şükela:  tümü | bugün
 • konusmanin once yapilip, gelen fatura sonrasinda odemenin yapildigi hat turu.
 • her ne kadar daha özgür gibi görünse de güzel geçen 2 hafta sonunda güncel atmak suretiyle 75 milyon yazısıyla karşılaşılınca faturanın kesilmesine daha on beş gün olduğu gerçeği ve tuttuğunuzun resmi beyin kıvrımlarınızı okşar. cebinizde paranız yoksa da fatura gelir. lakin abuk zamanlarda kontör bitmez. aynı zamanda en az kampanya düzenlenen hatlar bunlardır heralde. iki üç senelik hazır kart hatlarına bir sürü hediye varken 8 yıllık turkcell faturalı hat abonelerine şlop şlak yapmaları hoş değil tabi.
 • evlerimizde kullandığımız sabit telefonlar faturalıdır,her ay sonunda bu faturalı hatlarımıza ödememiz gereken borç posta yolu ile bize bildirilir.
 • konturlu hat sahiplerince bedava zannedilen hat çeşidi. ne de olsa kontür gitmiyor arayınca sadece ay sonunda kol gibi fatura geliyor ki bundan o arkadaşlara ne?

  konturlu hat sahibi bir kaç kendini bilmez arkadaş konturu yokken arasın diye faturalı hat sahibi arkadaşlarını çaldırırlar veya ödemeli ararlar, hatta bir kere de kalmaz taciz ederler, faturalı hat sahibi kurban arkadaş ise önemli bir şey oldu heralde diye arar, fakat ortada dişe dokunur pek bir şey yoktur, hatta kimi zaman konturlu hat sahibi tacizcinin birşeye ihtiyacı vardır buna rağmen yüzsüzlük sınırlarını zorlayıp üstüne bir de çaldırmıştır. bu üç beş sefer devam edince ve hatta geri aranmadığında bozulup ertesi gün ve hatta 1 saat içinde mesaj atarak sitem edince kontürlü hat sahibi tacizci, faturalı hat sahibi kurban dayanamaz ve patlar, fakat zeytinyağı özellikli kontürlü hat sahibi tacizci üste çıkmaktan utanmaz,

  - niye aramıyorsun o kadar çaldırdık.
  - sen ara madem işin var ne diye çaldırıyorsun.
  - konturum yok
  - olunca da aramıyorsun, ayrıca madem hiç konturun olmuyor ne diye taşıyorsun o telefonu.
  - ya seninki faturalı ara işte ne olacak ben arayınca konturum bitiyor,
  - bak sen de diyorsun faturalı, bedava değil yani.
  - çok cimrisin
  (vay arkadaş bir de cimri olduk 2 kontürüne kıyamamak ne ola ki?)
  bu saatten sonra kelimeler kifayesiz kalır, konuşmayı uzatmanın bir anlamı yoktur
  - evet cimriyim, çaldırıp durma beni.

  konuşma bitirilir. oh be kurtuldum çaldırmaz artık derken, aradan 3-5 gün geçer tacizler tekrar başlar aynı kişi tarafından, aynı konuşmalar tekrar yapılır, taa ki tacizci kişi sizin artık kullanılamayacağınızı anlayana kadar.

  bir de bu hiçbir vakit cep telefonlarında kontürleri olmayan arkadaşların ceplerinde hep, son model en yeni çıkmışından en pahalı cep telefonlarından bulunur ki bu tamamen apayrı bir entry konusudur.
 • yeni nesil bilmez, anlatalim...

  efenim, cep telefonu denen meret ilk ciktigi yillarda faturali hat almaya mecburdunuz. ama almak o kadar kolay degildi. yazayim ama, asagidakilerin şaka falan oldugunu dusunmeyin:

  oncelikle cebinizden bugunku parayla 100 ytl kadar bir miktari hat ucreti olarak oduyordunuz pesin olarak. lakin bu yeterli degildi. nufus suretiniz ile basvurup, odenmis elektrik veya su faturasi ibraz ediyordunuz (saka gibi di mi?). bu da yetmezmis gibi, kimi kil tipler sizden kredi karti ekstrenizi istiyordu. tabi kimlik fotokopinizi de aliyorlardi, ki bu su anda da gecerli sanirim.

  tum bunlari toparladiktan sonra aldiginiz hattin acilmasini bekliyordunuz. 1 veya 3 gun arasi gecen bir surede hattiniz aciliyordu. tabi yaklasik 1000 dolara aldiginiz (ve tugla gibi olan) cep telefonunu da sayarsak, cep telefonu kullanmaya baslamak bugunun parasi ile 1300 ytl civari bir meblaga patliyordu...

  ve o yuzden, belki de cep telefonunun "zengin" isi oldugu icin, cep telefonuyla konusmanin ayip sayildigi yillar diye bisey vardi... malesef...
 • faturasını inanmasanız da ödemeniz gereken hat.
 • kullanmasını bilene kontörlü hatdan çok daha ekonomik hat türü.
 • (bkz: götümüze girebilir)` :ehe`
 • aynı kredi kartında olduğu gibi; maksimum faydanın, maksimum iradeyle sağlandığı dumanlı tüttürgeç*. acil durumlarda nehir olup çağlatırsınız, boş vakitlerde fatura gelmez gsm operatörünü ağlatırsınız.