şükela:  tümü | bugün
  • şartlar o kadar farklı ki...

(bkz: elma vs armut)

ohaa başlık başa kalmış. üstte bi sürü entry vaardı oysa...
  • birisi dönemin en güçlü devletini yönetirken diğeri dönemin güçlü devletlerinin ülkesinin ırzına geçmesine engel olmuştur. suçlu arıyorsanız ülkeyi zayıflatan fatihin torunlarına bakınız.
  • birisi istanbul'u alırken, ötekisi istanbul'u vermemiştir.
  • birisi islam aleminin gönlünü de fethederken diğeri bir avuç modern, aydıncık, laikçi yobaz bırakmıştır.
  • biri grekleri bundan 600 yıl önce evlerinden etmiştir diğeri 80 yıl önce.
  • (bkz: ayasofya)
  • ilki zamanında şampiyonluk mücadelesi veren ekibini başarılı şekilde şampiyon yaparken bir diğeri aynı ekibi küme düşme mücadelesi verdiği sırada tekrar ligde kalmasını sağlamış takımın ismini değiştirip tekrar yarışın içine sokmaya çalışmıştır.
  • hah, kılık kıyafetle de yapıldı bu kıyaslama, tam oldu şimdi.

biri ordusunu bizzat yönetmiş bir meclis başkanıdır, diğeri ordusunu bizzat yönetmiş bir padişahtır.

biri bilime ve sanata önem verem ilerici bir devlet adamıdır; diğeri de bilime ve sanata önem veren ilerici bir devlet adamıdır.

tarih bilincini "fatih sultan mehmet vs mustafa kemal atatürk" gibi mukayeselerin üzerine kurmak ya fanatizmle ya da tarihin ne olduğundan büsbütün habersiz olmakla mümkün. elini vicdanına koy seç, hangisi?
  • ikisi de yaşarlarken feodal unsurar` :ağa`` :şeyh` tarafından "gavur" diye anılmışlardır, bunun nedeni her ikisinin de devrimci liderler olmalarıdır. feodal egemenler devrimcileri sevmez. sonrasında fatih, sadece kendi ülkesini değil tüm dünyayı değiştirecek ölçüde başarılı oldu. yepyeni bir ekonomik-sosyal yapı kuruldu. bu yapı kendi yobazını yarattı ki zaten yaratmaması beklenmiyordu. her ekonomik-sosyal yapının kendi muhafazakar grubu da vardır. bu yobazlar için fatih kurucu ataydı. dolayısıyla artık yeni tür yobazlar fatih'e sövmeyi bırakmışlardı.

çok çok sonraysa düşman,` :kapitalist batı` fatih'in kurduğu bu sistemi zor gücüyle yıktı. mustafa kemal'se (bu arada atatürk gibi olağanüstü iddialı bir adı benimsemiş olması en hafif ifadeyle komiktir) bu yıkıntının parçalarından bir ulus-devlet inşaa etti ki iki iki dört bir gerekliliktir. fatih döneminden bakiye yobazlar bu sefer atatürk'e sövmeye başladılar. akabinde kemalist rejim bunların anasını belledi ki hem de nasıl!` :swh` devrimci bir önderin feodal organizasyonları güzel güzel konuşmayı, anlaşmayı hiç düşünmeden doğrudan imhaya girişmesi de iki iki dört bir gerekliliktir.

ezcümle birbirlerinin alt-üst vrsiyonları olan iki türk devlet adamının karşılaştırılması olayı.
  • biri istanbul'u fethederek, biri de sakarya savaşıyla truva'lı hector'un intikamını aldıklarını beyan etmişlerdir.

afet inan bu konu hakkında şöyle söyler, "atatürk osmanlı devleti'nin yükseliş devri için, hayranlık ve muhabbet beslemiştir. onun için fatih sadece bir türk büyüğü değil, cihan tarihinde de en büyük adamdir."

yine atatürk, kendisinin fatih'ten büyük olduğunu söyleyenlere şunu söylemiştir,
    " ben fatih'ten büyük olabilir miyim? çok kereler fatih'in karşısında kaldığı meseleleri düşündüğüm zaman ben de aynı hal çarelerine varmışımdır. yalnız, fatih benim karşısında kaldığım meseleleri nasıl hallederdi? bunu çok merak ederim. o büyük bir adamdir, büyük. fatih'in devrinde yaşasaydim memnuniyetle oyumu ona verir ve onu cumhurbaşkani seçerdim."