şükela:  tümü | bugün
 • istanbul üniversitesi, kadin çalışmaları anabilim dalı öğretim üyesi.
 • istanbul universtesi siyasal bilgiler fakultesi ogretim uyesi, halil berktay'in eski esi, siyasi tarih, siyaset bilimi gibi derslerin sesi ince hocasi, pek narince, kibarca bayan.. kadin calismalari da mevcut ve derslerinde bilge karasu'dan oykuler anlatarak, bir eski zaman abdali orneklemeleri de vererek derslere renk katan kisilik.. ozellikle elle yapilan tirnak isareti'ni pek kullanir, yeni nesillere sevdirir.. e emine ile de konusmuslardi sanki diye hatirliyorum bi konferanslarda, toplantilarda yok yok konusmuslardi eminim..
 • su aralar hannah arendt uzerine calistigi bilinmektedir.
 • gerçek anlamda bir akademisyen, abisi bülent tanörü kaybetmesinin acısı bile akademik sorumluluklarını yerine getirmesine engel olmadı, master dersini yapmayacağını iki gün önceden bildirdiği gibi, okunması geren makaleleri de enstitüye bıraktı...*
  derslerine ve sohbetine doyum olmayan, çalışkan ve idealist örnek bir kadın...*
 • istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesinin belkide tek tapılacak olan öğretim üyesi. derslerde öğle iyi öğle içten ve dersine öğle aşık biriki dersinde o siyasal düşünceler terihi veya çağdai siyasal teorileri sevmeyenleri bile sever hale getiren insan. kendisi sadece biraz fazla eski yunan daha doğrusu polis hastası ama olsun. gerçektende okulda dersini dinlemekten zevk aldığım ender hocalardan. sanırım kendiside en az benim kadar ders verdiği okuldan sıkılan birisi. her ne olursa olsun o fatmagül berktay. yalnız tek anlamadığım halil berktaya nasıl dayandığı ve hala niye onun soyadını kullanıyor olmasıdr?
 • metis yayınları'ndan çıkmış iki kitabı -"tek tanrılı dinler karşısında kadın" (aynı zamanda doktora tezi) ve "tarihin cinsiyeti"- ve pencere yayınları'ndan çıkmış "kadın olmak, yaşamak, yazmak" adıyla derlediği gazete, dergi yazıları mevcuttur. kendisi mükemmel bir hoca, mütevazi ve yardımsever bir insan olup, son yıllarda hannah arendt üzerine çalışmaktadır. kitabını dört gözle beklemekteyiz.
 • türkiye'de feminizm uzmanı bir kaç öğretim üyesinden biri olan çok sevgili hocam.benim de yol göstericim olmuştur. uzun yıllar ingiltere'de kalmış ve orada burslu olarak master yapmıştır. prof.dr.necla arat'ın yardımlarıyla 90'lı yıllarda iü felsefe bölümü, sistematik felsefe'ye asistan olarak girmiştir. necla hoca ile birlikte çalışmıştır. daha sonra siyasal fakültesi'ne geçmiş, bu, felsefe bölümü için kayıp siyasal bilgiler için bir kazanç olmuştur. bilimsel makaleler dışında pek çok çeviri ve kendi kitapları bulunmaktadır. öğrencileri onu, o öğrencileri çok sever. halil berktay'ın da eski eşidir.
 • okul* yıllarında hocam diyebilmeyi çok istediğim ama kendisinden ders alma şansına sahip olamadığım, ancak necla arat'ın odasında rastlaştığımız zamanlarda kendisine hocam diye hitap edebilmekten zevk aldığım, düzeyli, entellektüel, içten, saygılı, insan gibi bir insan.

  tebessümünde hep bir buruk acı anımsarım.
 • "penelope'nin tezgahından dökülenler" başlıklı konuşmasıyla 27 nisan 2006 navisalvia toplantısı 'nda yer alacak hoca.
 • "penelope'nin tezgahından dökülenler" başlıklı konuşmasıyla 27 nisan 2006 navisalvia toplantısı 'nda yer almakla kalmamış hitabeti, içtenliği, rahatlığı, bilgisi ve adeta huşu barındıran tavrıyla beni benden almış; abisinin bülent tanör olması gerçeğini hatırladıkça erdemin de genetik bir kavram olması konusunda beni anlık da olsa şüpheye düşürebilmiş, düşündürebilmiş kişi. kendisinden bizzatihi ders dinleyebilenlerin çok şanslı olduğuna inandığım güzide hoca.