şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • ilginç bir soyada sahip olan star haber muhabiri.
 • ilk bakışta steve carrell'a benzettiğim kanal d muhabiri.
 • ailesinde olgun isminde biri olup olmadığını merak ettiğim muhabir.
 • kanal d haber'de mehmet ali birand'ın has adamı. çok yorucu ve sinir bozucu bir üslubu var.
 • kanal d muhabiri kendisi. içinde bulunduğu mekanı ya da kadraja giren görüntüyü de kullanırsa habere dinamizm katacağını düşünüyor olsa gerek. lüzumsuz detaylarla haberi zenginleştirdiğini de düşünüyor( olmalı).
  "evet birand şu anda atom bombasının oluşturduğu mantarın evet mantarın, atom bombası patlayınca mantar görüntüsü oluşuyor... tam 250 metre ötesindeyiz birand. sıcaklık oldukça etkili. bombanın etkisi yaklaşık 100 km kadar sürecek. sanırım biz de duman olacağız."

  bir sürü kafa ütüleyen laf kalabalığı. hiçbir önem arz etmeyen detayları heyecanla anlatma çabası ile kanalı değiştirmek için sebep oluşturmasa da rahatsızlık veriyor diyelim.
 • kendisine söz verildiği takdirde bir çırpıda bütün haberleri kendi sunmaya çalışan cevval muhabir. genellikle taksim meydanında elinde gitarımsı termometre ile hava ile ilgili genel bilgi vermekle yükümlü sanırım. ama istekli, ama belli ki işini seviyor, termometredeki kırmızı çizgiyi bize göstermek için elinden geleni yapıyor.

  spiker: fatih, taksimde yılbaşı kutlamaları iptal edilmiş, konuyla ilgili detayları alabilir miyiz?
  fatih portakal: evet, taksimde kutlamalar gazze saldırısı dolayısıyla iptal edilmiştir. gördüğünüz gibi taksim yılbaşı için süslenmişti, şuraya, tam şuraya büyük bir platform kurulacaktı ancak istanbuldaki tüm belediyeler etkinlikleri iptal etti.
  hazır taksimdeyken soğuk havayı soluyor iken hava durumundan da bahsedelim, gördüğünüz termometre 1 dereceyi gösteriyor...
  trafiğe gelince şu an akşam saati olduğundan taksim döner kavşağı yoğun, ama yine de kar yağışı sebebi ile daha az araç trafiğe çıkmış ....
 • haberini yaptığı olayı uzaktan yakından çağrıştırabilecek herhangi bir "şey"i yahut mekânı ardına alıp sonra işaret etmek mecburiyetinin olmadığını birileri ona söylemeli.

  "birand tam arkamda gördüğünüz yer başbakan erdoğan'ın ananı da al git dediği çiftçinin anasının ayakkabısını satın aldığı dükkan . evet birand. şimdi bu kunduracı arkadaşıma soruyorum ben..."
 • ellerini kollarını sürekli hareket ettirerek ekranı dolduran ve anlatımı son derece dağınık olan muhabir. fakat kendisi, kanal d ana haber bülteni'nde göründüğü anda elimdeki işi bırakıp, koşarak onu izlemeye gitmek gibi bir alışkanlık oluşturdu bende. günün neşesi, en ciddi haberi bile gülümseyerek izlememe sebep olan insan.
  kuzey ırak'a yapılan hava harekatı sırasında sınırda bir yerden bildirmesi gerekiyordu. tabi, kanal d habercilik gösterisi nedeniyle aynı anda başka yerden bildirmekle görevli muhabirlerle birlikte ekran dörde bölünüp, hepsi aynı anda gösteriliyordu. o sırada konuşma falan yok, sadece mehmet ali birand, "şu şuradan, bu buradan bildirecek" diyor. ekrandaki üç muhabir sabit, gülümseyerek kameraya bakıyor, biraz sonra anlatacaklarını kafasında ölçüp biçiyor. peki fatih portakal ne yapıyor? duramıyor, el kol yine bir tarafta, bir sağa bir sola hareket ediyor.
 • haberi verirken insana adeta yaşatan muhabir. bugünkü canlı yayın bağlantısından;

  --- spoiler ---

  ''...polisli köpekler de burada birand.''

  --- spoiler ---

  köpekli polisler diyecekti herhalde *
 • kötü televizyon haberciliğinin parlak yıldızı. bağırıyor, elini kolunu sallıyor, devrik cümleler kuruyor, diyeceğini karıştırıyor, gereksiz tansiyon yapıyor. işin komik yanı bunların tümünü yaparken de, sanki çok usta bir muhabirmiş gibi davranıyor. git hilmi hacaloğlu'nun izle bakayım, ya da özgür buzbaşı seyret, canlı yayın haberciliğini kap biraz.