şükela:  tümü | bugün
 • internet bankacılığı kullanmak suretiyle milleti sömüren aracı kurumların genel adı. yaptıkları iş basit. ödemelerden komisyon almayan ya da minimum komisyon alan bir bankada hesap açılır ve bir miktar para yatırılır. fazlasıyla tahsil edilen faturalar da bu paradan ödenir.
  bu tip taze rant kapıları henüz yeni türemeye başladığında, vatandaştan parayı toplayıp hiçbir yere ödeme yapmadan topuklayanlar da vardı. sonradan daha bir düzenli hale geldi malum merkezler. hatta bazıları birçok şehire bayilik verecek kadar büyüdü.
  internet nedir bilmeyen, kuyrukta beklemekten ya da yol yürümekten çekinenlerin bu merkezlere para yatırması anlaşılabilir bir durum. ama atm 'lerden bile birçok ödeme yapılabiliyor ve internet üzerinden neredeyse tüm ödemeler yapılabiliyorken hala faturalarını bu noktalar üzerinden ödeyenlere şaşmamak elde değil.
 • bikeresinde kablolu tv faturasını yatıracaktım bir ay boyunca yatıramadım, bunlardan birinin önünden geçerken durup hemen daldım içeri.
  adama numarayı söyledim, sitesine girdi telekomun kredi kartıyla yatırdı 28 lirayı, benim kredi kartımdan da kendi slibine 29 lira çekti..

  e diyemedim tabi direk benim kartımla ödeseydin, 1 milyonunda değilim de böyle bir uygulama çok komik.utandım kendimden.

  bilmemek ayıp değil, internet, yol yordam bilmeyen biri olsam tamam dicem.sonraki faturayı opera mini kullanarak cepten ödedim yani.
 • kestikleri makbuzun resmi kurumlarda hiç bir geçerliliği olmayan uydurma merkezlerdir. gidin bankadan yatırın internetten yatırın yada tedaştan iskiden yatırın ama fatura ödeme merkezlerinden yatırmayın !

  izmir buca koop'ta vardı böyle bir fatura ödeme merkezi , bikaç kere burdan elektrik su gibi faturalar yatırmıştım, en son adsl faturamı yatırmıştım. izmirden taşınma vakti geldiğinde adsl ve telefonu iptal etmek üzere türk telekoma gittim , memur "borcunuz gözüküyor" dedi, dedim imkansız işte makbuz ! "onun hiç bir resmi geçerliliği yok" dedi "başkasına yerime yatır diye vermişsin o da yatırmamış ve bu da bizi ilgilendirmez" dedi. neyse hemen o fatura ödeme merkezine gittim ama ne göreyim kapısı kapalı camdan içeri baktım içersi bomboş tabela inmiş kısacası adamlar bucakoop mahallesinden paraları toplayıp tüğmüş. ödeme merkezinin hemen yanındaki komşu dükkana girdim adam karanlıkta oturuyor, dedim abi bunlar neden kapalı nerdeler, adamda bana "görmüyor musun ben de karanlıkta oturuyorum benim de param gitti" cevabını verdi. anladım ki herifler mahalleyi dolandırmış tüymüş çokta önemli olmayan bir bilgi olarak sahipleri malatyalıymış.
  neyse internet bankacılığı ile faturayı yatırdım ve adsl hattımı kapattırdım. 30-35 tl den batmam ama bana büyük ders oldu oda; fatura ödeme merkezi mi ? yanından bile geçme , git bankada yarım saat kuyruk bekle ama işini garantiye al. (bkz: hayat tecrübeleri)
 • ülkemizde banka ve postanelerin iş yükünü hafifletmek için açılan ama denetleme gibi rayına oturmuş bir mekanizma olmadığından adım başı mantar gibi türeyerek en kolay yoldan para hortumlamanın yolu. tv yayını kesildikten sonra nasıl olur ya diye föm'ün yolunu tuttum. gittim ki ne göreyim adamlar tüymüş benim gibi nice mağdurlar gelmiş yanındaki kuruyemişçiyle lafladık biraz. "kardeşim neden güveniyorsunuz bunlara" dedi. haklı tabi sesimi çıkaramadım. işte böyle keriz niyetine konuluyorsunuz maalesef. siz siz olun uzak durun bu merkezlerden. gidin postaneye bankaya olmadı internet üzerinden işlemlerinizi halledin.

  bu kurum ulaştırma bakanlığını mı ilgilendiriyor bilmiyorum bunların mantar gibi açılmasını önlemek için daha sıkı önlemler almalılar. benim gibi mağdurların çoğalmaması için.
 • bir hafta önce kablolu tv faturamı ödemiş olmama rağmen hala türksatta borçlu görünmeme sebep olan saçma sapan işletmelerdir.

  kestikleri makbuzun da hiçbir anlam ifade etmediğini öğrenmem ayrı bir güzellik oldu. bir daha da adımımı atmam!
 • doğru düzgün işlemeyen sisteme ait ödeme noktaları. günün yarısı sistem gitti, sistem gitti diye milleti sırada bekletiyorlar. ama hata bunlarda da değil. elektrik, doğalgaz!, su ne kadar ödeme sistemi varsa hepsi yanlış işliyor. bir kere en basidi doğalgaz, elektrik ve suyu telefondan ödeyemiyorsunuz. doğalgazla su gene internetten yarım yamalak bir web sitesiyle ödeniyor da, elektriği öyle ödemek de imkansız ya ayedaşa gideceksiniz, ya ödeme noktası ya da otomatik ödeme talimatı vereceksiniz bankadan.

  ayrıca (bkz: türkiye'de yaşamaktan nefret etme sebepleri)
 • ne zamandır aklıma geliyordu, bu adamlara nasıl güveniyorlar diye, buyur burdan yak;

  http://gundem.milliyet.com.tr/…/1865486/default.htm
 • siz bunlara ödersiniz sonra mesela vodafone mağazasına gelirler ellerinde excel listesiyle 20-25 faturayı kendi kartlarından yatırırlar. daha sonra vodafone sizi arar,faturayı yatırdığınız yerden memnun kaldınız mi diye siz de yok valla hiç beğenmedim dersiniz. kabak vodafone bayiisinin başına patlar.
 • yetkilisi-yetkisizi ayırt edilemeyen ve çakalların cirit attığı bir sektördür.

  yüz kere söyledim evdekilere, "işiniz gücünüz yok, gidin ana vezneden yatırın, yok eğer yapamayız diyorsanız verin internetten falan halledelim" diye, "sıra olmuyor, kredi kartı falan kabul ediyorlar" diye ısrarla bunlara gitmeye devam ediyorlar, bakalım ne zaman çarpılacaklar...
 • neden var olduklarını, insanların buraya neden faturalarını yatırdıklarını bilmiyorum. televizyonda dolandırıcılık haberleri çıkıyor boyuna. faturayı banka, ptt gibi yerler varken hala giden insanlar var. dolandırma haberlerine rağmen hem de. açıkçası üzülemiyorum paraları giden insanlara. az ayık olun.