şükela:  tümü | bugün
 • orijinal ismi blondie olan chic young'in 1900'lu yillarin ortasinda cizmeye ba$ladigi ve hala devam eden en uzun omurlu comic striplerden biri.. ilk ba$ta ucari bir kiz olan blondie uzerine kurulan cizgi roman daha sonra evlenmesi uzerine ailesi ve aile hayati uzerine yogunla$mi$tir.. chic young'in olumunden sonra oglu tarafindan hala cizilmeye devam eden strip, uzun yillardir hurriyet'te de yayinlanmaktadir..
 • gunluk maceralar ya$arlar, devam etmez ertesi gune. basri i$e 3 arkada$iyla ayni arabada gider benzin parasindan tasarruf eder. fato$ cizim itibariyle sari$in ta$tir..
 • 1930'da amerka birleşik devletlerinde chic young tarafından yaratılan comic strip. fatoşun ilk stripi 15 eylül 1930'da king features tarafından yayınlanmıştır. yaratıcısı young, fatoş'un ilk maceralarında genç ve guzel bir sekreteri baştan çıkarmaya çalışan bir playboy'dan bahsetmektedir. bu güzel ve genç sekreter tabii ki fatoş'dan başkası değildir. geçen yıllar içerisinde bu senaryo kabak tadı verince young, fatoş'u basri ile evlendirmiş ve o çok bilinen seri bugunku haline kavuşmuştur.
 • chic young'ın fatoş'un dagwood bumstead yani basri ile evlendirmesinden sonra bu comic strip artık amerikan aile hayatının komik bir parodisi haline gelmiştir. öyle ki fatoş bu şekli ile dünya çapında tam 1800 gzatede yayinlandi ve 17 dile çevrildi. bu hali ile fatoş dünyada en çok yayılmış strip olarak kabul edilir.
 • avrupa yakası'nda şennay gürler'in canlandırdığı şehvetli bir karakter**
 • fatoş-basri çiftinin acar adlı bir de ogulları vardır.
 • fatma ismini modernleştirmek, hatta fadime isminin köylülük potansiyelini yok etmek için uydurulan sevimli bir isimdir. mesela fadik yerine kullanılacak kısaltmadır. fatoş projesi o kadar başarılı olmuştur ki, sadece basrinin karısına değil, türk malı oyuncak bebeklere de damgasını vurmuştur.

  fatma ile fadime aynı şeydir tabi ve aslında arapça olan fatmanın arapçasına da çeşitlemeler vardır, en azından latin harflerine çevrilme biçimlerinde: fatimeh, fatima (mernissi mesela). fatmanın varyasyona ayşeden çok daha açık olması ayrıca hoştur. ve tekrar etmeye doyamıyorum, tutmayın beni, fatoş ismi türk modernleşmesinin başarısının simgesidir.
 • bir oyuncakçı markası; sahibi fatoş inhan dır.
 • ankara, 1947 doğumlu olan fatoş inhan'ın kişisel şirket olarak küçük çaplı peluş oyuncak üretimiyle başladığı oyuncak markasının adı. 1971'de istanbul'da 60 metrekarelik bir alanda başlayan bu üretim, 1975'de 2 bin 500 metrekarelik bir alana yayıldı, ürün çeşidi itibariyle de gelişerek 6'dan 146'ya yükseldi ve şirkete türkiye'de ilk pvc bebek üretimini de aynı dönemde gerçekleştirdi. fatoş oyuncakları, 1974'de dünyanın en önemli ihtisas fuarı olan nurnberge'deki international spielwarenmesse'ye katılan ilk ve tek türk şirketi oldu. fatoş oyuncakları 1979'da anonim şirket statüsü kazandı. 1984'de eşini kaybeden fatoş inhan, çalışmalarını tek başına sürdürdü ve 1988'de perakende işine girdi. izleyen 10 yılda fatoş oyuncakları dördü istanbul'da olmak üzere altı satış mağazasını hizmete açtı. fatoş inhan, kendi yarattığı fashion doll lady'i piyasaya sürmesinin ardından 1990'da dünyanın en büyük oyuncak şirketi olan mattel'in ünlü barbie bebeklerinin dünya ve türkiye pazarı için üretim lisansını aldı. fatoş oyuncakları, 1990'da kendiliğinden müracaatla tse'nin kalite belgesini alan ilk oyuncak üreticisi oldu. fatoş inhan, 1995'de türkiye oyuncak üreticileri derneği'ni kurdu ve başkanlığını üstlendi. fatoş oyuncak sanayi ve ticaret aş, promosyon pazarına da girdi. fatoş oyuncakları bugün 7 bin 500 metrekarelik bir alanda istihdam ettiği 300 kişi ve 500'ün üstünde fasoncuyla üretimini sürdürüyor. (dünya online,` http://www.dunyagazetesi.com.tr/…sp?upsale_id=23846`dan özetlenmiştir.)
 • (bkz: fatos nano)

hesabın var mı? giriş yap