şükela:  tümü | bugün
  • yaşadığım şehirdeki doğalgaz dağıtım şirketi anket sebebiyle aradı geçenlerde. önümüzdeki günlerde aboneler istediği tedarikçiyi seçebilecekleri için memnuniyet araması yapıyorlardı çakallar.

sayelerinde bir kanala iletmiş oldum fatura düzenleme konusundaki düşüncelerimi, eminim çok dikkate almışlardır. başımızdaki hırboların böyle bi çalışması var mı bilmiyorum, bakmadım da.

olay şu; memleketimizde sözde en düşük gelir asgari ücret, bekara 1404 lira. devlet diyecek ki bu temel ihtiyaç tedarikçilerine (elektrik, su, doğalgaz) "ben vatandaşıma bu parayla yaşarsın! dedim ve sen de ona göre fatura düzenleyeceksin ki anam mezarında rahat uyusun."

öneri: asgari ücretli en fazla 100 lirasını ayırmalı her ay fatura giderlerine. doğalgaz 40, elektrik 40, su 20. ne kadar fatura gelirse gelsin ödemeler sabit olmalı. özellikle kışın gelen yüksek faturalar yüzünden asgari ücretli borçlanacaktır ama ay sonu en azından hesabını bilecek bu adam. borçlandığı kısma da faiz işletilmeyecek, kesin emir. canı isterse faturanın tamamını yatırsın ama bu insanlara bu kolaylık sağlanmalı.

asgari ücreti arttırmak elbette daha az zahmetsiz olurdu ama mevzuyu biliyorsunuz...

sadece asgari ücretliye değil genele yaymak güzel olurdu lakin övündükleri özelleştirmeleri buna müsaade etmez.

haydi yine iyisiniz asgari ücretliler! kalan 1300 lira ile delirmecelere devam. kira, mutfak, giyim, okul masrafları, birikim... daha ne olsun! "en az üç" mü diyordu vatandaşın çükünün hakimi?

bunlara oy verenlerin çoğu daha fazla maaşa çalışmıyor ya neyse!

şunu da sıkıştırayım; bir akpli yakınımla tartışıyorduk geçim kriterlerini. adam demesin mi
    "sen gerçekten inanıyor musun memlekette asgari ücetli çalışanın o kadar çok olduğuna? hepsi bordroda az gösterip kalanı elden alıyor" diye... hangisine basayım feryadı? asgari ücretli o kadar yok demesine mi, patronun yaptığı şerefsizliğe mi? yamulmuyorsam 5 milyon kadar asgari ücretli var. beş milyon insanın kaplayabileceği alanı dahi anlayabilseydi belki fütursuzluğu yüzünden ölebilirdi.

bu akşamki mevsimlik işçi haberleri de önemli bi etken oldu bunu yazmamda.