şükela:  tümü | bugün soru sor
 • normal şartlarda, hastayı görmeden bir şey söylemek doğru olmaz. ancak halihazırdaki belirtilerin, özellikle psikozların eşlik edebildiği manik depresyon, borderline gibi nevrotik rahatsızlıkların yanında, tamamen psikotik saydığımız şizofreni ya da şizoafektif tablolardan mutlaka birisine sığdığını biliyoruz. kesin tanısını koymamakla birlikte, birtakım hezeyanlar, büyüklenme sanıları, paranoyak düşünceler ve muhtemelen delüzyonlar yaşadığını tahmin etmek güç değil. birçok şizofreni ve manik depresif hastanın, içerisinde bulunduğu tablonun ağırlığına rağmen, çevresinde, nevrotik düzeyde bağlanma yaşayan kişileri etkilediği, organize edebildiği psikoloji tarihini bilenlerin malumudur. birçok sahte peygamberin, çevresindekilere aynı çemberi kurduğuna dair de sayısız örnek vardır.
  bu bağlamda, tezcan’ın paylaşımlarından anladığımız kadarıyla ağır bir ruhsal sorunu olduğu kesindir. mahkemenin çocuğunu tezcan’dan uzak tutması, hatta karısına belli bir mesafeye kadar yaklaşmama maddesi koyması, şahsın ruh sağlığının insan sağlığı açısından tehlikeli boyutlarda olduğunun da işaretidir.
  daha da önemlisi, bu tip hastaların en önemli özellikleri, çok büyük problemlerini çok kişisel sorunlarını çözmek üzere dile getirmesidir. mesela annesi tarafından başarıları takdir edilmeyen birinin bu açığı ödünleme çabasıdır. tezcan’ın davranışlarını patolojik tabloya göre inceleyenler yukarıdaki bilgileri daha kolay örtüştürecektir. bu da olmasa, tezcan’ın tepe yapmak üzere olan ruhsal rahatsızlıkları ya da tepkileri bir süre sonra takipçilerini de akıl hastası olduğuna ikna edecek düzeyde olacaktır.
 • akıl sağlığı yerinde olan fakat siyasi düşünceleri farklı olduğu için sürekli solcu kesim tarafından negatif kategoriye sokulmaya çalışılan bir gazetecidir. çocuğunun kendisine verilmemesinin sebebi kendi psikolojisiyle ilgili değil türkiyedeki eski kanunlardan kaynaklanmaktadır. kendisi bu kanunların birçok aile arasındaki cinayete ve sorunlara gebe olduğunu dile getirmektedir.

  "kendisinden farklı siyasi görüşe sahip olmasından dolayı karşısındaki insana saldırmak amacıyla türlü çabalar sarf eden ergene konulacak psikolojik tanı" haydi gelin bu başlığa
 • (bkz: o.ç)
  okült çomarlık
 • (bkz: kıl dönmesi)