şükela:  tümü | bugün
 • kardeşler hakkında belli durumları aydınlatan kısacık bir thread için bkz:
  https://twitter.com/…tatus/1192422616801464320?s=20
 • bu vakka toplumun yoksul denilen kesiminin geçinmek için borca girdiğini, durumun artık yürümediğini ve intihar evresine geçtiklerini gösteriyor. merak ediyorum bu insanların intiharını kaç haber bülteni verdi. yayınladıkları geri zekalıca haberlerin arasına girecek kadar eğlenceli bir haber değil. ne devletin ne de millet olamamış toplum denen ve kendi derdine düşmüş insan kümesinin umrunda.
  edit:imla
 • kabullenilebilir gibi değil bu olay. hiçbir insan bunu yapmaya sürüklenmemeli. ama.. bu 4 insana hayatın yükü ağır gelmiş çok. öyle ya da böyle sorunlar yaşamışlar ve kendi iradeleriyle bir karar alıp uygulamışlar. peki bu dört kardeşin derdinden daha büyük dertlere sahip insan yok mu? çözüm çıkış yolu kendine kıymak mı? afrikada yaşamayı herkesten fazla istediği halde açlıktan kendi iradesi dışında ölen yok mu? yaşamak istediği halde sokakta donarak ölen? bunlara daha fazla entry girilmesi gerekir bence bu konudan
 • üzerinden prim yapamayacağı için muhalefet partisinin gündemine almayacağı vatandaşlar.
 • intiharlar bulaşıcıdır dostum. halk bu tarz olaylara ilgi göstermiyorsa bunun yüksek ihtimalle en önemli sebebi korktuğumuz içindir.
  "futbol maçına bilmem kaç entry girilmiş" falan diye bir isyan var. o futbol maçları zaten gerçek dertlerimizden sıyrılabilmek, biraz olsun oyalanmamızı sağlayabilmek adına var. yoksa - bu şartlarda- yaşamak, görüldüğü gibi çok zor. bir şeylere tutunmalıyız. bir şekilde deşarj olabilmeli, kendimizi yaşadığımız hayatı anlamlı kılacak ve ifade edecek araçlara adamalıyız. eğer bunlardan hiç biri çare olamıyorsa yaşamak için, maalesef beyin böyle bir sonuca varıyor.

  kendilerine rahmet/ışık diliyorum, çok üzgünüm.
 • o evde ölenler 4 kardeş değil, insanlıktı. devlet büyüklerimiz kendi maaşlarına ne kadar zam alacağının, meclis lokantasında daha ucuz nasıl yemek yiyeceğinin derdinde. vatandaşın gıda ürünlerine yapılan zamlar umurlarında değil. suriyeliler sahillerde nargile tüttürürken bizim vatandaşımız gururundan yalnız başlarına bu hayattan vazgeçiyorlar. adamlar geldikleri günden beri çatır çatır çocuk yapıyorlar. bizlerse bu sefalet içerisinde bir de çocuğumuzu rezil etmeyelim diye çocuk yapmaya korkuyoruz. elin savaştan kaçan mültecilerine sahip çıktığınız kadar sahip çıkmadınız kendi ülkenizin garibanlarına. yatacak yeriniz yok!
 • ah bu katı, kaskatı beden bir dağılsa,
  eriyip gitse bir çiy tanesinde sabahın!
  ya da tanrı yasak etmemiş olsa
  kendi kendini öldürmesini insanın!
  tanrım! ulu tanrım! ne bunltıcı, ne berbat,
  ne tatsız, ne boş geliyor bu dünya bana!
  ah ne iğrenç, ne iğrenç! bakımsız bir bahçe ki
  azgın bitkileri tohuma kaçmış,
  pis, kaba ne varsa tabiatta sarmış içini. (bkz: shakespeare)
 • maddi olarak dayanılmaz noktaya gelmek, sosyal hayatta, iliskilerde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle 4 kardesin birarada yasaması ve bu durumdan cıkacak, kurtulacak ümidin kalmamıs olması.

  bu noktada yapilacak en dogru cozum nedir?

  1. muhtarlık sisteminin gelistirilmesi
  2. ılce belediyesinin muhtarla ortak hareket ederek bir mahalle iletisim noktası kurması. burada muhtar, belediyenin bir iletisim memurunun calısmasi.
  3. detaylı bir mahalle vatandaş envanteri yapılması. konut taramasının ardından, hangi konutda kac kisi yasiyor, yas, meslek, engelli durumları. maddi durumları. her seyin izlenebilecegi bir program ile mahalle mevcut durumunun tespiti.
  4. yukardaki envanter sonrasında, belediye sosyal destek mudurlugunun mahallelerde destek hizmetini dogru, yerinde surdurmesi
  5. valilik, emniyet, belediye, muhtar koordinasyonun guclendirilmesi, vatandaslara dogru hizmetin goturulmesinin saglanması
  6. mahalle esnafı, aile saglıgı merkezi, muhtarla ortak mahalle destek calısmasi icin zemin hazırlanması. mahalle meclislerinin kurulması.
 • bir çok konu tartışılmış ama siyanüre nasıl ulaşılmış? gerçekten var mı?
  allah rahmet eylesin.
 • bir tarafında hayaller diğer tarafında imkanlar olan bir makas düşünüyorum bazen. 4 kardeşi kesmiş..