şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birinin artık kral çıplak demesi gerekiyor. hocalarınız övdükçe övünce iyice havalara girdiniz. kimsenin sorduğu yok bu adam bu kadar övülecek ne yapmış diye. dil öğrenmeyle büyük devlet adamı olunmaz, tercüman olunur.

  fatih bugün sıkıntısını çektiğimiz bütün dertlerin mucididir. onun kurduğu ekonomik sistem olmasa bugün türk toplumu insani açıdan çok daha gelişmiş bir toplum olurdu. fatih, çomarizmi icat eden kişidir. bir devlet adamı düşünün ki miras hakkını vatandaşın elinden alıyor, ihracatı yasaklayıp ithalatı serbest bırakıyor, tekkelerden başka hiç bir sivil kuruma gelişme hakkı tanımıyor. fatih'in kurduğu sistemde şirket kurup marka yaratamazsınız ama tekke kurup en değerli toprakları parsel parsel kapatabilirsiniz.

  fatih'in arkasında bıraktığı türkiye deli gibi kara savaşlarına giren fetih sarmalına boğulmuş bir ülkeydi. miras bırakılamayan, şahsi mülk edinilemeyen, ihracatın yasak olduğu toplumun coğrafi keşifleri gerçekleştirmesi imkansızdı. dolayısıyla askeri ufku gözüyle gördüğü iki karışlık avrupa'nın ötesine geçememiştir.

  elalem makronezyaları mikronezyaları keşfederken türkiye deli dana gibi gidip gidip kafayı viyana surlarına niye vurdu diye merak ediyorsanız cevabı fatih kanunnamesi'nde arayın.

  selam ve dua ile...
 • kanuni abartılmış bir balondur ama fatih dahi bir mareşal ve eğitimli dümya'ya açık bir liderdi.
 • ilginç biçimde hiç ses getirmeyen bir yazı oldu. bunun nedeni fatih'in dayattığı kültürün hala ruhumuzu kontrol ediyor oluşu aslında.

  normalde madde madde merak edilip sorgulanması gereken bir iddia. miras hakkı nasıl kaldırıldı, topraksal mülkiyet tamam da taşınır mallar üzerindeki rejim neydi, ihracatın yasak olduğunu ilk senden duyduk kaynağın var mı vs gibi sorular sorulması gerekirdi.

  anlaşılan o ki kimse osmanlı'da şirket denen neden kurumun hiç görülmediğini merak etmiyor.
 • küçük beyliği imparatorluk düz nine geçiren düzenlemeler yapmayı, pek çok zafer kazanmayı, bütün bunların yanında pek çok dil bilen, bilim ve sanatla ilgilenen bir entellektüel olmayı her hükümdarın yaptığı standart işler sayan birinin edebileceği laf.
  adam bir sistem kurmuş, koca devlet başına mustafa ve ibrahim gibi kendini idareden aciz deliler veya 4 mehmet gibi 7 yaşında bir çocuk bile geçse saat gibi işlemiş.
 • osmanlı'da ihracatın yasak olması içerideki talebin karşılanmasına ve insanların ihtiyaçlar konusunda kıtlık yaşamamasına yöneliktir.
  yani osmanlı nın temel ekonomik ilkesi halkın ve askerin kıtlık yaşamamasına yöneliktir.

  https://www.otuken.com.tr/…unda-devlet-ve-ekonomi-1

  şeri ve örfi koca bir osmanlı külliyatı karşısında mülkiyet yoktu demek nasıl bir mantık?
  bugün anayasamızda kamulaştırma, kanunlarda el atma var diye bu ülkede mülkiyet hakkı olmadığı anlamına mı gelir?
  (bkz: #34060234)
 • bir delille bin alimi ikna edersiniz ama bin delille bir cahili edemezsiniz.

  deli saçmasıymış. deli saçması olan kısmı herhalde bireysel toprak mülkiyetinin olmadığı iddiam değil. gene toprak mülkiyeti olmadığı için bu engeli aşmak uğruna toprağın tekkeler ve zaviyelere vakfedildiği hepinizin bildiği bir gerçek olduğunu ümit ediyorum.

  ihracat yasağına biri deli saçması diyorken öbürü iç talebin karşılanması argümanını sunmuş. şimdi bu konuda kaynak isteyenler mustafa akdağ'ın `celali isyanları anadolu halkının dirlik düzenlik kavgası` kitabına bakabilir.

  ben zaten fatih, sırf ibnelik olsun diye ihracatı yasakladı demedim. illa ki kendine göre bir nedeni vardır. bu konuya yıllar önce sözlükte değindim zaten. o zaman da olumlu olumsuz hiç bir tepki gelmemişti. bazen elime bir odun alıp alayınıza girişme isteğine kapılıyorum. biraz okuyun lan!

  (bkz: #23174593)

  böyle bir nedenle ihracatı yasaklamak tek bir varsayıma dayanıyor o da nüfusun yıllar içinde artmayacağı kabulüdür. ki fatih'in mimarı olduğu ekonomik sistemde bu varsayımın izlerini her yerde görebiliriz.

  gelelim miras konusuna. deli saçması mı bu şimdi? bunun için kaynak mı vermem gerekiyor? buna kaynak istemek için müsadere denen şeyi hiç duymadığınızı kabul etmem gerek. o kadar düşük bir entellektüel seviyeye hitap edemiyorum. misak-ı milli sınırlarında onu yapabilen bir tek reis var.

  bunun dışında ilk giriyi özensiz yazdığımı kabul ediyorum. zaten kimsenin okumayacağı okusa da anlamayacağı şeyler için bir de özenecek miydim yani?

  orada fatih'in yasakladığı başka temel ekonomik unsurları es geçtim. misal fatih kar kavramını da tamamen değil ama kısmen yasaklamıştır.

  (bkz: narh)

  osmanlı pazarlarında belirli bir mal sadece devletin belirlediği fiyat üstünden satılabilirdi. bunun da pek çok girişimciyi daha baştan örseleyip ne yapsa daha fazla kazanamayacağı bir malın üretim verimliliğiyle uğraşmaktan baştan vazgeçirmiştir.

  gene başka bir sakatlık da fatih kanunnamesi'yle osmanlı pazarlarının rekabete kapatılmasıdır. gedik sözünün bütün anlamlarını bildiğinize emin misiniz? o buraların gediklisidir deyiminin tarihsel kökeniyle ilgili bir malumatınız var mı? benim yazdıklarıma deli saçması diyecek adamın bunlarla ilgili iki kelam edebiliyor olmasını beklerim.

  osmanlı çarşılarında yeni dükkan açmak da yasaktır. narh uygulamasının mantıksal bir sonucudur bu. fiyatlar sabit olacaksa rekabet de sabit olmalı değil mi? sorun şurada ki belki fiyatları rekabeti sabit tutabilirsiniz ama nüfusu tutamazsınız. bu sistemin ayakta durması için nüfus artışının sıfır olması gerekiyor. tabi bu mantıksal sonuca varılmaya çabalanmadı değil. albert hourani arap halkları tarihi adlı kitabında ve pek çok yerde osmanlı nüfusunun fatih sultan mehmet'ten sonraki dönemde artışta yavaşlama eğilimine girdiğini rakamlarıyla iletir. ancak dünya osmanlı imparatorluğu'ndan ibaret değildir ve dış dünyadaki artış bir kaç yüzyıl sonra cephede asker sayısı olarak geri dönmüştür.

  işte bu daha en baştan öngörülebilecek bir sakatlık olmasına rağmen 7 dil bilen padişahça öngörülememiştir. bu yazı daha bir sürü rakam ve bilgiyle desteklenebilir ama gerek var mı bilmiyorum.
 • (bkz: doktor kendi haline bırakın dedi)

  cahille girme münakaşaya. ya sinirini zıplatır tavana ya da yazık olur adabına.

  -mevlana
 • diplomasi bilgisi işgalden ibaretti ve onun döneminde fazlaca güçlenen yeniçeri ağaları, yavuz sultan selim’den itibaren tahta kimin geçeceğine karar vermeye başladılar. bu da osmanlı’nın sürekli savaşmasına neden oldu, savaşları kazansa bile osmanlı nüfus olarak geride kaldı. kardeş katline hiç girmedim bile.

  bence haklı bir iddia.
 • kendisi çok iyi asker midir denilirse eh hadi tartışalım onu da padisahlik sırf askeri beceri ile ölçülmesi yanlış bir durum adam yunanca,arapça biliyor ,egenin deniz tabanının haritasını yaptırmış,ombudsmanlık kurumunu dünyada ilkkez ihdas etmiş,kütüphanesinden bulunan en eski ilyada'lardan biri çıkmış ilkkez altın sille onun döneminde basılmış bir insandan bahsediyoruz.fatih entelektüel açıdan ve devlet yönetimindeki zekası bakımından tartışmasız en büyük padisahtir.askeri yönden bir timur,cengiz değildir bence de ama ıstanbulu elinde bulundurmakla kazandığı unvanı göçebe bir atbeyi olmaya tercih etmiş olmasından mütevellit atlı süvari yerine mecburen kara gücüne ehemmiyet vermek zorundadır bu yüzden ordunun manevra kabiliyeti azalır bu da türklerin savaş başarısının en önemli etkenidir tüm bu sebeplerle askeri yönden bir cengiz olamasa da kitap okumayı ahmaklik addeden cengiz handan milyon kat entelektüeldir