şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mehmed bir cihan fatihi isimli yeni dizinin fragmanında fatih'i canlandıran kenan imirzalıoğlu'nun sarfettiği repliktir. "sultan olamazsın dediler, oldum". diyor kendisi tam olarak replikte. mevzu bahis söz, 51. saniyede geçiyor. https://youtu.be/unqmpf4clv4

    kim nerde demiş bunu çok merak ettim. sadece çandarlı'nın deme ihtimali var ancak kendisi çocuk yaşta bir şehzade, çandarlı sadrazam. o dönem vefat etmemiş ağabeyi alaadin çelebi birinci iktidar adayı sonra alaaddin ölüp babası depresyona girip tahtı mehmet'e bırakıyor ve bu süreçte de çandarlı bir dizi oyun yaparak babası murat'ın tahta gelişini sağlıyor. bu olaylardan sonra fatih, çandarlı'ya feci bir kin besliyor, istanbul'un fethinden sonra da kendisini astırıyor malum. yani ortada çandarlı halil paşa'nın gelip 2. mehmet'e "sen olm var ya sultan olamazsın ;)" diyeceği bir durum yok. kaldı ki anakronizm'dir bunun adı. günümüz ağzıyla geçmişteki olayları dillendirmek son derece absürttür.

    ayrıca kenan imirzalıoğlu, fatih'i canlandırmak için gram çaba göstermemiş. sanki yeni bir karakter değil de ezel bayraktar konuşuyor gibi. rahmetli tuncel kurtiz yaşasa akşemsettin de o olurdu. "yeğennnnn mesele istanbul'u almak değil mes'eleeee istanbul'da kalmakkkk" falan derdi, fatih de akşemsettin'e dayı derdi. ulubatlı hasan barış falay a.k.a. kerpeten ali olur, çandarlı halil paşa da yiğit özşener olurdu. mis gibi intikam almalı taht hikâyesi izlerdik.
  • akıllara muhtar bile olamaz sözlerini getirmiştir. belki de darbeci cehape zihniyeti kurmuştur fatih sultan mehmet’e bu cümleyi.
  • herhalde yaştan dolayı,önce askerliğini yapsın dur hele.