak naciyle mücadeleye girişir. öyleydi böyleydi harala gürele derken tam nacinin üstte avantajlı oldugu seyirciyi tedirgin eden bir anda ferdi inanılmazı başarır ve yerde buldugu kiremit parçasını nacinin göğsüne saplayarak sapığı etkisiz hale getirir. o sırada kızın haber verdıgı mahalle sakını de sapıgın pesıne insaata gelir ve muzaffer komutan ferdiye şükranlarını sunarlar. kendi aralarında konuşurlarken geçen hafta aşağı mahallede öldürülen küçük kızın da katili kesin budur gibi ithamlarla naciden tiksinmeye doyamayız. ferdi olay mahalline gelen komisere "manyak öldü galiba" diye şüpheli konuşsa da şüpheye mahal yoktur kiremiti yiyen manyak ölmüştür. ama olan ferdiye ve bedbaht yavrusuna olur. ferdı oglanla hanımın mezarı zıyaret ederken fılm bıter.

  tüm bu film boyunca manyak naci karekterindeki fatih özsesin güçlü performansı, efendime söyleyim o saçı başı duruşu, çakıyı kullanışı, sayko bakışlar, yılansı dil kullanımı olsun gerçekten oskarlık bir performans bence. sonra ortadirek şaban da benzer psikopat çete elemanı roluyle izleriz ki yine başarılıdır bu filmde. benim lzemedğim bikaç filmi daha var ama o kadar. daha sonra oscar altın ayıya palmiyeye portakala uzanmak varken köşesine çekilmiş sayko rollerin parlak ismi fatih, devam etseymiş sinema endüstrimiz pırıl pırıl bir manyak kazanabilrimiş.
 • --- spoiler ---

  benim olacaksın, yatağıma gireceksin, zevk alacaksın

  --- spoiler ---

  repliğinin sahibi ve türk sinemasının sapık rolünü en iyi icra eden oyuncu

  şimdi nerededir bilinmez
 • utanıyorum filmindeki tecavüzüyle çok kadının fantazisini süslediğine emin olduğum oyuncu.. başka çaren yok yavrum. seni çağıracam sen de geleceksin. canım çekince gelip seni alacam yavrum.