şükela:  tümü | bugün
  • osmanlı tarihinin en güçlü padişahlarından yavuz sultan selim'in bir oğlu ve altı kızı olmuştu. fatma sultan'da bunlardan biridir. bu kızların (beyhan sultan, hafsa sultan, hatice sultan, fatma sultan, şah sultan ve hanım sultan) hepsi de uzun süre yaşamışlar ve çeşitli paşalarla evlendirilmişlerdir. ancak yavuz'un kızlarının bir kısmının evlilikleri yolunda gitmemiş, erkek kardeşleri süleyman kadar şanslı olamamışlardı. fatma sultan' da teke yani antalya sancakbeyi mustafa bey ile evliydi. ancak eşi onunla ilgilenmeyip, başkalarıyla düşüp kalkıyordu. fatma sultan'ın canına tak edince durumu bir mektupla babasına bildirdi. talihsiz sultan, mektubunda*; ''durumunun kafir elinde tutsak olmuş birisi gibi olduğunu, rahatının olmadığını'' söyledikten sonra ''öyle bir kişiye düştüm ki beni köpek yerine koymaz. devamlı olarak işi gücü oğlanlardır. kocamdan dolayı yüzüm bir saat gülmedi, dul kadın gibiyim. benim halim kalemle yazmakla anlatılmaz'' diyordu. ancak mektubu gönderdiği elmalı kadısı'nın katibi sultanın şikayetini yavuz sultan selim' e ulaştırmayıp geri getirdiği gibi mektubun kopyasını da mustafa bey'e vermişti. mustafa bey, kethüdası davud ve elmalı kadısı seyyid mahmud ile birlikte alemlerine devam ettiler. elmalı kadısı seyyid mahmud, sahtekar birisi olduğu için halk gelip durumu yavuz'un kızı fatma sultan'a şikayet etmişti. fatma sultan'ın duruma müdahalesi üzerine kadı seyyid mahmud, sultana düşman olmuş ve kocası ile arasını açmıştı.

    fatma sultan şikayet mektubunu padişaha ulaştıramayınca, kocasından kurtulmak için istanbul'a gitmeye karar verdi. bir yolunu bularak babasına durumunu bildirip, istanbul'a gelmek için izin istedi. mektubunda babasını çok özlediğini, istanbul'da olduktan sonra hiçbir şey istemediğini, her şeye razı olduğunu söylemekteydi. durumu haber alan yavuz, kızını mustafa bey'den ayırdı ve damadını cezalandırdı.

    sapık kocadan kurtulan fatma sultan, bir süre sonra kara ahmed paşa ile evlendirildi. 1552' de rüstem paşa'nın yerine veziriazam olan kara ahmed paşa temeşvar'ı zapt ermiş kıymetli bir devlet adamıydı. ancak o da hürrem sultan ile kızı mihrimah sultan'ın rüstem paşa'yı tekrar veziriazam yapmak için çevirdikleri entrikaların kurbanı oldu. 28 eylül 1555'de bir divan toplantısından sonra arz odası önünde idam edildi. talihsiz sultan sapık kocasından kurtulup, rahat yaşamaya alışmışken ikinci kocasını da kaybetmişti. kocasının öldürülmesinden sonra iyice yaşlanmış olan fatma sultan, hadım ibrahim paşa ile evlendirildi. bazı yazarlar fatma sultan ile hadım ibrahim paşa'nın ahiret kardeşliği yaptığını yazarlar. topkapı'da bir cami yaptırtan fatma sultan, bu evlilikten sonra fazla yaşamadı ve kısa bir süre sonra öldü.