şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir tarafta galatasaray'ın sembol ismi, yalnızca teknik direktörler arasından değil tüm camia içindeki galatasaray tarihindeki en başarılı isim fatih terim. galatasaray dışında pek kayda değer başarısı bulunmasa da milan ve fiorentina gibi takımları çalıştıran sinyor terim en kariyerli teknik adam konumunda olmakla birlikte isminin galatasaray ile yan yana gelmesi bile yeterlidir rakip taraftarı korkutmaya.
  benimsediği futbol anlayışı: mücadele ve fiziksel temasın bol olduğu hücumu düşünen kaos futbolu (taktik maktik yok bam bam bam).

  diğer tarafta milli takım ve trabzon'da yaptığı muhteşem işlere karşılık ilerleyen yaşına rağmen ilk şampiyonluğunu 2016 yılında yaşayan şenol güneş. tabi ki bunda gerçek anlamda büyük bir takımın başına ilk kez geçmesinin de payı büyük. beşiktaş camiası ve taraftarı ile muhteşem kan bağı oluşturan şenol güneş belki de beşiktaşa tarihinin en başarılı dönemini yaşatmaktadır. sadece teknik direktör değil felsefi yönü de bulunan şenol güneş maç sonrası yaptığı derin ve düşündürücü tespitleriyle rakip taraftarın dehşete düşmesine sebep olabilir.
  benimsediği futbol anlayışı: göze hoş gelen yüksek tempolu hücum anlayışı.

  ve son olarak fenerbahçe'nin efsane futbolcusu dönemin gol kralı aykut kocaman. fenerbahçe'de 2. dönemini yaşayan aykut kocaman avrupada fenebahçe tarihinin en büyük başarılarına imza atmış olsa da 3 senede kazandığı tek şampiyonluk ile aynı başarıyı ligde gösterememiştir. defansif anlayışın ön planda olduğu futbol ile taraftarı ikiye bölmüş olsa da son haftalardaki çıkışı ve derbi performansıyla rakiplerine fenrbahçenin de yarışın için de olduğunu gösterip panik içinde olmalarını sağlamıştır.
  benimsediği futbol anlayışı : çift ön liberoyla başlayarak defansı ön planda tutar. takımında messi bile olsa savunmaya yardım etmediği gerekçesiyle yedek oturtabilir. dikine futbolun bir saçmalık olduğunu düşünür ve futbolcularından sürekli yan pas vermelerini isteyerek sisteme olan tüm nefretini kusar ( bu yönüyle bir devrimcidir).
 • takımları ve hocaları tanımayan (misal) bir ingiliz üçünün de takımlarını izlese, daha sonra sadece şenol güneş takımını tekrar izlemek isteyecektir.

  çağın gerektirdiği futbol anlayışını uygulayan hoca şenol güneştir.
 • fatih terim ve aykut kocaman kulüplerinin efsaneleridir.

  şenol güneş ise trabzonspor'un efsanesidir.

  başarılarını becerilerini tabii ki ayrı tutuyorum. şenol güneş bence hepsinden iyi hocadır ama geçmişlerine bakarsak durum böyle.
 • önce başlıktan aykut kocaman'ı çıkar öyle tartışalım.
 • şenol güneş beşiktaş’a 3. şampiyonluğunu yaşatırsa beşiktaş tarihindeki uefa kupasında gelinen en ileri nokta, üst üste elde edilen şampiyonluk gibi 2 büyük rekoru egale edecektir.

  şampiyonlar ligi gruplarından çıkma başarısıyla zaten adını beşiktaş tarihine yazdıran şenol güneş, üst üste 3 şampiyonluğu da bunlara eklerse beşiktaş tarihindeki en önemli başarılardan 3’ünü ya egale etmiş ya da gerçekleştirmiş olacaktır.

  kısacası beşiktaş’ın efsanesi olacaktır.

  gordon milne beşiktaş’ta futbol oynayıp beşiktaş teknik direktörü olduğu için değil, beşiktaş’a yaşattığı ilkler nedeniyle efsane olmuştur.

  efsane olmanın ön koşulu bir takımın alt yapısından yetişmek değildir, özellikle teknik adamlıkta.

  real madrid’de teknik adamlık yapmış efsanelerden bir tek zidane mı efsane sayılıyor anasını satayım ?

  versusa dönecek olursam ben bir beşiktaş taraftarı olarak şenol güneş’in oynattığı futboldan da duruşundan da çok memnunum. fatih terim takımının başına geçsin mi sorusunun sonunu bile dinlemem. bu sorunun cevabı benim için net şekilde şenol güneş’tir. ama fatih terim diyene de saygı duyar, hak veririm. yanlız aykut kocaman diyen adam dediğine kendisi bile inanmıyordur.
 • aykut teknik direktör falan değil öncelikle, aziz'in destekleriyle işte bugünlere geldi.

  diğer şartlarda aykut amatör lig takımı bile çalıştıramaz, bırak fener'i. bu sene yine hakemlerle desteklerle geldiği nokta dudak uçuklatıcı.
 • verim
  güneş: 9
  terim: 7
  kocaman: 4

  sistem
  güneş: 9
  terim: 6
  kocaman: 7

  hücum
  güneş: 9
  terim: 8
  kocaman: 4

  savunma
  güneş: 7
  terim: 5
  kocaman: 8

  şans
  güneş: 6
  terim: 9
  kocaman: 7

  ortalama
  güneş: 8
  terim: 7
  kocaman: 6

  verim: futbolculardan alınabilen verim
  sistem: belli bir sistemi oturtabilme
  hücum: hücum anlayışı
  savunma: savunma anlayışı
  şans: şans faktörü
  ortalama: beş kategorideki on üzerinden ortalamaları
 • şenol aykut'tan tokat yemeye aykut da terim'den sopa yemeye alışıktır.
 • şenol güneş euro, fatih terim dolar gibidir. euro daima yükselir fakat sürekli konuşulan dolar olur. aykut kocaman tl gibidir eskiye baktığında 6-0 görürsünüz ileriye baktığınızda çift stoper.
 • aykut kocaman'ın yer almaması gereken kategori