• - fatih kim lan?
    (bkz: ikinci mehmet)
  • - sıradaki..
  • -ben karşının padişahıyım lan, burda ne işim var?
  • avrupa, avrupa duy sesimizi
    iste bu turklerin ayak sesleri
  • selcuk erdemi getirin
  • - annemi arayıp haber vereyim.
  • savaş sonunda fatih, beyaz atına binmiş, ordusunun önünde, yanında hocaları bulunduğu halde istanbul’a ilk defa girerken, şehir halkı heyecanla türk ordusunu karşılamaktadır. ak sakalı ve ağır duruşuyla akşemsettin’i padişah sanarak ellerindeki çiçek demetlerini ona vermeye çalışan şehir halkına göz ucuyla fatih sultan mehmed’i göstererek ; ‘sultan mehmed odur, çiçekleri ona veriniz’ demek istiyordu. fatih de akşemsettin ‘i göstererek; ’gidiniz gene ona veriniz.. sultan mehmed benim ama o benim hocamdır’ dedi.
    fatih, şehre girince doğruca ayasofya’nın önüne gelir. burada büyük rütbeli papazlar, kesisler ve halk padişahın atının ayaklarına ağlayarak kapanırlar. o zamanlarda bir hükümdar, bir şehri zapdettiği zaman yağma ederdi. bizanslılar da bunu bekliyorlardı fakat büyük türk sultanı bu yerlerde sürünen bizanslılara şu şahane sözleri söylemiştir: ‘kalkınız ve müsterih olunuz. ben sultan mehmed; hepinize söylüyorum ki, bu andan itibaren ne hürriyetleriniz, ne de hayatlarınız hakkında gazap-ı şahanemden korkmayınız. kimsenin malı yağma edilmeyecektir. kimseye zulüm yapılmayacaktır. hiç kimse dini inanışlarından dolayı cezalandırılmayacaktır.’ bu şahane müsamaha rumları şaşırttı. bu ne büyük kumandandı! bu ne inanılmaz sözlerdi!
    www.fatih-bld.gov.tr/fatih.htm
  • -köprü mü, tüp geçit mi? bence köprü..
  • - buralari bozmayin belki ilerde film falan cekerler surlarda.
  • - o degil de, ben bu karadan gemi yurutme isini cok sevdim. tez gemiler trabzon'a yurutule..
hesabın var mı? giriş yap