• bir hakkında ne yazmışlar diye bakayım dedim de, "sbf'nin en sevilen hocalarından olmayan bayan" ne ya? eheh. fatmagül berktay'dan "bayan" diye bahsederek, bir yandan onu sevmeniz herhalde mümkün değildi lan, ne sanıyordunuz anlamadım ki? kadının söylediklerinden hiçbir cacık anlamamışın, gelmişsin sevilmiyor diyorsun. bu vasata yakın entelektüel birikimi dahi olmayan ekşi sözlükçü özgüveni insanı kahreder valla. sizi gördükçe bana da özgüven geliyor, sonra ondan arınmam vakit alıyor.

yapmayın çocuklar. yapmayın.
  • sanıldığı gibi "amerikan emperyalizminin sesini savunacak bir halet-i ruhiyeye sahip" falan değildir.

berktay, zamanında afs bursunu kazandığı halde vietnam savaşı'ndan dolayı abd'ye gitmeyi reddetmiştir. özgürlükçü, her türlü ayrımcılığa karşı mücadele veren bir akademisyendir. canlı yayında da cnn international'a methiyeler düzmemiş, sadece yapılması gereken haberciliği türkiye medyasının yapmadığını anlatmak istemiştir. cnn international'ın taksim'den yaptığı neredeyse kesintisiz canlı yayınla bu boşluğu doldurabildiğini söylemekle amerikan emperyalizmini savunmak arasında dağlar kadar fark vardır. ayrıca, haksever'in ırak savaşı'nı anımsatarak savunmaya çalıştığı akp hükümeti de hatırladığım kadarıyla ırak savaşı'nda abd'ye destek vermiştir.
  • videodan izlediğim kadarıyla "cnn international'a referansla yayıncılık dersi vermeye" kalkmamıştır. sadece bu son olaylar çerçevesinde, haklı olarak, cnn international'ı referans vermiştir. cnn'nin kendine demokrat olduğunu da, yine haklı olarak, ayrıca belirtmiştir. yayıncılığın y'sinden anlamayan oğuz haksever ise kendisine tu quoque safsatasıyla saldırmıştır.

gezi olaylarında cnn international'ın yaptığı olağanüstü bir şey değildir. gazetecilik neyi gerektiriyorsa, cnn international türkiye'de şu an onu yapmaktadır. bunu vurgulamak kimseyi cnn international hayranı yapmaz. amerika'yı ilgilendiren olaylardaki yayıncılık anlayışından ötürü cnn international'a kafam girsin efendim. oldu mu?
  • sözleriyle oğuz haksever'i tokatlamis anne.
  • istanbul üniversitesi, kadin çalışmaları anabilim dalı öğretim üyesi.
  • metin lokumcu öldüğünde geçiştiren insanın, irak savaşı'nı kendisine bakmadan akp'yi savunmak için hatırlattığı hanımefendi.

hala da "cnn bu. cnn"i saçmalasın bazıları. cnn o kadar kötüyse, daha özgür bir basına sahip olun da halk izlemesin.
  • oğuz haksever'in canlı yayında kendisini konuşturmadığı değerli insan. nasıl şaşırdı da o kanala çıkıp canlı yayın yapıyor, aklım almadı benim. herhalde çok yoğun ve hareketli olan ülke gündemi onun da kafasını karıştırmış olacak ki böyle bir gaflete düştü.
  • saygın ve sbf'nin en sevilen hocalarından biridir fatmagül berktay ve herkes bilir ki, zordur bu ikisini aynı anda olmak, hem de kibirsiz, ukalalığa kaçmadan.. feminizm nedir ne değildir, tarih nasıl cinsiyet merkezci bir bakış açısıyla yazılmıştır, neden bazı şeyleri "baştan yazmak" gereklidir anlamak istiyorsanız, kitapları size bu konuda tam anlamıyla ışık tutacaktır. bir çok açıdan diğer hocalardan farklıdır, hem kişisel tarihini eleştirebilmesiyle, hem de elitist entelektüellerle ince ince dalga geçebilmesiyle.. dersini anlatırken, elleriyle tırnak işareti yaparaktan "çocuklar bakın bunu öğrenin, ukalalık dağarcığınızda bulunsun, lazım olur" deyiverir tatlı tatlı gülerek.. asla sizi geri çevirmez, ödevlerinizle ilgili geribildirim isterseniz seve seve yapar, yönlendirir, ufkunuzu açar... kendisinden defalarca ders almış biriyim, ama en özeli, meşhur üniversite açılış dersiydi, benm girdiğim sene o yapmıştı, kendi tutkularını, akademisyen olma inadını ve üniversitenin ne demek olduğunu, "universitas" mantığını, kısacası evrenselliği anlatmıştı...

işte o gün benim hayatımın dönüm noktasıydı. daha sonradan defalarca o bölümü seçtiğime şükrettim, ama ilk ve en sağlam bağım, hep o üniversite denen şeyin gerçek anlamı, ideal anlamı oldu ve ben bunu fatmagül hoca'mdan öğrenmiştim. 4 yıl sonra o bölümü bitirirken, kendisine yaptığım atıfı değerli bularak beni son derece mutlu etti bu değerli insan. onunla benzer "merak" ve "öğrenme tutkusu" taşıyor olduğumuzu söylemesi, benim için en büyük hediyelerden biriydi.

kendisi, bana belki de verebileceği en güzel hediyeyi bu atıfla verdi. umarım günün birinde, ben de hocamı gururlandırmak onuruna erişirim. kendisinden çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam edeceğim.
  • annem gibi sevdiğim üniversite hocam. düşüncelerine, duruşuna hayrandım. ara ara rüyamda bile görürdüm. artık görmüyorum ama görsem ne güzel olur.
  • ''bayan'' kelimesini kullanarak, onu anlamaya çalışmaktan ne denli uzak kişiler olduğunu görmeme sebep ''kadın''...
hesabın var mı? giriş yap