şükela:  tümü | bugün
 • türk tarihinin en bilge yöneticisidirler zat-ı âlîleri.
 • evet, papa ve neredeyse tüm avrupa da aynı fikirde olmalı ki " la grande aquila e morte" diye çanlar çalınıp kutlamalar yapıldığı söylenir.

  ilber ortaylı'ya göre, avrupa'da bile bir benzeri olmayan entelektüel bir mareşal ve bir rönesans adamıdır.
 • dedi; hayattaki tek başarısı eşli ihalede 8 deyip 9 alan adam.

  arkadaş ne çok seviyorsunuz kendinizi, kendi geçmişinizi, vs. itin götüne sokmayı. daha dilini adam gibi yazamayan insan gelmiş burada fatih sultan mehmed'i eleştiriyor.
 • italya'ya vizesiz giremezken adam dan dun girdi sen neden bahsediyorsun değişik der kaçarım.
 • balon'u unutmuşsun kardeş.
 • çok değil fatih sultan mehmet üç beş yıl daha yaşasaydı doğu roma'nın akıbeti neyse aynısı vatikan'ın da başına gelecekti.

  durum buyken fatih sultan mehmet'in başarısız olduğu konusunda emin misin?
 • onun yaşındayken sen neler yapıyordun bir anlatsana hele delikanlı ?? 21 yaşında fethetti malum. 4 bucuk ayda rumeli hisarını yaptırmak, şahi toplarını döktürmek, gemileri karadan yürütmek vs vs. askeri kısmını geçtim bunlar irade isteyen şeyler. sen 21 yaşında hangi ideallerinin peşindeydin ve bunları gerçekleştirmek için ne yaptın? internet ne güzel ortam ya. istediğini boklayabiliyorsun amk
 • abartılan kanuni'dir.

  fatih sultan mehmet osmanlı'nın askeri anlamda en iyi padişahlarından biridir diyebiliriz. askeri okumayı civilization ve age of empires oynayarak düşünen kafayla anlaman mümkün değil.

  pontus rum imparatorluğu ve otranto kalesi başarısı bile ayrı bir takdir sebebidir.çağ açıp çağ kapama muhabbeti doğuda bu şekilde kabul edilir. batılı ülkeler coğrafi keşifler olarak ele alır. e heriflerin kalkıp fatih bizi çatara patara kütere gümletti, oynat bakalım diyecek hali yok.
 • bizim hala daha hümanistçe rererö ettiğimiz kardeş katli yasası bile ne kadar büyük bir lider olduğunun kanıtıdır. türk töresinde devletten daha güçlü bir bağ olmadığı, olamayacağı gerçeğini kanunlaştırmıştır.
  1453'ten, ekber erşed saçmalığına geçtimiz zamana kadar devlet her daim ilerlemiş, büyümüş, geniş topraklara ve dünya milletlerine hükmetmiştir.
  ekber erşed dalkavukluğu geldiğinden kısa bir süre sonra ise seviyesiz herifler tahta çıkıp, yüce devleti madara etmiştir.

  onbinlerce türk'ün kanını dökecek taht savaşlarındansa, 3-5 tane şehzadenin ölmesinin daha doğru olacağını söylemiştir.

  not: fethettiği topraklar, karısı yaptığı krallar, eğitim ve teknolojik anlamdaki ilerlemeler, entelektüel birikim, kızılelma, roma'nı fethi gibi olguları yazmaya ise ne sözlük serverları, ne diğer serverlar yeter!