şükela:  tümü | bugün
 • istanbul devlet tiyatrosunun 6 martta küçük sahnede prömiyer yapacak olan yeni oyunu. gösterim tarihleri 6-7-8-9-10 ve 11 mart.

  yazan : ali kemal güven
  yöneten : serkan salihoğlu
  oyuncular: özlem güveli , can şıkyıldız

  "şöhretli bir hollywood yıldızı olan fatima'nın eşyaları müzayedeye çıkarılmıştır. her bir eşya, onun önemli bir anısına tekabül etmektedir. kronolojik olmayan bu öyküde, fatima'nın kaba ve acımasız bir baba yüzünden intihar eden erkek kardeşini, türkiye'deki evinden kaçıp amerika'da aşık olmasını ve kaybedişini, şöhret basamaklarını tırmanmasını, piyasanın acımasız prodüktörlerinden birisi haline gelmesini, oğlunun yarattığı hayal kırıklığını ve yaşlanmaya başlamasını sinematografik bir kurguyla anlatır. aslında pırıltılar içinde görünen o şöhretin ardında saklanan acılar ve kayıplarla örülmüş bir kadının yaşamıdır anlatılan."

  şimdiden iyi seyiler
 • dot oyunlarındaki yönetmenliğini beğendiğim serkan salihoğlu'nun devlet tiyatrosu için oyun yönetmesine pek sevindim. umarım ali kemal güven'in metni hayal kırıklığı yaratmaz. prömiyeri 6 mart 2018 tarihinde küçük sahnede gerçekleşecek olan oyunun diğer gösterim tarihleri ise 7-8-9-10-11-13-14-15-16-17 ve 18 mart olarak belirlenmiş. keyifli seyirler!
 • izlenirken neresi flashback, neresi flashforward, hangisi güncel zaman patikası gibi sorulara yol açan oyun. sanırsın tarantino yazmış yönetmiş. özetle güzel oyundur, pişman olmazsınız, oyunculuklar güzel, duygular iyi yansıtılmış.

  ayrıca oyunu dt küçük sahnede izledik. google maps'e göre kapalı durumda, lakin henüz kapalı değil. birinin google maps'e henüz kapanmadığını bildirmesi gerekir sanırsam.
 • hikayesine bakmadan önce 'yedi kocalı hürmüz' benzeri bir oyun izleyeceğimi düşünmüştüm. devlet ve şehir tiyatrolarından bilet alırken hangi oyuna güzel bir açıdan yer bulursam alıyorum, amacım sezondaki bütün oyunları izleyebilmek çünkü. ki ikisinde de oyunculukların iyi olmadığı oyun çok nadir oluyor. hikayenin sarmadığı zamanlar olabiliyor yalnız. bu durumlarda da canlı izleme fikri her şeyin önüne geçiyor kafamda.

  --- spoiler ---

  fatima'nın erkekleri annelerini küçük yaşta kaybeden iki kardeşten erkek olanın babasının baskılarından dolayı intihar etmesi ve buna dayanamayan ablanın gemiyle amerika'ya kaçması üzerine bir oyun.

  amerika'da bir akrabasının oğluyla formalite evlilik yapıyor, aşık oluyor, yönetmen olmak için adeta sürünüyor ve bir gün zar zor birleştirebildiği görüntülerden oluşan filmiyle birilerinin dikkatini çekebiliyor.

  ''türkiye'de fatma olan ismine bir 'i' harfi ekleyerek yeni biri oluyor'' hayatı değişiyor.

  biz bunları ünlü yönetmen fatima'nın kişisel eşyalarından oluşan müzayedenin açılışıyla öğreniyoruz. fatima çıkıyor sahneye ve müzayededeki her bir parçanın hikayesini anımsıyor tek tek... biz de başından geçenleri görmüş oluyoruz.

  fatima'nın erkekleri derken; babası, kardeşi, sevgilisi, yakın erkek arkadaşı, eşi, doğduktan sonra ölen oğlu, birçok düşükten sonra doğmayı başarabilen tek oğlu aslan ve yönetmen olma serüveninde destek ya da köstek olan erkekler kastediliyor.

  --- spoiler ---

  küçük bir çiftlikte büyüyen ürkek bir kadının dönüşümünü çok iyi anlatmıştı hikaye. klişelerden ziyade canlı tutan diyaloglar vardı. iki kişinin bütün rolleri oynamasını da sevdim. özlem güveli çok iyiydi. daha önce canlı izlememiştim ama televizyonda gördüğümüz bir yüz. burnu estetikli olsa da iyi oyuncu. operasyon mimiklerini etkilememiş.

  can şıkyıldız kardeş, baba, sevgili vs herkesi oynayarak göz doldurdu. onu da takdir ediyorum.